Kolejna chińska giełda zamraża wypłaty bitcoinów

analityk Bankier.pl

W zeszłym tygodniu dwie z trzech największych chińskich giełd bitcoinów poinformowały o zamrożeniu wypłat kryptowalut na miesiąc. Wczoraj do tej grupy dołączyła trzecia platforma – BTCChina. Powodem blokady są regulacje dotyczące zapobieganiu praniu pieniędzy.

Chiński bank centralny stara się wzmocnić kontrolę nad giełdami kryptowalut. Od początku roku instytucja dokładniej przygląda się platformom, a efektem energicznych działań jest m.in. wycofanie transakcji lewarowanych i wprowadzenie opłat za operacje. Do tej pory chińskie giełdy w wielu przypadkach pobierały prowizje tylko za wypłaty środków, a brak kosztów zachęcał użytkowników do aktywnego handlu.

Ludowy Bank Chin wymusza także na giełdach wprowadzenie środków zapobiegających praniu pieniędzy. Efektem nowych wymogów była w zeszłym tygodniu decyzja platform OKCoin i Huobi o zawieszeniu wypłat w bitcoinie. BTCChina była jedyną giełdą z wielkiej trójki, która zastosowała mniej restrykcyjny środek i wprowadziła blokady na 72 godziny.

Blokada wypłat bitcoinów objęła największe giełdy w Chinach
Blokada wypłat bitcoinów objęła największe giełdy w Chinach (FORUM)

Wczoraj BTCChina poinformowała o zawieszeniu wypłat bitcoinów i litecoinów na 30 dni, do 15 marca. Tym samym wszystkie trzy największe giełdy za Wielkim Murem nie pozwalają swoim użytkownikom na wypłacanie kryptowalut. Wycofanie środków jest możliwe tylko w oficjalnej walucie – juanach.

„BTCChina wzmocni swój system weryfikacji dla wypłat bitcoin i litecoin, aby agresywniej chronić się przed praniem pieniędzy, piramidami finansowymi i inną nielegalną działalnością” – taki komunikat opublikowała firma na swojej stronie internetowej. Transakcje mają zostać wznowione, gdy „określone zostaną standardy dla branży”.

Tym razem kurs bitcoina nie zareagował tak wyraźnie na nowe informacje. Chińscy użytkownicy kryptowalut w obliczu blokady dużych giełd zwracają się w stronę innych możliwości handlu, dających większą anonimowość. Jak donosi serwis Cryptocoins News, rekordowe wyniki osiąga np. LocalBitcoins, platforma ułatwiająca bezpośrednie transakcje pomiędzy posiadaczami kryptowaluty.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 6 ~gfdgh

ooo worki ziemniaków za grube tysiące za kilogram nagle okazują się jednak oszustwem? i gdzie wy te swoje giga kartofle wypłacicie teraz? przecież od samego początku - linkowania po forach widać było że to jeden przekręt. oj będą płacze i lamenty...

! Odpowiedz
5 8 ~tom

A wytłumacz mi, jakie trudności niby ja mam mieć w posługiwaniu sie BTC, w przekazywaniu, wypłatach - wytłumacz, jeśli potrafisz? I jakim to niby oszustwem sie on okazał, gdzie i kiedy? Cena wzrasta nieprzerwanie, akceptacja na świecie rośnie i to potężnie. Jak ktoś tu napisał niżej: "frustracja jest złym doradcą". Masz jakis uraz na punkcie BTC - czy to tylko bezinteresowna, głupia zawisć? Co nas ona właściwie obchodzi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Wojciech odpowiada ~tom

Dear Tom,
Masz BTC na giełdzie, którą zamykają. I co wtedy? Tylko o to chodzi.

! Odpowiedz
3 2 ~zieeeewak odpowiada ~tom

tom, od takich piramidek ja trzymam się z daleka. Tobie życze powodzenia. Wg. mnie trzeba być skończonym idiotą oby włożyć 10 zł w wirtualna walutę. Pamiętasz kiedyś wysyłanie pocztówek??? Powinieneś skoro lubisz takie zabawy :D Zwracam uwagę ,że nie posiadasz nic, oprócz zapisu na koncie, które jak się okazuje może być zablokowane w każdej chwili. Ale będzie dobrze, wiara to podstawa. heheee

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~abax odpowiada ~zieeeewak

wlasciwie to kazda waluta jest wirtualna, ad czasu gdy zlikwidowano pokrycie w zlocie. Rowniez zlotowki czy dolary to zapis na koncie. Gdyby wszystkie czlowieki nagle chcialy wszystko wyplacic, to wystarczyloby fizycznej kasy dla moze 5% z nich, reszta to zapis na koncie.

! Odpowiedz
8 8 ~it

ten cały bitkoin to jeden wielki klocusz dla frajerów, po globalnej awarii sieci czy innym kataklizmie o zasięgu kontynentalnym chociażby będzie wart mniej niż stara obsikana torba papierowa

! Odpowiedz
4 9 ~igo

Frustracja jest złym doradcą, merytoryczna wiedza lepszym.

! Odpowiedz
7 13 ~Tymon

Sytuacja staje sie jasna: Japonia przejmuje pałeczkę. W tej chwili już ok. 50% wymiany BTC na inne waluty odbywa sie na gieldach japońskich. Co wiecej, 3 megabanki japońskie porozumiały sie w sprawie finansowania największej giełdy. Ponieważ akurat w Japonii BTC staje się oficjalnie akceptowanym środkiem płatności, Chiny ze swoimi problemami (usiłowanie kontroli nad BTC w celu powstrzymania wypływu pieniądza) po prostu schodzą na dalszy plan. I to w momencie, gdy akceptacja BTC w świecie finansów gwałtownie rośnie. Chiny krotkowzroczne, Japonia dalekowzroczna - w tej sferze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 9 ~seritoren

bitcoin to abstrakcyjne oszustwo, nie ma w nim żadnej ani uczciwości ani demokracji ponieważ tym projektem rządzi mafia która totalnie kontroluje każdy aspekt jego funkcjonowania. wkrótce najprawdopodobniej zdechnie ten złodziejski wynalazek , jeżeli chiny które kontrolowały większość obrotu tego pieniądza zamroziły wszystkie coiny na giełdach, to znaczy że władająca nim mafia ma plan przejęcia wszystkich aktywów wszystkich leszczy którzy wpakowali w bitcona kase !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~CD

No nieee, gdy gruchnęła wiadomość o giełdach, kurs poleciał nagle o 10%. Tylko, że później odrobił. Jak zwykle

! Odpowiedz
2 9 ~juhas

Zawsze mnie intryguje, jak media reagują na zmiany kursu BTC. Ostatnio spadł nagle o 10%. Było głośno. Tylko że łączna zmiana w tym ostatnim miesiacu to... + 21% (plus!), a w ciągu ostatniego półrocza to... +83%, choć wydarzyły się dwie wielkie "katastrofy". Sposób informowania jakoś dziwnie podobny jest do kłamstwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~igo

Mają nauczke ci, którzy trzymają BTC na giełdzie :-D Co za głupota. BTC się trzyma w portfelu i nikomu ich nie powierza - są twoje, ty masz nimi dysponować, nie ktoś. To podstawa.. Szczerze powiedziawszy - stracili głównie "daytraderzy" - chińscy spekulanci, i to raczej ci, za których operacje robiły boty, wykonując setkę operacji w godzinę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 17 ~Michał

Drogie dzieciaki! To nie bitcoin został zawieszony, tylko giełda. Jesli zamkną kantor wymiany walut to nie dolary są zamykane, tylko kantor z forsą, którą trzymał- uświadomcie to sobie, milutcy. Co do bitcoina jako piramidy - zapewne nie zdajecie sobie sprawy jaką strukturę musi mieć piramida a jaką ma bitcoin. Radzę poczytać na temat jednego i drugiego - wiedza nigdy nie szkodzi. Inaczej bedziecie czekać na upadek piramidy następne 8 (a moze i 16) lat. Jeszcze jedno - jeśli nie sprawdzicie samodzielnie, jak jest z tym kursem bitcoina naprawdę, bedziecie zdani na doniesienia tych, którzy zauważają każdy spadek o 5%, za to nie zauważają wzrostu o 300%. Średnio to mądre. Samodzielnosć w myśleniu jest ogromną zaletą, zwłaszcza gdy chcemy wyrokować w sprawach finansów. A jeśli juz koniecznie chcec byc niesamodzielni i zdawać sie na opinie innych - wybierajcie mądrzejszych. Przytoczę słowa "The Wall Street Journal" - "Żadna cyfrowa waluta nie zdetronizuje prędko dolara, ale bitcoin to coś więcej niż tylko waluta. Jest radykalnie nowym, zdecentralizowanym systemem zarządzania, sposobem wymiany bogactwa w społeczeństwie. Mówiąc prościej, jest to jedna z najpotężniejszych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat." Bezmyślność powoduje, że często zachwycamy sie Amber Gold za to ignorujemy rewolucje, marząc potem "ach gdybym ja kupił bitcoina wtedy, gdy był 10 000 razy tańszy...".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~juras

Nikogo nie nawrócisz na siłę, a ogół postrzega przemiany zawsze o te 5, 20, 100 lat za późno - także wtedy, gdy bierze w tych przemianach udział. Na przełomie lat 70 i 80-tych ubiegłego stulecia byłem świadkiem, jak całkiem mądrzy ludzie naśmiewali się z pomysłu, by komputery trzymać... w mieszkaniach. "A co oni bedą wyliczać w tych mieszkaniach?" - drwiono. Cóż, nie każdy wtedy rozumiał i dziś też wielu nie, do czego przydaje sie takie coś: 011110101110010101100001010100010110111110101010. Ani tym się nie najesz, ani tym nie przykryjesz... jakieś oszustwo chyba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~pleple

Ile w tym utopiłeś?

! Odpowiedz
3 8 ~MM33

Argumenty nie mają znaczenia. Tu o co innego chodzi. O strach. Powiadają, że w najbliższym czasie idzie wielkie bezrobocie. 70% etatów zniknie. Sztuczna inteligencja, robotyzacja. Ludzie to wiedzą albo czują. I boją się dziś wszytkiego co nowe. Boja sie przegranej. Stąd takie emocjonalne reakcje na nowości. I stąd ucieczka w postprawdę. Wygrana Trumpa, Brexit - wszystko to oparte jest na ucieczce od prawdy. Na rozładowaniu resentymentów. Próbie łagodzenia szoku. Szoku przyszłości. Tak łatwiej. Efekt cieplarniany? Wszystko kłamstwo! Prawda to chemtrails. Szczepionki szkodzą. HAARP steruje myslami. A za NWO stoją jaszczury. Reptilianie. A królową Elżbieta II na czele.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~juras odpowiada ~pleple

Ja? Ile utopiłem? Kilkanaście tysiecy PLN. Kupowałem, gdy BTC rósł od ok. 200 do ok. 600 $ (maj 2015 - wrzesień 2016). Obecna cena 1050 $.

! Odpowiedz
0 6 ~Karol_T odpowiada ~juras

Kieeeepsko. Znam osobiście osoby które kupowały po kilkadziesiąt USD. Ale wtedy BTC był znany tylko geekom ;-)

! Odpowiedz
4 5 ~juras odpowiada ~juras

Mam nadziję że zrozumiałeś - nie "utopiłem" w sensie jaki temu nadajesz. Nie trzymam swoich dóbr na chińskich giełdach. Trzymam na paper walletach, więc i hacker się nie dostanie. Co polecam każdemu.

! Odpowiedz
1 2 ~gtdfgh

tylko że bez kantora to waluty nie wypłacisz ;) więc po co ci waluta jeśli i tak jej nie dostaniesz bo nie będzie kantora? no sory.

! Odpowiedz
1 5 ~Janko

Zawiesili tylko giełdy. W systemie Bitcoin giełdy nie da do niego potrzebne. Jak masz gotówkę w kieszeni to. żeby jej użyć nie deponujesz nic na giełdzie.

! Odpowiedz
8 7 ~hehe

Tyle wart jest bitcoin, można go po prostu zawiesić ! Nawet hrywne skupi Narodowy Bank Ukrainy, a który bank skupi bitcoiny ?

! Odpowiedz
6 12 ~kds

Jak w każdej piramidzie finansowej na bitcoinie zarabiają tylko ci na początku. Oni sobie nakopali mnóstwo bitcoinów bo na początku było to łatwe i niewymagające dużej mocy obliczeniowej. A teraz nawet jak masz farmę komputerów to zysk jest z tego mizerny. Tyle że rzesza takich frajerów którzy będą tyrać za ten mizerny zysk jest potrzebna żeby ci z początku piramidy mieli ogromne zyski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~HZ

O o to chodzi w całym tym "biznesie".

! Odpowiedz
3 5 ~bitcoin

Kolejna chińska giełda zamraża wypłaty bitcoinów, a kurs już nawet nie drgnie - stabilnie w okolicach maksimów. Co to oznacza w dłuższej perspektywie, nie muszę pewnie tłumaczyć :)

! Odpowiedz
0 2 ~hehe

To się zdziwisz ... he he

! Odpowiedz
7 5 ~niepelnosprawny_org

w Chinach, czy bardziej w Japonii były automaty-kantory bitcoina, Chiny najwyrazniej nie chcą Stanów postaci bitcoina :) ... entuzjaci bitcoina, lepiej sprzedawajcie bitcoina póki czas...

! Odpowiedz
3 4 ~hehe

chińskie władze głupie nie są - wiedzą, że chińscy minerzy zdominowali wydobycie bitcoina, a chińskie giełdy bitcoina zdominowały obrót bitcoinem - i takiej kury znoszącej złote jaja władze chińskie nie zarżną, ale wymuszą swoje zalecenia, a potem przystawią swoją chińską pieczątkę i zacznie się najdłuższy w historii rajd Świętego Mikołaja :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 12 ~Dżejms

Ciągle entuzjaści piszą że mają wydrukowane w papierze i są bezpieczni to jak im zablokować?
Hej - entuzjaści - nie trza się niczym martwić - se wydrukujcie. A potem hyc na bazar i kupować pietruszkę.

! Odpowiedz
13 3 ~hehe

ja sobie wczytam bitcoina do smartfona, a Ty weźmiesz sobie sztabkę złota i scyzoryk
i na bazar - zobaczymy komu wygodniej będzie kupić

! Odpowiedz
1 22 ~zez odpowiada ~hehe

Choć jestem negatywnie nastawiony do złota to muszę jednak to stwierdzić - prędzej coś kupisz na bazarze za sztabkę złota niż za bitcoina :)

! Odpowiedz
2 5 ~che odpowiada ~hehe

no i naładuj sobie akumulator coby Ci nie zabrakło światła w trakcie wydawania reszty...

! Odpowiedz
0 5 ~Dżejms odpowiada ~hehe

~hehe Mamy jeszcze srebro. Uncja w sam raz na takie zakupy na dwa dni. Na teraz. Kiedyś może być że całego tucznika się kupi za jedną.

! Odpowiedz
0 1 ~Adamek630 odpowiada ~hehe

A jaki masz model smartfona? Bo jak w miarę dobry to kilka worków ziemniaków dostaniesz.

! Odpowiedz
1 3 ~Yy

I co teraz? Nic.

! Odpowiedz
6 4 ~aaa

hehe zablokowali wyplaty z 3 serwisow... zablokowac kryptowalut sie nie da ;)

! Odpowiedz
1 0 ~dociekliwy

A przeczytałeś artykuł do końca?

"Chińscy użytkownicy kryptowalut w obliczu blokady dużych giełd zwracają się w stronę innych możliwości handlu, dających większą anonimowość. Jak donosi serwis Cryptocoins News, rekordowe wyniki osiąga np. LocalBitcoins, platforma ułatwiająca bezpośrednie transakcje pomiędzy posiadaczami kryptowaluty."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~zez odpowiada ~dociekliwy

jaka to anonimowość skoro widoczne dla WSZYSTKICH są WSZYSTKIE transakcje? Przecież to zaprzeczenie anonimowości :)

! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~zez

Tak działa np. LocalBitcoins? Czy piszesz o blockchainie? Bo jeśli o tym drugim, to anonimowość występuje, ponieważ każda transakcja zabezpieczana jest kluczem. Klucz musi mieć każdy kolejny węzeł potwierdzający transakcję, ale za każdym razem, kiedy potwierdza transakcję, dodaje od siebie coś do tego klucza i przekazuje go dalej. Tak to w skrócie działa (bez szczegółów technicznych). Paradoksalnie więc im więcej węzłów, tym większa anonimowość.

Niestety nie wiem jak działa LocalBitcoins. Jeśli Ty wiesz, to mi napisz. Jeśli faktycznie nie gwarantuje anonimowości, to przyznam Ci rację

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zez odpowiada ~dociekliwy

Niestety mylisz się - można sprawdzić kto brał udział w każdej transakcji. Anonimowy jesteś tylko w tym sensie, że w momencie wykonywania transakcji druga strona nie zna twojego nazwiska itd. ale np policja gdyby chciała to może cię jednak znaleźć np sprawdzając twoje poprzednie transakcje i potem kontaktując się z uczestnikami tych transakcji aby dowiedzieć się co kupowałeś, gdzie chciałeś żeby to było dostarczone, zapisy z kamer itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~zez

Zaraz, skoro w momencie wykonywania transakcji druga strona nie zna mojego nazwiska, to co policji da sprawdzanie moich poprzednich transakcji i kontaktowanie się z uczestnikami poprzednich transakcji, skoro oni też nie znają mojego nazwiska?

Jeśli za BTC kupowałbym towary i usługi, to faktycznie możnaby po zapisach monitoringu, księgowości, paczkomatów itp. odbudować całą historię moich zakupów za BTC, ale nadal żaden z tych dostawców nie znałby mojego nazwiska, więc nadal policji odpowiedzieliby: "nie znamy człowieka, który od nas to kupował".

, gdybym miał bardzo bogatą historię zakupów, to policja mogłaby poszlakowo zbudować mój profil konsumenta i poszukiwać "tego typu osoby", ale nadal te zakupy przypisywałaby do osoby X, a nie do konkretnego nazwiska.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~dociekliwy odpowiada ~dociekliwy

Więc tylko teoretycznie nie masz anonimowości kupując w BTC. Praktycznie musiałbyś być jakimś najbardziej poszukiwanym bandytą, żeby policja poświęcała Ci tyle uwagi (i twoim zakupom). A gdybyś nim był, to i tak kupowałbyś pewnie łącząc się przez TORa i na VPN. To co mówisz jest więc wg mnie teorią.

A poza tym, BTC (tak jak gotówka) ma raczej na celu zagwarantowanie anonimowości zwykłym obywatelom. Chodzi o to, żeby ludzie mogli odciąć się od chciwych łap rządów, elit itp, jeśli te rządy i elity zaczynają na serio przesadzać. Co do BTC i jego popularności, to zasada jest wg mnie prosta i pisałem o niej już pod niektórymi artykułami o BTC:

"Im chciwość i ignorancja rządów przybiera na sile, tym popularniejsze stają się metody rozliczania w BTC, w gotówce itp, czyli w czymś, nad czym rząd nie ma dużej władzy"

Nigdzie tego nie przeczytałem. To po prostu moje obserwacje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zez odpowiada ~dociekliwy

Niestety gotówki nie można porównać do bitcoina bo w bitcoinie z definicji masz informację o każdej transakcji. Natomiast jeśli płacisz gotówką to np sklep na koniec dnia nie wie dokładnie którym banknotem zapłaciłeś. Po kilku takich gotówkowych transakcjach nie sposób już określić w jaki sposób do obiegu wszedł dany banknot - a w bitcoinie taka informacja pozostanie do końca świata i dlatego można analizując ciąg transakcji dojść do źródła. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że jak się nikt tobą nie interesuje to nikt nie będzie poświęcał czasu i pieniędzy żeby Cię wytropić na podstawie twoich koinów ale to samo można też powiedzieć o obecnych przelewach bankowych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~olo

Da się. Kwestia regulacji prawnych. I wówczas spoza ciekawostką ( którą nadal jest bo w praktyce używać się tego nie da ) nie będzie nic znaczył.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,19% 3,8727
2019-11-19 16:31:00
EUR/PLN -0,15% 4,2893
2019-11-19 16:31:00
EUR/USD 0,05% 1,1077
2019-11-19 16:31:00
CHF/PLN -0,30% 3,9101
2019-11-19 16:31:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil