Klub Kukiz'15 proponuje ułatwienia w sprzedaży żywności przez rolników

Posłowie Klubu Kukiz'15 przygotowali projekt zmiany ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Nowe przepisy mają umożliwić rolnikom sprzedaż produktów m.in. do sklepów i restauracji. Rząd nie popiera projektu.

We wtorek projektem zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa. Jak mówił jej przewodniczący Jarosław Sachajko (Kukiz'15), konsumenci, chcąc dokonać zakupu wysokiej jakości polskiej żywności, muszą jej poszukiwać, gdyż w sklepach czy supermarketach dominują produkty produkowane na masową skalę, często poza granicami kraju. Restauracje, stołówki, szpitale zaopatrywane są przez pośredników, którzy często narzucają bardzo wysokie marże, tym samym powodując, że zyski producentów rolnych są stosunkowo niskie.

Sachajko argumentował, że sprzedaż produktów przez rolników miała ułatwić ustawa, której przepisy weszły w życie 1 stycznia 2017 r. Jego zdaniem na podstawie przepisów podatkowych ustawa daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej strony - na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia - zabrania. Dodał, że jego klub przygotował projekt nowelizacji ustawy, która usunie te błędy.

Zdaniem wiceminister rolnictwa Ewy Lech, nie ma potrzeby zmiany przepisów, bowiem obecnie obowiązujące dają możliwość rolnikom sprzedaży własnych produktów do restauracji i innych podmiotów zajmujących się handlem detalicznym. Są różne formy prowadzenia takiej sprzedaży i wynikają one z różnych form działalności rolników.

Strona społeczna, głównie rolnicy ekologiczni wskazywali, że aktualne przepisy sprzyjają dużym, a nie drobnym rolnikom. Sachajko zapowiedział, że do tej sprawy komisja rolnictwa wróci za dwa tygodnie.

Anna Wysoczańska

awy/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sztos1

znaczy się co . Restaurator , sklepikarz etc. nie może teraz kupować u rolnika bezpośrednio , bez jaj . Przecież to żaden problem ale ten rolnik musi wykazać się inicjatywa a nie czekać na kasę i zawsze płakać , ze klęska .

! Odpowiedz
0 16 takitamzdaleka

Aaaa... Czyli rząd popiera konkurencję tylko taką, w której wygrać mogą duże podmioty?... Ciekawe... Jeśli restaurator ma dwa przepisy prawne - jeden pozwalający a drugi nie pozwalający kupować produktów od drobnego rolnika, to który wybierze? Dla swojego bezpieczeństwa - ten drugi, nie? Bo po co się potem sądzić z urzędami, albo ze skarbówką, albo innymi podmiotami?
Czy nie widać tu sprzeczności? Czy nie nad takimi właśnie problemami powinien się rząd pochylić? Czy nie warto zainteresować się losem drobnych rolników a nie tylko dużymi i przemysłowymi dostawcami rolnymi?
No tak... ale drobni rolnicy na boku nic nie dadzą, a duży podmiot to już owszem - zawsze może więcej... Chyba do tego nas państwo przyuczyło, do takiego myślenia, do takiej postawy (słusznej czy nie to już osobna kwestia).
Zatem niezależnie czy PO, czy PiS czy inna partia polityczna - sprawami ważnymi nie ma się co zajmować. Ważne jest patrzenie na sondaże, na sprawy medialne, na teatrzyk sejmowy i okołosejmowy, itp. a rolnicy?... Chyba najlepiej aby oddali co mają dla Niemca, francuza czy innego obcokrajowca, nie?...
Ehhh... Kiedy w końcu będzie u władzy grupa, która nie skupi się na władzy tylko na działaniu dla obywateli, dla państwa i w interesie Polski i Polaków?... (i nie mówcie, że te przedstawienia sejmowe i partyjne nazwać można działaniem na rzecz Polski i Polaków...)
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 karbinadel

"Kiedy w końcu będzie u władzy grupa, która nie skupi się na władzy tylko na działaniu dla obywateli, dla państwa" - raczej nie za naszego życia

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl