Kłopoty firmy Leica po reklamie z buntownikiem z Tiananmen

Niemiecki producent sprzętu fotograficznego Leica Camera znalazł się na czarnej liście chińskiej cenzury w związku z reklamą, której bohaterem jest fotograf robiący zdjęcia wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku – podaje w piątek hongkońska prasa.

Leica zdystansowała się wobec spotu, twierdząc, że nie został on przez firmę oficjalnie zatwierdzony.

Pięciominutowy spot pt. "The Hunt" przedstawia kilkoro fotografów, którzy z narażeniem życia wykonują swoją pracę na obszarach ogarniętych wojną i konfliktami. Głównym bohaterem jest zachodni dziennikarz usiłujący dokumentować wydarzenia w Pekinie w 1989 roku.

Chińskie wojsko otworzyło wówczas ogień do demonstrantów domagających się swobód obywatelskich i reform politycznych. Zginęły setki, a być może nawet ponad tysiąc osób. Władze Chin wciąż stanowczo cenzurują wszelkie wzmianki o tych wydarzeniach i karzą za próby ich upamiętniania.

Na filmie chińscy żołnierze gonią i przeszukują fotografa, który usiłuje robić zdjęcia przez okno w hotelu. W ostatniej scenie w obiektywie jego aparatu odbija się obraz przypominający słynne ujęcie Nieznanego Buntownika (ang. Tank Man), który w pojedynkę zastąpił drogę kolumnie czołgów na pekińskiej alei Chang’an.

Chwilę później ukazuje się dedykacja "dla tych, którzy użyczają swoich oczu, byśmy mogli widzieć", a następnie logo marki Leica.

Na spot zareagowali chińscy cenzorzy internetu, którzy rutynowo usuwają z sieci wszelkie niewygodne dla władz treści. Od czwartku w chińskiej sieci społecznościowej Weibo nie można opublikować żadnego wpisu zawierającego nazwę Leica; ani w wersji oryginalnej, ani po chińsku.

Wielu użytkowników portalu sugerowało w komentarzach, że reklama może wpędzić Leikę w kłopoty wizerunkowe oraz postawić w trudnej sytuacji jej chińskiego partnera Huawei, z którym niemiecka firma współpracuje przy produkcji aparatów montowanych w smartfonach – podał hongkoński dziennik "South China Morning Post".

W serwisie Youtube pod filmem pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy, w tym również po chińsku, a wielu użytkowników pogratulowało Leice odwagi. Obserwatorzy podkreślają, że spot opublikowano na krótko przed przypadającą 4 czerwca 30. rocznicą masakry na placu Tiananmen, w czasie, gdy rządząca Komunistyczna Partia Chin (KPCh) jest szczególnie wyczulona na wszelkie wzmianki o tym wydarzeniu.

Rzeczniczka firmy Leica Emily Anderson oświadczyła, że film nie był oficjalnie zatwierdzony przez koncern. "Leica Camera AG musi się więc zdystansować od treści ukazanych w tym nagraniu i ubolewa nad wszelkimi nieporozumieniami i nieprawdziwymi wnioskami, jakie mogły zostać wyciągnięte" - napisała w e-mailu cytowanym przez "SCMP".

Do chwili publikacji artykułu "SCMP" nie uzyskał odpowiedzi na prośbę o komentarz od producentów spotu, brazylijskiej firmy F/Nazca Saatchi Saatchi, która w ciągu ostatnich kilku lat stworzyła dla Leiki szereg nagradzanych filmów. Huawei odmówił gazecie komentarza w tej sprawie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ulb/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 9 raf2004

No i dobrze, bo Leica to gówniane aparaty niskiej jakości sprzedawane po mocno zawyżonych cenach. Ta firma skończy tak, że będzie produkować jedynie minikamerki do telefonów Huawei.

! Odpowiedz
5 2 and00

Ach ci nierozgarnięci profesjonaliści, idą na lep reklamy buląc naprawdę ciężką kasę za ich obiektywy
Chcą je kupować na tyle, że na część obiektywów się czeka.
A tak z popularnych przedmiotów na co dzień, pobaw się, albo chociaż popatrz jakie fotki robi p30 pro

@lobotomek, no właśnie coś takiego zrobili :)
"Leica Camera AG musi się więc zdystansować od treści ukazanych w tym nagraniu i ubolewa nad wszelkimi nieporozumieniami i nieprawdziwymi wnioskami, jakie mogły zostać wyciągnięte"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 raf2004 odpowiada and00

A gdzie ty widziałeś profesjonalistę fotografującego Leicą ??? Profesjonaliści tego gówna nie tykają i fotografują albo Canonem albo Nikonem.

! Odpowiedz
3 1 and00 odpowiada raf2004

Zwróć uwagę, na obiektyw, nie korpus
Nikon czy Canon też, ale Leica to jest nieporównywalnie wyższa półka

! Odpowiedz
0 3 raf2004 odpowiada and00

Obiektywów Leica również nie widziałem wśród profesjonalistów. Może to i wyższa półka, ale jedynie cenowo i dla frajerów, którym zależy na wysokiej cenie, ale nie na wysokiej jakości.

! Odpowiedz
1 12 lobotomek

Myślę, że korzystając z polskich doświadczeń Leica powinna wydać oświadczenie następującej treści: "Przepraszamy tych, którzy mogli się poczuć urażeni. Nie taka była inwencja filmu. Był on wyrwany z kontekstu i został źle zrozumiany".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil