Kolejki przed oddziałami banku PBS w Sanoku

Kolejki klientów ustawiały się we wtorek od rana przed siedzibami oddziałów sanockiego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) m.in. w centrali w Sanoku oraz Krośnie i Rzeszowie. We wtorek bank, który jest w trakcie przymusowej restrukturyzacji, wznowił działalność.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w miniony piątek wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. To drugi największy bank spółdzielczy w Polsce. Przymusowa restrukturyzacja PBS w Sanoku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG S.A., instytucji o kapitale 100 mln zł.

Przez weekend i w poniedziałek klienci nie mieli dostępu do swoich kont, nie działały m.in. karty płatnicze.

Zgodnie z komunikatami Banku Nowego BFG we wtorek bank wznowił działalność, przed placówkami m.in. w Sanoku, Krośnie i Rzeszowie ustawiły się kolejki klientów. Jak powiedzieli PAP klienci banku, można było bez problemu pobrać pieniądze. Działały również bankomaty PBS i karty płatnicze.

Większość klientów w rozmowie z PAP deklarowała, że jeśli otrzymają zapewnienie, że pieniądze są bezpieczne, to nie będą likwidować konta w banku.

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec PBS z siedzibą w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank. Wszczęcie restrukturyzacji oraz umorzenie obligacji nastąpiło w piątek 17 stycznia. Tego dnia, również zarząd Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych podjął uchwałę o wycofaniu z depozytu papierów wartościowych i zamknięciu kont ewidencyjnych dla obligacji wyemitowanych przez PBS w Sanoku.

BFG informował w piątek, że decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wynikała ze złej sytuacji kapitałowej PBS w Sanoku. Bank był zagrożony upadłością i nie było przesłanek wskazujących, na to by działania nadzorcze lub działania banku pozwoliły we właściwym czasie usunąć to zagrożenie.

BFG informował, że klienci indywidualni, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikrofirmy oraz MŚP zachowują swoje środki w całości. BFG gwarantuje oszczędności do równowartości 100 tys. euro, w złotych. Wyjątkiem od tej zasady są nieskapitalizowane, czyli naliczone, ale jeszcze niezaksięgowane na koncie odsetki od kwot przekraczających limit gwarancji BFG. Do nowej instytucji przenoszone są także kredyty.

autor: Wojciech Huk

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
72 36 wyrwin666

Kto trzyma pieniądze w takim banku ...

! Odpowiedz
66 48 orion_orvandil

No jak to kto, Janusze, Grazyny i osoby typu "frankowicze" :P

! Odpowiedz
1 3 john_nash

Ja. Banki spółdzielcze były są i będą nisko marżowe. Mam tam kredyt i nigdzie indziej do żadnego komercyjnego banku nie pójdę. Dodam jeszcze, że mam możliwość założenia lokaty na 2,2% na 10 miesięcy bez zakładania rachunku i to nie na "Nowe środki".


Dziękuję. Nigdzie indziej się nie wybieram.
Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 60 manonthemoon

Otóż nie. Banki spółdzielcze mają często dużo wyższe oprocentowanie depozytów i IKE. Mają takie same gwarancje BFG jak inne banki. Zatem jeśli szydzisz z innych, to raz - jesteś bucem, dwa - ignorantem. Tyle w temacie.

! Odpowiedz
29 28 specjalnie_zarejestrowany2

Czy ten bank nie był przypadkiem wydmuszką do finansowania interesów lokalnego magnata nieruchomosciowego?

! Odpowiedz
33 34 marxs

w PISie same dewelopery jeden handluje działkami kościelnymi które wcześniej klechy wyłudziły na lewe papiery od państwa a drugi buduje dwie wieże za pożyczoną a raczej wyłudzoną kasę której potem nie chce oddać

! Odpowiedz
74 13 loosac

Zlikwidowac gotowke! Tylko nieuczciwi nie chca miec kont w banku xD DEBILE, KRETYNI, IDIOCI -to wlansie o was obszczymury antygotowkowe.

! Odpowiedz
4 52 drabio

Czyżby łamały się najsłabsze ogniwa systemu finansowego? Przy podwyższonej inflacji nikt nie trzyma pieniędzy w bankach gdzie nominalnie się traci. Bank z kolei nie może przyciągnąć kapitału bo stopy procentowe są niskie. Teraz pytanie który bank następny.... Prezes NBP niewzruszony a wrzód rośnie. Tego banku jakoś rząd nie chce nacjonalizowac a to dlaczegóż.....? Ciekawy wyjątek od reguły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 31 pc1974

Wysłać tam dwórki. Za 70 tysi niech uspokajają zestresowanych !

! Odpowiedz
6 28 brys

Kolejny wielki sukces wybrańców Suwerena.
Podkarpacie wstało z kolan. I stoi. Patrz zdjęcie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne