Kolejki do lekarzy wydłużają się

Narodowy Fundusz Zdrowia porównał dane z grudnia 2015 r. z grudniem 2016 r. Jest gorzej. Wbrew zapowiedziom PiS kolejki do leczenia wciąż rosną. Na rehabilitację czeka już ponad 1 mln chorych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Kolejki do lekarzy wydłużają się
Kolejki do lekarzy wydłużają się (FORUM)

W niektórych dziedzinach kolejki są krótsze, ale nieznacznie. Spadek co najmniej o 5 tys. osób w skali kraju odnotowano tylko w trzech rodzajach poradni: stomatologicznej (15 tys.), ginekologicznej (8 tys.) i rehabilitacyjnej (7 tys.). "Obserwowane spadki nie przełożyły się na skrócenie czasu oczekiwania" czytamy w analizie. Do dentysty i lekarza rehabilitacji wciąż czeka ponad 115 tys. pacjentów.

Przeważnie jednak liczba chorych w kolejkach rosła. M.in. na wizytę u neurologa w grudniu 2015 r. czekało niecałe 125 tys. osób. W grudniu 2016 - już prawie 138 tys. Czas oczekiwania wydłużył się z 36 do 43 dni. Z 39 do 47 dni wydłużyło się czekanie na endoskopię pacjentów tych przybyło z 82 do 98 tys. A dzieci czekających na wizytę u ortodonty - z 46 do 50 tys.

Pogarsza się dostęp do tomografii komputerowej: w grudniu 2015 r. czekało 154 tys. pacjentów; rok później - 178 tys. Jeszcze bardziej do rezonansu magnetycznego: z 292 tys. pacjentów w kolejce do 330 tys. Średni czas oczekiwania na rezonans wydłużył się do 193 dni.

Liczba czekających na rehabilitację urosła prawie o 80 tys. osób. Przekracza już milion. Czas oczekiwania dłuższy - z 95 do 113 dni. Najgorzej jest na Śląsku. W Centrum Rehabilitacji w Ustroniu pierwszy wolny termin to luty 2027 r.

Co na to resort zdrowia? Minister Konstanty Radziwiłł ostatnio kilka razy publicznie zapewniał, że niektóre kolejki właśnie znikają, bo NFZ wprowadził w tym roku kompleksowe świadczenia w kardiologii i ortopedii. Biuro prasowe ministerstwa przyznaje jednak, że nie ma na razie dowodów na potwierdzenie tych słów.

Sposobem na kolejki, przynajmniej do specjalistów i na rehabilitację, ma być zdaniem Radziwiłła wprowadzenie sieci szpitali. Po hospitalizacji szpital będzie musiał zapewnić choremu opiekę specjalisty i rehabilitację. "Nie będzie się błąkał po mieście, tylko od razu szpital mu to załatwi" twierdzi minister. (PAP)

pd/ jbr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~123

Kolejki na pewno będą krótsze dzięki kolejnego "genialnemu" pomysłowi - dajmy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej bezrobotnemu od 20 lat, który przez lata nie odprowadzał ani złotówki

! Odpowiedz
0 0 ~asd

Do tej pory ten bezrobotny rejestrował się w urzędzie pracy i tak czy siak zyskiwał bezpłatną opiekę medyczną mimo że nadal nie opłacił ani złotówki składki zdrowotnej. Więc różnica żadna... Tyle tylko, że jak takich bezrobotnych będzie się dużo rejestrować w urzędach pracy, to trzeba tam będzie zatrudnić nowych urzędników do obsługi. A to już jest dodatkowa kasa. Więc lepiej, żeby tych "fikcyjnych bezrobotnych" było mniej, żeby można było zaoszczędzić na urzędach pracy. Oczywiście przyjmuję założenie, że mniej pracy = mniej zatrudnionych pracowników (w prywatnych firmach tak to działa, w budżetówce niekoniecznie)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Obserwator

O! Ciekawostka. Kolejki skróciły się tam, gdzie ludzie najczęściej chodzą prywatnie: do dentysty i do ginekologa.

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

nie dziwi fakt, że prywatne leczenie jest na "fali", wykupywanie dodatkowych, prywatnych ubezpieczeń medycznych....itp

! Odpowiedz
10 5 ~Ale_smród

Fuj , czuć Wyborczą.

! Odpowiedz
1 5 ~bart

Na samym dole: "Źródło: PAP"
PAP, czyli Polska Agencja Prasowa, spółka Skarbu Państwa, agencja państwowa.

! Odpowiedz
0 6 ~asd

Coś czuję, że kogoś z NFZ odwołają za publikację tych informacji ;)

! Odpowiedz
2 15 ~tomtom

niemożliwe, przecież dobra zmiana mówiła, że problem z kolejkami załatwi raz dwa. a polacy jak zwykle dali się nabrać

! Odpowiedz
1 1 ~Dim

Konstanty Radziwiłł to ten --> Członek Rady Nadzorczej SKOK-u Izb Lekarskich 2001-2008
Oczywiście SKOK-u Izb Lekarskich został wchłonięty przez SKOK Wołomin jako ten niewydolny gdzie biedni lekarze brali pieniądze i nie mieli z czego oddać.

Kolejki świadczą o niedoborze towaru którego ceny są regulowane, zazwyczaj dotowane przez państwo. Z drugiej strony trudno określić czy wpływ państwa nie zaburza mechanizmu wyceny usług i materiałów leczniczych.

Dokładnie nie wiadomo czy ceny różnych usług medycznych byłyby niższe czy wyższe niż obecnie gdyby aktywność państwowa ograniczyła się tylko do roli ubezpieczyciela a wydawaniem zgromadzonych środków zajmowałyby się tylko zainteresowane osoby i to do pewnego limitu. Wtedy dla osób ubezpieczonych bardziej opłacałoby się zachować środki na coś poważniejszego niż wydawać na "mniejsze dolegliwości". Niestety bardziej byłby to działania rynkowe niż obecny socjalizm ku chwale ojczyzny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~Vlad

A honorowi dawcy krwi, dawcy przeszczepu i pokrzywdzeni przez 3 rzeszę (nawet jak w 45 mieli 2 lata) wchodzą bez kolejki. Jedna babka zaliczyła 20 turnusów rehabilitacyjnych w roku... I to samo jest z przeladowaniem na sorach, bo ludzie z każdą glupota przychodzą. I tam pijacy i bezdomni przed kolejkę.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl