Kolejna wielka awaria prądu w Wenezueli. Rząd mówi o "ataku elektromagnetycznym"

Stolica Wenezueli Caracas i kilkanaście regionów tego kraju zostały w poniedziałek pozbawione prądu. Rząd reżimowego prezydenta Nicolasa Maduro zakomunikował, że przyczyną awarii jest "atak elektromagnetyczny".

(Reuters)

"Wstępne wyniki dochodzenia prowadzonego w regionie Caroni w południowej Wenezueli sugerują, że jest to atak elektromagnetyczny, mający na celu zaszkodzenie hydroelektrycznemu systemowi produkcji" - napisał w oświadczeniu minister komunikacji Wenezueli Jorge Rodriguez.

Poniedziałkowa awaria prądu w Wenezueli jest pierwszą od niemal czterech miesięcy. W marcu trzykrotnie funkcjonowanie kraju było zakłócane przerwami w dostawie energii elektrycznej. Rząd Maduro informował wówczas, że przyczyną przerw w dostawach prądu jest sabotaż w największej wenezuelskiej elektrowni wodnej w Guri. Jego następstwem miał być pożar w tej elektrowni.

Od stycznia w Wenezueli trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się lider opozycji Juan Guaido, uznając wybory prezydenckie, w których wygrał Maduro, za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne.

Dotychczas Guaido jako prawowitego tymczasowego prezydenta uznało ponad 50 krajów na świecie, w tym Stany Zjednoczone. Unia Europejska nie zdołała wystosować dotąd wspólnego oświadczenia w sprawie Guaido ze względu na brak jednomyślności wśród państw członkowskich. Guaido uznaje większość państw unijnych, w tym Polska, a także Parlament Europejski.

W Wenezueli panuje także kryzys gospodarczy. Tamtejsza waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, w sklepach brakuje niemal wszystkich produktów, hiperinflacja szacowana jest przez MFW na 10 mln proc. Według ONZ 7 mln osób, czyli jedna czwarta ludności tego kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej. (PAP)

zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sel

Faktem jest że Wenezuela ma 80% energii elektrycznej z elektrowni wodnych i mieszkańcy dostają go za darmo, to musi bardzo boleć USA .

! Odpowiedz
5 1 pluto85md

Ameryka zrzuca takze nad Wenezuela stonke ziemniaczana.

! Odpowiedz
11 9 obsservator

Ciekawe co Marudo wymyśli następnym razem. Może strumień słonecznych neutrin nakierowany przez CIA na elektrownię.

! Odpowiedz
19 7 ajwaj

a po co wymyslac ?
kal-boje groza ameryce lacinskiej 24/7, to im pozostaje > Doktryna Monroe tez

Ale sily na to juz nie maja > na szczescie dla przyjaciól Latynosów

! Odpowiedz
9 10 kyd

W kraju komunistycznym, albo może inaczej - w takim kraju w którym przyszli ruskie i wyeksportowali swój "ruskij mir" wyłączenia prądu i niedobory to podstawowy stan. :-)
Nic dziwnego.

! Odpowiedz
23 10 ajwaj

No to przegapilem moment,
Rosjanie juz w NewYork i wylaczaja swiatlo, robia BACK OUT :)

No i OK - romantycznie tam pewnie

! Odpowiedz
9 17 1984 odpowiada ajwaj

Definicji blackoutu nie znasz? Jest to rozległa awaria zasilania. W NY ów "blackout" dotknął 20-30 tys mieszkańców. Takie "blackouty" na całym świecie można liczyć w milionachi! Jedno miasto powiatowe bez prądu i zdaniem @ajwaj mamy "blackout".

Prawidłowo blackoutem powinno nazywać się awarię spowodowaną przez elektrownie. Tworzy się z powodu "efektu domina" gdzie automatycznie wyłączają się kolejne aż do całkowitej ciemnosci. I właśnie takie klasyczne rozumienie tego terminu systematycznie widać w Wenezueli. Usunięcie awarii jak w NY czy w/w byle mieście powiatowym zajmuje kilka góra kilkanaście godzin. Przywrócenie zasilania po prawdziwym blackoucie zajmuje kilka dni. Paniał?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 10 ajwaj odpowiada 1984

Pisz zrozumiale, twojej "bander-gwary" ciezko "poniac". :)

Zanim zacznesz kogos infantylnie pouczac, zapoznaj sie z materia:

""BLACKOUT w Nowym Jorku
22 lipca 2019, 14:25"" > ENERGETYKA.com

https://www.energetyka24.com/blackout-w-nowym-jorku

! Odpowiedz
0 9 1984 odpowiada ajwaj

Przyganiał kocioł garnkowi - macie takie powiedzonko? Chyba nie.

Nic nie poradzę na to, że dziennikarze zajmujący sie energetyką pochodzą z łapanki. Bezmyślnie przepisują teksty więc są w nich różne kwiatki. Ten z "blackoutem" w NY mogę tolerować. Krew mnie zalewa gdy na portalu "energetycznym" piszą np. o instalacji produkujacej 300 MW energii. Trudno zgadnąć czy piszą o mocy 300 MW czy ktoś zainstalował na polu 300 kW PV i ma z tego 300 MWh energii. Jakby nie było zdanie "rocznie produują 300 MW energii" to brednie, niestety coraz powszechniej wypisywane!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 11 ajwaj

Awarie bywwaja - tym bardziej, jesli CIA chce pokazac, ze jeszcze cós moze > np. popsuc druta.

Ale gdzie jest maskotka "wolnego swiata" p-rezydent go-go guano ?
Goraco prosil kal-bojów o bombardowania Venezueli i co, 1/2 roku mija. Boja sie rosyjskich S-300 ?

Mial go-go guano w styczniu 2019 zabrac wladze el comandante MADURO i kolejna lipa neocona Boltona, Pompeo & co.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil