REKLAMA

Kochalski (RPP): Przestrzeń do podwyżek stóp proc. jest w lipcu, prawdopodobnie też we wrześniu

2022-06-10 11:00, akt.2022-06-10 11:54
publikacja
2022-06-10 11:00
aktualizacja
2022-06-10 11:54
Kochalski (RPP): Przestrzeń do podwyżek stóp proc. jest w lipcu, prawdopodobnie też we wrześniu
Kochalski (RPP): Przestrzeń do podwyżek stóp proc. jest w lipcu, prawdopodobnie też we wrześniu
fot. Krzysztof Sitkowski / / Kancelaria Prezydenta RP

Przestrzeń do podwyżek stóp procentowych jest w lipcu, prawdopodobnie też we wrześniu - powiedział dziennikarzom członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski. Zaznaczył, że bardzo prawdopodobne przedziały tempa zmian stóp proc. to 50-75 pb.

"Przestrzeń do podwyżek stóp jest w lipcu, prawdopodobnie też we wrześniu. 50-75 pb to bardzo prawdopodobne przedziały tempa zmian stóp procentowych" - powiedział Kochalski.

Członek RPP wskazał, że szczyt inflacji przewidywany jest na III kw. 2022 r.

Kochalski dodał, że Rada dyskutowała kwestię nadchodzącego spowolnienia gospodarczego w kontekście ostatniej decyzji o podwyżce stóp.

"Zderzyliśmy na tej radzie z jednej strony naszą determinację, żeby inflację sprowadzać do celu. Determinacja do podwyżek była więc wyraźna. Z drugiej strony dostrzegliśmy pewne elementy, które mogą mieć wpływ na wzrost gospodarczy, czemu przyjrzeliśmy się z dużą troską, ale uznaliśmy, że na szali w tej chwili to nie mogło wpłynąć na decyzję o podwyżkach" - powiedział.

RPP podwyższyła w środę stopę referencyjną o 75 pb do 6,0 proc. Była to dziewiąta podwyżka z rzędu. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w trakcie czwartkowej konferencji prasowej, że Rada jest bliżej końca cyklu podwyżek, a jeżeli szczyt inflacji przesunie się na jesień, to cykl również się wydłuży.

(PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
obywatelic
Czy oni rzeczywiście wierzą, że podwyżkami stóp procentowych można zdusić wzrost cen żywności, paliw, i całej masy innych rzeczy? Czy oni chcą zarżnąć sporą część kredytobiorców hipotecznych w tym cały sektor budownictwa mieszkaniowego? Znów powtarzam - patrzcie na EBC! Stopy podniesiono ostatnio o .... 0,25%! EURIBOR 3M to teraz Czy oni rzeczywiście wierzą, że podwyżkami stóp procentowych można zdusić wzrost cen żywności, paliw, i całej masy innych rzeczy? Czy oni chcą zarżnąć sporą część kredytobiorców hipotecznych w tym cały sektor budownictwa mieszkaniowego? Znów powtarzam - patrzcie na EBC! Stopy podniesiono ostatnio o .... 0,25%! EURIBOR 3M to teraz -0,32% a WIBOR 3M to 6,76%!
Można twierdzić, że tam jest niższa inflacja, bo owszem jest, ale czy aż 7-krotnie jak to widać w stopach procentowych?

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki