REKLAMA

IZRAELKobiety będą mogły służyć w najbardziej elitarnych oddziałach wojska

2023-09-23 12:00
publikacja
2023-09-23 12:00

Począwszy od końca 2024 roku, kobiety będą mogły służyć w najbardziej elitarnej jednostce izraelskich sił specjalnych, Sajjeret Matkal. Decyzja Sił Obronnych Izraela (IDF) jest następstwem interpelacji Sądu Najwyższego, który zażądał wyjaśnienia, dlaczego nie umożliwiono kobietom służby we wszystkich jednostkach wojskowych.

Kobiety będą mogły służyć w najbardziej elitarnych oddziałach wojska
Kobiety będą mogły służyć w najbardziej elitarnych oddziałach wojska
fot. Jose HERNANDEZ Camera 51 / / Shutterstock

IDF poinformowały we wtorek, że rozpoczną od końca 2024 roku rekrutację kobiet do Sajjeret Matkal, a także dwóch innych jednostek, które wcześniej były niedostępne dla kobiet.

Dziennik "Haarec" przypomina, że batalia o służbę kobiet w tych jednostkach rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy cztery młode Izraelki złożyły petycję w Sądzie Najwyższym, domagając się, aby kobiety mogły dołączyć do dowolnej jednostki IDF, w tym Sajjeret Matkal, jednostki marynarki wojennej Shajetet 13 i tajnej jednostki antyterrorystycznej Duwdewan.

Forum Dworah, organizacja działająca na rzecz udziału kobiet w procesie podejmowania decyzji dotyczących bezpieczeństwa narodowego, z zadowoleniem przyjęła decyzję IDF, oświadczając: "Jesteśmy pewni, że wyjątkowe i wysoce zmotywowane kobiety, które zintegrują się z tymi jednostkami, przyniosą im ogromne korzyści".

Jednocześnie podkreślono, że decyzja ta nadal nie otworzyła kobietom dostępu do wszystkich stanowisk, jak wymaga tego ustawa o służbie obronnej.

IDF oświadczyły, że proces selekcji kobiet-żołnierzy do tych programów pilotażowych będzie identyczny jak w przypadku mężczyzn: "Kobiety będą mogły ubiegać się o stanowiska bojowe bez żadnych warunków wstępnych, tak jak mężczyźni".

Sajjeret Matkal jest przede wszystkim jednostką gromadzącą dane wywiadowcze w terenie, prowadzącą głęboki rekonesans za liniami wroga w celu uzyskania strategicznych danych wywiadowczych, a także ma za zadanie przeprowadzanie tajnych operacji zwalczania terroryzmu, ratowania zakładników oraz operacji specjalnych i specjalnego rozpoznania poza granicami Izraela.

Do jej byłych członków należą m.in. obecny premier Benjamin Netanjahu, a także byli premierzy Ehud Barak oraz Naftali Bennett.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

mma/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
Kobiety na traktory. Etap drugi.
prs
Pytanie brzmi.. kto tam jest "terrorysta"..

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki