REKLAMA

Kocia muzyka w zabawkach dla dzieci? UOKiK stwierdził nieprawidłowości

2023-12-08 09:34
publikacja
2023-12-08 09:34

Przeprowadzone kontrole zabawek dźwiękowych i interaktywnych wykazały nieprawidłowości w 22 z 91 sprawdzonych modeli – wynika z piątkowej informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na 41 zabawek interaktywnych, cztery posiadały niezgodności konstrukcyjne - wskazano.

Kocia muzyka w zabawkach dla dzieci? UOKiK stwierdził nieprawidłowości
Kocia muzyka w zabawkach dla dzieci? UOKiK stwierdził nieprawidłowości
fot. ShU studio / / Shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w piątek o przeprowadzonej inspekcji 50 modeli "instrumentów muzycznych, grzechotek, grających przytulanek, telefonów" i podobnych produktów. Zostały one zweryfikowane również pod kątem bezpieczeństwa w zakresie dozwolonego poziomu wydawanego dźwięku i wytrzymałości.

"Łącznie 69 na 91 zabawek przeszło kontrolę pozytywnie" - wyjaśnił UOKiK.

W wyniku kontroli oznakowania UOKiK stwierdził nieprawidłowości w 11 z 50 zabawek dźwiękowych, przy czym w jednej z nich więcej niż jedną. W czterech przypadkach stwierdzono brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania, w trzech brak poprawnie sporządzonej deklaracji zgodności, a w pięciu – brak danych producenta i importera.

UOKiK przekazał, że na 50 przebadanych modeli, w wyniku kontroli laboratoryjnej stwierdzono nieprawidłowości w siedmiu. Pięć zabawek perkusyjnych miało przekroczony szczytowy poziom dźwięku powyżej 110 dB, przy braku ostrzeżenia przewidzianego dla tego rodzaju produktów. Z kolei dwa telefony miały przekroczony poziom ciśnienia akustycznego emisji LpA. Jak zaznaczono, zbyt wysoki poziom wydawanego dźwięku może powodować uszkodzenie słuchu dziecka.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W efekcie kontroli, w przypadku ośmiu zabawek z niezgodnościami wyłącznie formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze – poinformował Urząd. Przypadki pozostałych siedmiu zabawek mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i w efekcie nałożeniem kar.

Jak poinformował UOKiK, kontroli zostały poddane również zabawki interaktywne dla dzieci poniżej 3 lat, takie jak grające przytulanki czy sortery kształtów. W wyniku kontroli oznakowania stwierdzono nieprawidłowości w czterech z 41 zabawek.

Urząd wskazał, że w dwóch przypadkach nieprawidłowością był brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania, w jednym brak poprawnie sporządzonej deklaracji zgodności i również w jednym przypadku: brak danych producenta i importera na zabawce.

Z kolei w wyniku badań laboratoryjnych stwierdzono nieprawidłowości w czterech z 41 modeli zabawek. W efekcie kontrole mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i nałożeniem kar.

"W przypadku trzech produktów z niezgodnościami formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze. Przypadki czterech produktów z niezgodnościami konstrukcyjnymi mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i w efekcie nałożeniem kar" – przekazał UOKiK.

Wykaz skontrolowanych zabawek interaktywnych oraz dźwiękowych znajduje się na stronie urzędu pod tym adresem. (PAP)

ra/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki