Kolejna chińska giełda zamraża wypłaty bitcoinów

analityk Bankier.pl

W zeszłym tygodniu dwie z trzech największych chińskich giełd bitcoinów poinformowały o zamrożeniu wypłat kryptowalut na miesiąc. Wczoraj do tej grupy dołączyła trzecia platforma – BTCChina. Powodem blokady są regulacje dotyczące zapobieganiu praniu pieniędzy.

Chiński bank centralny stara się wzmocnić kontrolę nad giełdami kryptowalut. Od początku roku instytucja dokładniej przygląda się platformom, a efektem energicznych działań jest m.in. wycofanie transakcji lewarowanych i wprowadzenie opłat za operacje. Do tej pory chińskie giełdy w wielu przypadkach pobierały prowizje tylko za wypłaty środków, a brak kosztów zachęcał użytkowników do aktywnego handlu.

Ludowy Bank Chin wymusza także na giełdach wprowadzenie środków zapobiegających praniu pieniędzy. Efektem nowych wymogów była w zeszłym tygodniu decyzja platform OKCoin i Huobi o zawieszeniu wypłat w bitcoinie. BTCChina była jedyną giełdą z wielkiej trójki, która zastosowała mniej restrykcyjny środek i wprowadziła blokady na 72 godziny.

Blokada wypłat bitcoinów objęła największe giełdy w Chinach
Blokada wypłat bitcoinów objęła największe giełdy w Chinach (FORUM)

Wczoraj BTCChina poinformowała o zawieszeniu wypłat bitcoinów i litecoinów na 30 dni, do 15 marca. Tym samym wszystkie trzy największe giełdy za Wielkim Murem nie pozwalają swoim użytkownikom na wypłacanie kryptowalut. Wycofanie środków jest możliwe tylko w oficjalnej walucie – juanach.

„BTCChina wzmocni swój system weryfikacji dla wypłat bitcoin i litecoin, aby agresywniej chronić się przed praniem pieniędzy, piramidami finansowymi i inną nielegalną działalnością” – taki komunikat opublikowała firma na swojej stronie internetowej. Transakcje mają zostać wznowione, gdy „określone zostaną standardy dla branży”.

Tym razem kurs bitcoina nie zareagował tak wyraźnie na nowe informacje. Chińscy użytkownicy kryptowalut w obliczu blokady dużych giełd zwracają się w stronę innych możliwości handlu, dających większą anonimowość. Jak donosi serwis Cryptocoins News, rekordowe wyniki osiąga np. LocalBitcoins, platforma ułatwiająca bezpośrednie transakcje pomiędzy posiadaczami kryptowaluty.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 ~aaa

hehe zablokowali wyplaty z 3 serwisow... zablokowac kryptowalut sie nie da ;)

! Odpowiedz
1 0 ~dociekliwy

A przeczytałeś artykuł do końca?

"Chińscy użytkownicy kryptowalut w obliczu blokady dużych giełd zwracają się w stronę innych możliwości handlu, dających większą anonimowość. Jak donosi serwis Cryptocoins News, rekordowe wyniki osiąga np. LocalBitcoins, platforma ułatwiająca bezpośrednie transakcje pomiędzy posiadaczami kryptowaluty."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~zez odpowiada ~dociekliwy

jaka to anonimowość skoro widoczne dla WSZYSTKICH są WSZYSTKIE transakcje? Przecież to zaprzeczenie anonimowości :)

! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~zez

Tak działa np. LocalBitcoins? Czy piszesz o blockchainie? Bo jeśli o tym drugim, to anonimowość występuje, ponieważ każda transakcja zabezpieczana jest kluczem. Klucz musi mieć każdy kolejny węzeł potwierdzający transakcję, ale za każdym razem, kiedy potwierdza transakcję, dodaje od siebie coś do tego klucza i przekazuje go dalej. Tak to w skrócie działa (bez szczegółów technicznych). Paradoksalnie więc im więcej węzłów, tym większa anonimowość.

Niestety nie wiem jak działa LocalBitcoins. Jeśli Ty wiesz, to mi napisz. Jeśli faktycznie nie gwarantuje anonimowości, to przyznam Ci rację

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zez odpowiada ~dociekliwy

Niestety mylisz się - można sprawdzić kto brał udział w każdej transakcji. Anonimowy jesteś tylko w tym sensie, że w momencie wykonywania transakcji druga strona nie zna twojego nazwiska itd. ale np policja gdyby chciała to może cię jednak znaleźć np sprawdzając twoje poprzednie transakcje i potem kontaktując się z uczestnikami tych transakcji aby dowiedzieć się co kupowałeś, gdzie chciałeś żeby to było dostarczone, zapisy z kamer itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~zez

Zaraz, skoro w momencie wykonywania transakcji druga strona nie zna mojego nazwiska, to co policji da sprawdzanie moich poprzednich transakcji i kontaktowanie się z uczestnikami poprzednich transakcji, skoro oni też nie znają mojego nazwiska?

Jeśli za BTC kupowałbym towary i usługi, to faktycznie możnaby po zapisach monitoringu, księgowości, paczkomatów itp. odbudować całą historię moich zakupów za BTC, ale nadal żaden z tych dostawców nie znałby mojego nazwiska, więc nadal policji odpowiedzieliby: "nie znamy człowieka, który od nas to kupował".

, gdybym miał bardzo bogatą historię zakupów, to policja mogłaby poszlakowo zbudować mój profil konsumenta i poszukiwać "tego typu osoby", ale nadal te zakupy przypisywałaby do osoby X, a nie do konkretnego nazwiska.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~dociekliwy odpowiada ~dociekliwy

Więc tylko teoretycznie nie masz anonimowości kupując w BTC. Praktycznie musiałbyś być jakimś najbardziej poszukiwanym bandytą, żeby policja poświęcała Ci tyle uwagi (i twoim zakupom). A gdybyś nim był, to i tak kupowałbyś pewnie łącząc się przez TORa i na VPN. To co mówisz jest więc wg mnie teorią.

A poza tym, BTC (tak jak gotówka) ma raczej na celu zagwarantowanie anonimowości zwykłym obywatelom. Chodzi o to, żeby ludzie mogli odciąć się od chciwych łap rządów, elit itp, jeśli te rządy i elity zaczynają na serio przesadzać. Co do BTC i jego popularności, to zasada jest wg mnie prosta i pisałem o niej już pod niektórymi artykułami o BTC:

"Im chciwość i ignorancja rządów przybiera na sile, tym popularniejsze stają się metody rozliczania w BTC, w gotówce itp, czyli w czymś, nad czym rząd nie ma dużej władzy"

Nigdzie tego nie przeczytałem. To po prostu moje obserwacje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zez odpowiada ~dociekliwy

Niestety gotówki nie można porównać do bitcoina bo w bitcoinie z definicji masz informację o każdej transakcji. Natomiast jeśli płacisz gotówką to np sklep na koniec dnia nie wie dokładnie którym banknotem zapłaciłeś. Po kilku takich gotówkowych transakcjach nie sposób już określić w jaki sposób do obiegu wszedł dany banknot - a w bitcoinie taka informacja pozostanie do końca świata i dlatego można analizując ciąg transakcji dojść do źródła. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że jak się nikt tobą nie interesuje to nikt nie będzie poświęcał czasu i pieniędzy żeby Cię wytropić na podstawie twoich koinów ale to samo można też powiedzieć o obecnych przelewach bankowych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~olo

Da się. Kwestia regulacji prawnych. I wówczas spoza ciekawostką ( którą nadal jest bo w praktyce używać się tego nie da ) nie będzie nic znaczył.

! Odpowiedz
1 3 ~Yy

I co teraz? Nic.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,23% 3,8711
2019-11-19 15:49:00
EUR/PLN -0,17% 4,2885
2019-11-19 15:49:00
EUR/USD 0,06% 1,1078
2019-11-19 15:49:00
CHF/PLN -0,42% 3,9052
2019-11-19 15:49:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil