REKLAMA

Kobiety w finansach – awans ważniejszy niż płaca

2019-07-23 12:20
publikacja
2019-07-23 12:20

Kobiety pracujące w finansach oceniają, że ich sytuacja się poprawia, jednak nadal ponad połowa twierdzi, że płeć ma wpływ na możliwości awansu, a zaledwie 28 proc. respondentów uważa, że kobiety zajmują strategiczną rolę na rynku pracy — wynika z raportu przygotowanego przez Antal i CFA Sociaty Poland "Kobiety w finansach". 

/ YAY Foto

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 60 proc. pracowników sektora finansowego stanowią kobiety i to one głównie zabrały głos w raporcie przygotowanym przez Antal i CFA Society Poland. W najnowszej edycji badania 72 proc. respondentów uważa, że widzi znaczną lub niewielką poprawę sytuacji kobiet na rynku pracy. Panie są zdania, że sytuacja zmienia się w niewielkim stopniu w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy obserwują znaczną poprawę. 

Na sytuację kobiet na rynku pracy ma wpływ rosnący przychód na rodzinę pozwalający na zatrudnienie np. opiekunki (85 proc. wskazań), następnie możliwość pracy elastycznej oraz rosnąca reprezentacja kobiet na stanowiskach strategicznych w biznesie. Co natomiast ma mały lub znikomy wpływ? Promocja kierunków studiów wcześniej uważanych za typowo męskie oraz ulga podatkowa dla pracodawców za tworzenie przyzakładowych przedszkoli i żłobków. 

Kobieca rola w finansach 

Jak wynika z danych firmy Antal, do najbardziej kobiecych obszarów należą księgowość i tzw. back office, w równowadze pozostaje obszar podatkowy. W sektorze finansowym 7 na 13 obszarów jest określanych jako męskich. Najsilniej: trading, zarządzanie funduszami/aktywami, zarząd/wyższa kadra menedżerska. 

Jeśli chodzi o branże, to jako najbardziej kobiece wskazywane są centra usług wspólnych, a męskie — działalność maklerska. - Potwierdzenie obecnego stanu rzeczy mamy w liczbie aplikacji na poszczególne ogłoszenia. Na stanowiska związane z bankowością inwestycyjną od zawsze aplikuje zdecydowana większość mężczyzn. Natomiast kobiety najczęściej aplikują na stanowiska w obszarach związanych z administracją i księgowością. W procesie rekrutacji płeć nie ma w tym momencie znaczenia, liczą się kompetencje. Ciekawe są przypadki, w których taki stereotyp zostanie złamany. Zazwyczaj kandydatki/kandydaci mierzący się z „nie swoją” specjalizacją bardzo pozytywnie wyróżniają się na tle konkurencji, którą spotykają w procesach rekrutacyjnych - komentuje Michał Borkowski, team manager Antal. 

Awans ważniejszy od zarobków

Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że kariera jest dla nich bardzo ważna. Na zadowolenie względem kariery zawodowej wpływa przede wszystkim ścieżka awansu (71 proc.) i wysokie zarobki (63 proc.). Dysproporcja pomiędzy kobietami i mężczyznami jest widoczna w aspekcie wagi atmosfery w pracy - dla kobiet jest ona ważniejsza oraz w aspekcie stabilizacji, która w dużej mierze wpływa na zadowolenie kobiet. 

Jakie bariery stoją na drodze kariery zawodowej kobiet? Przede wszystkim jest to uwikłanie w role tradycyjne (34 proc. wskazań) oraz dająca się odczuć solidarność mężczyzn (27 proc.). 

WS

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
psuja rynek takim gadaniem

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki