REKLAMA

Kolejna delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych z wizytą na Tajwanie

2022-08-14 16:17
publikacja
2022-08-14 16:17
Kolejna delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych z wizytą na Tajwanie
Kolejna delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych z wizytą na Tajwanie
/ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej

W niedzielę na Tajwan przyleciała delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych – podało tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Podczas wizyty, która potrwa do poniedziałku, amerykańscy kongresmeni spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz Tajwanu.

Na początku sierpnia w Tajpej gościła spikerka Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Tym razem do stolicy Tajwanu przybył szef senackiej Podkomisji ds. Azji Wschodniej, Pacyfiku i Międzynarodowej Polityki Cyberbezpieczeństwa Edward John Markey, a także członkowie Izby Reprezentantów - John Raymond Garamendi, Alan Lowenthal, Don Beyer oraz Aumua Amata Coleman Radewagen.

Według informacji podanych przez tajwańskie MSZ, członkowie delegacji spotkają się z prezydent Tsai Ing-wen, wezmą udział w bankiecie wydawanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu oraz spotkają się z parlamentarzystami z tajwańskiego Yuanu Legislacyjnego.

Podczas spotkań poruszone zostaną tematy takie, jak współpraca Tajwan-USA, bezpieczeństwo regionalne, handel i inwestycje, globalne łańcuchy dostaw, a także klimat.

“Kiedy Chiny wciąż dokonują eskalacji napięć w regionie, USA po raz kolejny wysyłają wysoką rangą delegację na Tajwan, dając wyraz silnego wsparcia i przyjaźni, która nie ugina się pod chińskimi groźbami.” – czytamy w oświadczeniu tajwańskiego MSZ, w którym resort dziękuje kongresmenom za wizytę.

W odpowiedzi na wizytę Pelosi Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza od 4 sierpnia prowadziła bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu. W środę dowództwo chińskiej armii ogłosiło zakończenie manewrów, informując, że jej oddziały „z powodzeniem wypełniły” szereg misji wokół wyspy. Jednocześnie zapowiedziano, że armia ChRL będzie regularnie prowadzić tego rodzaju manewry, by utrzymać zdolność bojową.

Według ministerstwa obrony Tajwanu, w niedzielę 10 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a sześć okrętów wojennych i 22 samoloty wojskowe prowadziły operacje w bliskiej odległości od kraju.

W odpowiedzi na powtarzające się naruszenia strona tajwańska wysłała swoje samoloty bojowe i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano również ostrzeżenia radiowe.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym użycia siły. Sprzeciwiają się też wizytom wysokiej rangi urzędników USA i innych państw demokratycznego Zachodu na wyspie.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)

abie/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (7)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Po wojnie na Ukrainie, w kolejce jest Iran, a teraz doszedł Tajwan. Przychód amerykańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu musi się zgadzać po tym jak Afganistan odpadł "z interesu".
polonu
Ha Ha Ha jak jankesi chcą się przekonać co znaczy prawdziwa wojna z Rosją , to mają szanse spróbować . byli już tacy śmiałkowie jak skończyli . W Ukrainie Rosja nie prowadzi żadnej wojny ,oni mają duże problemy kadrowe , płacą ,proszą ,aby się ktoś skusił , nikt nie chce iść , a jak weźmie kasę , to nie taki głupi aby walczyć Ha Ha Ha jak jankesi chcą się przekonać co znaczy prawdziwa wojna z Rosją , to mają szanse spróbować . byli już tacy śmiałkowie jak skończyli . W Ukrainie Rosja nie prowadzi żadnej wojny ,oni mają duże problemy kadrowe , płacą ,proszą ,aby się ktoś skusił , nikt nie chce iść , a jak weźmie kasę , to nie taki głupi aby walczyć albo się chowa po dziurach albo zwieje .Inaczej by sprawa wyglądała jakby ktoś zaatakował ich kraj i mateczka była zagrożona oj to wtedy nie radze tego robić . chyba że ktoś jest szaleńcem , samobójcą . byli tacy szaleńcy .Jaka wojna Rosja dostarcza gaz do Europy ,ropę naftową do Polski za psie pieniądze , jaką ma za to zapłatę , oblanie farbą ,obelgi ,tak się Europa odwdzięcza, jakie ceny Europa płaci Rosji ,za surowce ,ma , za pół darmo za psie pieniądze i jeszcze było źle. taka wdzięczność . Rosja tylko nie chce aby Ameryka rabowała surowce z Ukrainy , wykorzystując tanią siłę roboczą i elektrownie atomowe co Rosja postawiła .Rosja się dzieliła surowcami z Europą , pewnie że całkiem za darmo nie dawali to normalne przecież koszty wydobycia przesyłu itp to jak mieli całkiem za darmo dawać i jeszcze do tego dopłacić , Zapłatę co Rosja otrzymywała to były śmieszne kwoty cała Europa się na tym bogaciła ,a gdzie potężny rynek zbytu towarów na wschód .Komu zależało na tym konflikcie aby rozwalić ten układ AMERYCE . Po co Niemcy zbudowali Nord Stream 2 aby zaopatrzyć w tani gaz za psie pieniądze za pól darmo całą UE i nie myśleli tylko o sobie ale o całej UE jako całość jeden kontrakt dla wszystkich krajów Unijnych kto to rozwala , Ameryka i Polska ,Ameryka zainstalowała żydowski rząd w Warszawie ,oni to rozwalają o to chodzi w tej całej zabawie rozbić UE odciągnąć Europę od surowców z Rosji , po to ta zadyma w Ukrainie . kupujcie w USA gaz 400 % droższy .i inne surowce co przejdą przez ich łapy jako pośrednika w transakcjach ,choćby ropa z Arabii.Polska z Ameryką rozwala UE . dlatego UE nie chce dawać pieniędzy , ma sobie pętle na szyję wiązać . A Ameryka naciska aby kasę dawali . Ameryka ma plany dalekosiężne ,wszystko byle nie robić , kupić gaz w Kanadzie u siebie skroplić doliczyć 200%marży i wysłać do Europy jest zarobek i robić nie trzeba , a ze szczepionkami co było i to nie koniec , Upadający bankrut jest zagrożeniem dla świata . a Polska jest w objęciach tego bankruta i to jest niebezpieczne ..
dididif
kto pisze taką piękną poezję?!!!

komusze wściekłe psy kitajskie trzęsą się z bezsilności :)
tecdswv4t
USA To są szatany w ludzkiej skórze. Wpierw Putina sprowokowali od 2014 roku teraz chińczyków. Oni USA powinno zapłacić za szkody Ukrainie Afganistanowi, bliskiemu wschodowi.!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Zaczyna się kolejna zadyma… wspomnicie moje śliwa za kilka-kilkanaście miesięcy… może rok
tecdswv4t
Niebawem Trumfa aresztują i dostanie wyrok długoletni. To, co tu się dzieje to wprost nie do opisania. Oni szukają na siłe rozpierduchy.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki