Kolejna wielka fuzja producentów złota

Newmont Mining zamierza przejąć Goldcorp w transakcji opiewającej na 10 miliardów dolarów. To druga w ciągu ostatnich miesięcy fuzja wśród największych producentów złota. I jest to raczej sygnał fatalnej koniunktury w branży niż nadziei na szybki wzrost cen kruszcu.

W ramach porozumienia między zarządami obu spółek akcjonariusze Goldcorpa za każdą akcję otrzymają 0,3280 akcji Newmont Mining. Oznacza to, że fuzja dwóch liderów branży wydobywczej odbędzie się bezgotówkowo.

To nie pierwsza w ostatnim czasie tego typu operacja. We wrześniu kanadyjski Barrick Gold ogłosił zamiar połączenia z afrykańskim Randgold Resources. Transakcja za 18 mld dolarów została domknięta na początku stycznia i miała wykreować największą firmę wydobywającą złoto na świecie, dostarczającego ponad 6,5 mln uncji metalu rocznie. Połączenie z Randgoldem miało pozwolić Barrickowi utrzymać status lidera rynku.

Kurs akcji Newmont Mining (w USD).
Kurs akcji Newmont Mining (w USD). (Bloomberg.)

Ale plany te może pokrzyżować ogłoszona 14 stycznia fuzja. Newmont Mining i Goldcorp w 2017 roku łącznie wydobyły 7,9 mln uncji, z czego ten pierwszy dostarczył dwa razy więcej niż drugi. Zatem to nowy Newmont zapewne stanie się największą na świecie firmą wydobywającą złoto.

W 2017 roku największym dostawcą złota na świecie był Barrick Gold, który jednak w zeszłym roku najprawdopodobniej spadł na drugie miejsce, wyprzedzony przez Newmont Mining. Goldcorp to z kolei jeden z kilku dużych producentów, plasujących się od 4. do 7. pozycji  na świecie. Połączona kompania deklaruje, że chciałaby w długim terminie utrzymać wydobycie na poziomie 6-7 mln uncji rocznie.

„To połączenie tworzy czołową kompanię złota” – powiedział cytowany w oświadczeniu obu spółek CEO Goldcorpa David Garofalo. „To połączenie stworzy przodujący w świecie biznes na rynku złota, z najlepszymi aktywami, ludźmi, perspektywami i szansami na kreację wartości” – wtórował mu Gary Goldberg, prezes Newmont Mining.

Część ekspertów zwraca uwagę, że podobna fala fuzji i przejęć w górnictwie złota po raz ostatni miała miejsce pod koniec lat 90-tych XX wieku. Były to czasy kulminacji bessy na rynku złota, którego cena w roku 1999 spadła do zaledwie 253 USD za uncję. Był to bardzo ciężki okres dla branży górniczej, która poprzez konsolidację wzmacniała swoje bilanse i obniżała koszty operacyjne.

Teraz jest trochę podobnie. Po ostrym spadku cen złota w roku 2013 notowania królewskiego metalu od kilku lat wahają się między 1180 USD a 1380 USD za uncję. Dla wielu producentów to poziomy tylko nieznacznie wyższe od całościowych kosztów wydobycia. „Projektujemy nasz biznes tak, aby przeżył zmienność cen. Nie przewidujemy ruchów w górę bądź w dół” – tłumaczył w wywiadzie dla CNBC prezes Newmont Mining Gary Goldberg.

Prezes Goldberg jasno deklaruje, że połączenie z Goldcorpem nie jest spekulacją na wzrost cen złota, lecz ruchem przynoszącym synergie kosztowe i optymalizującym operacje wydobywcze. „Opracowując nasze długoterminowe plany używamy ceny złota na poziomie 1200 USD i naprawdę skupiamy się na tym, aby być pewnym, że każdy projekt i każdy biznes dostarczył przynajmniej 15-procentową stopę zwrotu” – zapewniał Goldberg. „testujemy nasze plany przy cenie 800 USD, 900 USD i potem aż do 1200 USD” – dodał.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 d-oro

Prezes Goldberg....i wszystko jasne.

! Odpowiedz
0 3 mhm

good as gold ;)

! Odpowiedz
5 0 niedowiary

Niemcy firma Agosi z grupy Umicore, albo Heimerle+Meule, kupisz od reki 4% powyżej giełdy, przelewaj siano i możesz podjezdzac sprinterem.

! Odpowiedz
5 29 open_mind

Ta wielka fuzja świadczy tylko o słabości finansowej „producentów” Złota. To tak samo jak przewiduje się fuzje commerce bank i Deutsche bank ponieważ oba banki są w stanie kompletnej padaki. Co ja piszę wszystkie banki są w stanie padaki i istnieją tylko dzięki kreowaniu długu i kredytu (Malwersacja pieniądza) dozwolonego przez rządy które starają się utrzymać desperacko obecny porządek świata. Oraz usilnym staraniom wywołaniu inflacji o charakterze światowym. Pamiętajmy Inflacja Definicja: Inflacja jest tą formą podatku, którą można nałożyć bez ustawy a lud przyjmuje to bez szemrania jako planowe działania ekonomiczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 open_mind

Taka ciekawostka: Wczoraj już o tym wspominałem.
Byłem zasięgnąć języka W USA Lombardach na temat złota (Gold Pawn Shop)
I - mają mnóstwo badziewia ale nie ma złota, rozmawiałem ze sprzedawcami na ten temat i powiedzieli mi z uśmiechem na ustach że: Tak ludzie przynoszą sporadycznie złoto w zastaw ale całe nie wykupione zabiera właściciel. Ja niby naiwnie, spytałem a dlaczego – odpowiedz była krótka.

Właściciel ma miejsce gdzie sprzedaje wszystko o ręki.! Złoto teoretycznie jest do nabycia u dealerów (One-line) i stwarza to sytuację że wszystko jest pod kontrolą, Ciekawe ile subwencji dostają handlowcy aby sprzedawać fizyczne złoto po cenie w zasadzie niższej od kosztów wydobycia, ale w dzisiejszych czasach i możliwościach dodruku wszystko jest możliwe, i sądzę żeby utrzymać obecny system przy życiu jak najdłużej zdolni są w razie czego nawet zejść do 1000 dolarów za uncje.

Ciekawe że ekolodzy też nie protestują, (Dostają kasą na boku?) bo rabunkowe wydobycia i pozostawianie ogromnych obszarów skażonych odczynnikami chemicznymi jest porażające.
Przypominam że średnio aby otrzymać jedną uncję złota potrzeba potraktować odczynnikami chemicznymi około 20 ton wsadu, Dzisiaj już sitami się go nie wydobywa bo trzeba schodzić głębiej.
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 16 karbinadel

Kopnij się do Wiednia albo Brukseli, tam sprzedają złoto bez kartek

! Odpowiedz
2 9 open_mind odpowiada karbinadel

Czytaj ze zrozumieniem !

! Odpowiedz
2 13 open_mind odpowiada karbinadel

To spróbuj tam kupić tone !

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
ZŁOTO -0,18% 1 274,55
2019-04-23 12:28:00
MIEDŹ -0,33% 6 441,50
2019-04-23 12:26:00
ROPA 0,03% 74,31
2019-04-23 12:26:00
SREBRO -0,27% 14,93
2019-04-23 12:24:00
PLATYNA -1,02% 893,70
2019-04-23 12:26:00

Znajdź profil