Kłopoty z paszportami dla dzieci

"Życie Warszawy" opisuje problemy, jakie mają rodzice dzieci urodzonych poza Polską, z uzyskaniem dla nich paszportów. Na biurokrację i wysokie opłaty konsularne skarżą się dziesiątki emigrantów - pisze gazeta i przypomina, że Polaków rodzących się poza granicami kraju przybywa. W ubiegłym roku tylko na Wyspach Brytyjskich urodziło się ich około 17 tysięcy.

Dziennik podkreśla, że mimo zapowiedzi, iż nowy rząd będzie pomagał emigrantom, resort dyplomacji na razie nie planuje obniżenia opłat konsularnych, a te są wysokie. Wydanie przez konsulat paszportu osobie nieletniej kosztuje 84 złote. Dochodzą do tego opłaty związane z umiejscowieniem aktu urodzenia i tłumaczenia i poświadczenia tłumaczeń na język polski. W sumie wszystkie opłaty mogą sięgać nawet 700 złotych.

Na razie konsulowie, z którymi rozmawiało "Życie Warszawy", zapewniają, że ich placówki pomagają rodzicom najmłodszych, na ile mogą - osoby z dziećmi wchodzą bez kolejki, a paszportu nie trzeba odbierać osobiście, bo może być wysłany kurierem.

"ŻW"/ www.zw.com.pl /łp/dabr
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~aknia

Niestety,ja miałam podobną sytuację.Potrzebna jest zgoda ojca dziecka-podpis złozony osobiście przez ojca przed pracownikiem urzędu.

! Odpowiedz
0 0 ~Daria

Pomocy!!! Moja kuzynka ma dziecko(roczne). Synek ma nazwisko męża. Rodzice się nie widują a ona chce wyjechać do mamy do Anglii. Tu jest pytanie? Jak wygląda załatwianie paszportu dla dziecka, czy potrzeba zgody ojca??

!
Polecane
Najnowsze
Popularne