REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kłopotliwe kredyty "frankowe". Resort finansów też pracuje nad prawnym rozwiązaniem tej kwestii

2023-03-27 18:13
publikacja
2023-03-27 18:13

Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana przez agencję Bloomberg.

Kłopotliwe kredyty "frankowe". Resort finansów też pracuje nad prawnym rozwiązaniem tej kwestii
Kłopotliwe kredyty "frankowe". Resort finansów też pracuje nad prawnym rozwiązaniem tej kwestii
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

W połowie marca przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski poinformował, że jego urząd pracuje nad rozwiązaniem ustawowym dot. kredytów frankowych. W świetle przygotowywanego projektu ustawy banki miałyby obowiązek proponowania ugód i w ich ramach przewalutowania kredytów frankowych na złote w taki sposób, jakby hipoteka od początku była zaciągnięta w krajowej walucie.

Jak poinformował Jastrzębski, dla klientów, którzy nie skorzystaliby z tej możliwości i woleliby pozostać przy kredycie walutowym uporządkowanie relacji z bankiem i przywrócenie w niej równowagi mogłoby się dokonać przez eliminację dyskrecjonalności banku przy ustalaniu kursów walutowych, ostatecznie w grę wchodziłby średni kurs NBP.

Zdaniem szefa KNF powinno być też wsparcie dla osób, które chciałyby przewalutowania, ale barierą jest dla nich spodziewany wzrost raty.

W połowie lutego rzecznik generalny TSUE wydał opinię w sprawie prawa banków do wynagrodzenia za kapitał po unieważnieniu umowy kredytu CHF, która była negatywna dla sektora bankowego. Oceniano, że prokonsumencka decyzja TSUE sprawić może, że na pozywanie banków mogą zdecydować się frankowicze, którzy do tej pory wahali się wykonać taki ruch.

Opinia rzecznika nie stanowi ostatecznego rozstrzygnięcia. Wyrok TSUE w tej sprawie zapaść może najwcześniej za kilka miesięcy.

tus/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (49)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
Proste , wieksza ilosc minusow swiadzy o tym , ze jest wieksza ilosc ludzi glupich niz madrych,
To jest zdegenerowane poklosie demokracji.

Dzieki demokracji , gdzie zawsze jest wiecej idiomow niz inteligentych madrych ludzi
swiat upada.
rick7
Za późno na ugody z frankowiczami. Banki przegrały tę wojnę i dobrze. Nie ma sensu iść na "ugodę" czyli na stratę, kiedy w sądzie można wygrać 100% początkowej wartości kredytu.
Sam miałem kredyt frankowy i to była najlepsza moja decyzja, choć nie byłem świadomy, że to jest przekręt na wielu poziomach. Dostałem 180 tys.
Za późno na ugody z frankowiczami. Banki przegrały tę wojnę i dobrze. Nie ma sensu iść na "ugodę" czyli na stratę, kiedy w sądzie można wygrać 100% początkowej wartości kredytu.
Sam miałem kredyt frankowy i to była najlepsza moja decyzja, choć nie byłem świadomy, że to jest przekręt na wielu poziomach. Dostałem 180 tys. na konto +zakończenie kredytu. (razem ok.400 tys zysku).
Banki lepiej by zrobiły gdyby zgadzały się z pozwami a tak mają olbrzymie koszty sądowe i adwokackie.
1. Pierwszy przekręt - bank pożyczył mi np. 100 tys. CHF nie dysponując takimi pieniędzmi. Rezerwa cząstkowa to kilka %. Też bym tak chciał: zarabiam na odsetkach od 100tys CHF a mam w kieszeni tylko 5tys CHF. Dlaczego bankom wolno pożyczać pieniądze, których nie mają ?
2. Drugi przekręt - to kurs CHF. Każdy lepszy ekonomista wiedział, że przez długie lata CHF będzie rósł względem PLN. To jest oczywiste, gdyż gdyby miało być inaczej gospodarka polska musiałaby mieć silniejsze podstawy niż szwajcarska.
Nie ma takiej możliwości aby PLN był raz słabszy raz mocniejszy - PLN osłabia się i to jeszcze przez długie lata.
3. Trzeci przekręt - to manipulacje przy spreadach.
Trzymam kciuki za upadek banków, którym straszą ich prezesi. Ale dlaczego prezes musi zarabiać np. 100 tys/m-c ? Równie może to być 5 tys. Dlatego sami prezesi banków chcą ich upadków- w ten sposób strasząc rządy i ludzi - a potem żądając "ratunku"? Chodzi o ratunek ich kosmicznych pensji ale nie banku.

ja-gna
Kombinują jak ochronic nieuczciwych przedsiębiorców i ich nieuczciwe zyski.... Na Islandii sobie poradzili.
leming
PiS chce pomagać zagranicznym bankom w walce z polskimi rodzinami tak jak Duda się wystraszył lobby bankowego o obcych ambasad które naciskały aby przestał pracować nad rozwiązaniem problemu wtedy taka ustawa była niezgodna z konstytucją i umowami międzynarodowymi a teraz rozumiem że jest zgodna gdzie te wszystkie profesory od banków??
franek_bez_franka2
Do trolli bankowych - uważajcie bo wam żyłka pęknie.
franek_bez_franka2
BPH nie daje żadnych propozycji ugód. Praktycznie zwinął interes. Została tylko walka na drodze sądowej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aszkenazyjski
Dziekuje za minusy , to utwierdza w przekonaniu, ze większość nigdy nie ma racji .

Proszę o dalsze potwierdzanie swojej głupoty i głupiego cwaniactwa. Thanks a lot.
franek_bez_franka2 odpowiada aszkenazyjski
Wiesz jak należy- należało zarabiać na bankach lub dostać darmowy kredyt? No to już wiesz.
Fred wydymał banksterkę, która chciała wydymać freda.
Mam niezły ubaw z bólu twojego siedzenia i weź coś na uspokojenie bo ci żyłka pęknie. Im dla mnie więcej minusów tym bardziej jestem zadowolony.
ja-gna
Tępi finansowi analfabeci pozdrawiają mocarnych prawników bankowych, którzy sporządzili te umowy.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki