REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kolej na panele fotowoltaiczne. PKP przesiada się na OZE

2023-03-22 07:00
publikacja
2023-03-22 07:00

Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej - która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu - musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych.

Kolej na panele fotowoltaiczne. PKP przesiada się na OZE
Kolej na panele fotowoltaiczne. PKP przesiada się na OZE
/ SKM Warszawa

Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach.

- Kolej jest dużym odbiorcą energii elektrycznej, w związku z czym jest to jedna z kluczowych branż, w której trzeba to zużycie energii ograniczać - mówi agencji Newseria Biznes prezesAlan Beroud.

Według danych UTK kolej to ekologiczny, najmniej emisyjny środek transportu - odpowiada za jedynie 0,4 proc. całkowitych emisji CO2 generowanych przez transport w Europie. W przeliczeniu na pasażera pociągi produkują trzykrotnie mniej dwutlenku węgla niż samochody i aż osiem razy mniej niż samoloty. Co istotne, kolej to również jedyny środek transportu, który od 1990 roku zmniejszył ogólną emisję spalin, m.in. dzięki modernizacji lokomotyw, które z roku na rok są coraz bardziej przyjazne środowisku.

Jednocześnie kolej jest jednym z największych w skali kraju konsumentów energii elektrycznej. Szacuje się, że zużywa ok. 1-2 proc. całości konsumowanej energii. I choć w porównaniu z innymi sektorami transportu czy przemysłu wydaje się to stosunkowo niewiele, to jednak wydatki ponoszone na zakup energii stanowią jedną z głównych pozycji w budżetach kolejowych spółek. Dlatego stale poszukują one rozwiązań obniżających ten koszt, zwłaszcza teraz, w kontekście kryzysu energetycznego i wzrostu cen.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

- Z perspektywy naszej spółki staramy się przede wszystkim prowadzić program eco-drivingu, zmierzający do zwiększenia efektywności zużycia energii poprzez optymalizację sposobu jazdy i wypłaszczenie pików, jak również poprzez rekuperację [odzysk energii cieplnej w systemie wentylacji - red.]. W tym pierwszym przypadku oszczędności sięgają ok. 10 proc. zużywanej energii, co w skali naszej spółki przyniosło w ubiegłym roku 3 mln zł oszczędności. W tym roku ta kwota najprawdopodobniej sięgnie już 6 mln zł. Natomiast w przypadku rekuperacji przy starym taborze otrzymujemy oszczędności ok. 20 proc. zużycia energii, a przy nowym taborze nawet do 32 proc. - wyjaśnia prezes Szybkiej Kolei Miejskiej.

Obecnie kolej wciąż wykorzystuje głównie energię elektryczną produkowaną z paliw kopalnych. Jednak - zgodnie z założeniami programu Zielona Kolej - do 2025 roku już połowa zużywanej energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł. Do 2030 roku udział zielonej energii ma wzrosnąć do 85 proc., a docelowo - do 100 proc., co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o 8 mln t. Prąd ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Podczas VI Kongresu Czystego Powietrza, jaki odbył się niedawno w Warszawie, SKM Warszawa podpisała z PKP Energetyka, integratorem tego programu, list intencyjny w sprawie przystąpienia do niego.

- W proekologicznych inwestycjach kluczowe jest to, żeby myśleć zarówno o odnawialnych źródłach energii, jak i bilansowaniu związanym z akumulatorami, magazynami energii złożonymi z akumulatorów czy też o magazynach wodorowych. Tutaj bardzo dobrym przykładem jest PKP Energetyka, która instaluje magazyny energii na swojej sieci, z której my również korzystamy. Te magazyny powodują, że spółka jest w stanie w odpowiednim momencie zwiększyć lub zmniejszyć napięcie, jest w stanie regulować sieć za pomocą podsystemów energetycznych - mówi Alan Beroud.

Warszawska SKM ma także plan inwestycji w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. 

- Zastanawiamy się też nad próbą miniinstalacji magazynowania energii w wodorze - mówi prezes Szybkiej Kolei Miejskiej.

Jak wskazuje, spółka jako kolej aglomeracyjna skupia się także na rozbudowie swojej siatki połączeń. Od 12 marca br. mieszkańcy aglomeracji warszawskiej mogą już podróżować pociągami SKM do Piaseczna. Przewoźnik uruchomił dwa połączenia - jedno łączy Piaseczno z Wieliszewem (przez Warszawę Gdańską), a drugie z Warszawą Główną. Dzięki temu podróż do centrum miasta zajmie ok. 35 min.

- Pod koniec roku będziemy też uruchamiać połączenie nad Zegrze, a nasze kolejne plany to m.in. obsługa dalszych tras, żeby w optymalny sposób dowieźć naszych pasażerów do centrum miasta - mówi Alan Beroud.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
taki-ktos-jak-ja
Sekta klimatystów w ekstazie. To tam już ciul że CO2 antropogeniczny nie powoduje ocieplenia. I żaden inny też. A tego naturalnego jest 95%. Jedziemy z tematem szybko, zanim okaże się że to bez sensu.
kryzysio
Pytanie do specjalistów - ile potrzeba takich paneli (w m2), żeby zasilić InterCity z Gdyni do Warszawy Zachodniej?
mararok
zależy jak długo ma jechać, z jaką prędkością i ile ma mieć postojów na ładowanie(pasażerowie wtedy mogą pozwiedzać okolice przez parę godzin) :)
michal0007
przecież to nie są dane tajne.... zużycie prądu przez pociąg zależy od terenu/ilości postojów/ prędkości /ewentualnych ograniczeń prędkości itp. Ale w duzym uproszczeniu przejechanie 100km to około 70kWh. Zatem odcinek z Gdyni do Warszawy to około 260kWh. Jeden panel to około 1,6m2 a moc zależy od producenta i ceny ale załóżmy średnio przecież to nie są dane tajne.... zużycie prądu przez pociąg zależy od terenu/ilości postojów/ prędkości /ewentualnych ograniczeń prędkości itp. Ale w duzym uproszczeniu przejechanie 100km to około 70kWh. Zatem odcinek z Gdyni do Warszawy to około 260kWh. Jeden panel to około 1,6m2 a moc zależy od producenta i ceny ale załóżmy średnio 350W mocy. Zatem na zasilenie jednego przejazdu takiego pociągu raz na miesiąc potrzeba 11 sztuk paneli czyli około 17,6m2. Jeśli chcesz zasilić taki pociąg x razy więcej w miesiącu to odpowiednio mnożysz liczba dni razy 17,6. Czyli dla całego miesiąca przy codziennym zasilaniu jednego pociągu dałoby to 528m2 zakładamy oczywiscie ze mamy słońce codziennie. Czy matematyka jest aż tak trudna ???

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki