Kłopotliwa płaca minimalna. Ile wyniesie w 2015 roku?

 

Płaca minimalna ma wynieść 2 tys. zł brutto, czyli co najmniej 1459 zł na rękę – tyle chcą związkowcy. Rząd proponuje zwiększenie jej z 1680 zł brutto do 1731 zł brutto, czyli z 1237 zł netto do 1276 zł netto. Tak niewielka propozycja wynika ze stosunkowo niskiej inflacji.

Zdaniem związkowców minimalne wynagrodzenie w 2015 roku nie może być niższe niż 1797 zł brutto, czyli 1318 zł netto. Docelowo powinno być one podniesione do 2 tys. zł brutto lub więcej – do poziomu 50% przeciętnego wynagrodzenia i być od niego zależne.

Zgodnie z prawem minimalne wynagrodzenie powinno być podnoszone co roku o wskaźnik inflacji. Jednocześnie, jeśli w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, gwarancja ta jest zwiększona dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB.

Kłopotliwa płaca minimalna

Łukasz PIechowiak
Sprawdź moje komentarze na Blogbank.pl i Facebooku.

Wysokość płacy minimalnej od dawna nastręcza wiele kłopotu. Ma ona tyle samo przeciwników, co zwolenników. Część osób uważa, że jej brak prowadzi do nadmiernego wyzysku, bo pracownicy w Polsce są zbyt słabą stroną na rynku, by negocjować godne wynagrodzenia, dlatego państwo powinno ich chronić.

Inni twierdzą, że wzrost płacy minimalnej sprawia, że pracodawca nie może legalnie zatrudniać tych osób, które z uwagi na bardzo niskie kwalifikacje nie wykonują pracy, która byłaby warta tych pieniędzy, a to z kolei prowadzi do bezrobocia. Tu pojawia się kontrargument, zgodnie z którym w Polsce minimalne wynagrodzenie z uwagi na wysokie bezrobocie w niektórych rejonach kraju otrzymują nawet ludzie o względnie dobrym wykształceniu i doświadczeniu.

Podobne dyskusje toczą się na całym świecie. Na początku roku aż 7 amerykańskich noblistów podpisało petycję za podniesieniem minimalnej stawki wynagrodzenia w tym kraju. Jednym z nich był Joseph Stiglitz – współautor modelu Shapiro-Stiglitza wyjaśniającego zjawisko bezrobocia oraz wpływ płac na jego kształtowanie. Wg niego ustalenie płacy minimalnej na wyższym od rynkowego poziomu zwiększa motywację do pracy, bo ewentualne bezrobocie ma charakter przymusowy, czyli stanowi karę za „bumelanctwo”.

Śmieciówki wypierają minimalne wynagrodzenie

Polski rynek pracy dodatkowo komplikuje popularność umów cywilno-prawnych, których nie obowiązują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu. Zwiększanie płacy minimalnej może powodować odpływ pracowników na tzw. umowy śmieciowe, a to sprawia, że tracą oni przywileje pracownicze, łatwiej ich zwolnić i obniża im przyszłe świadczenie emerytalne.

W zasadzie umowy cywilno-prawne nie są złe, ale zgodnie z polskim prawem nie można ich stosować zamiennie do umów o pracę. Odpływ na tego typu kontrakty spowodowany jest dużymi kosztami podatkowymi i składkowymi. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku niskich wynagrodzeń, gdzie różnice netto rzędu kilkudziesięciu złotych netto stanowią poważny odsetek pensji.

Kolejny kłopot z minimalnym wynagrodzeniem to fakt, że jest to wskaźnik od którego nalicza się składki do ZUS m.in. dla nowych przedsiębiorstw. W miarę wzrostu najniższej pensji rosną również one. Zdaniem ekspertów ustalenie płacy minimalnej byłoby mniej kłopotliwe, gdyby nie pełniła ona roli wskaźnika.

Jeszcze parę miesięcy temu głośno mówiło się o pomyśle regionalizacji płacy minimalnej, tzn. uzależnienia jej wysokości do stopy bezrobocia i wielkości przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie.

Przykładowo przeciętne wynagrodzenie w woj. lubuskim wynosi 3259 zł brutto, czyli płaca minimalna w tym regionie stanowi ponad 50% średniej pensji. W teorii mogłaby być niższa, co zachęciłoby pracodawców do legalnego zatrudnienia.

Z kolei w woj. mazowiecki płaca minimalna stanowi ok. 1/3 przeciętnego wynagrodzenia. Innym i chyba ciekawszym pomysłem jest nie tylko regionalizacja minimalnego wynagrodzenia, ale przede wszystkim różnicowanie go ze względu na branże np. inna stawka dla fryzjerów, inna dla programistów, inna dla pracowników biurowych. To jednak wymaga większego nacisku na oddolne zrzeszanie się przedstawicieli danych zawodów i większą pracę izb branżowych.

Wynagrodzenie minimalne ma wiele wad. Jedną z największych jest zbyt mocne obciążenie najniższych wynagrodzeń składkami do ZUS i podatkiem. Najprostszym podniesieniem płac netto jest zrezygnowanie z części podatków i innych danin w nich zawartych. Zwykłe podniesienie kwoty wolnej od podatku i zryczałtowanie składki zdrowotnej mogłoby przynieść zadziwiająco pozytywne efekty w portfelach 800 tysięcy najgorzej opłacanych Polaków.

Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~MASAKRA

Pracodawcy maja za dobrze w tym kraju. Stać ich na podwyżki dla pracowników i to nie małe ale po co skoro wszędzie płacą grosze. W firmie w której robię jako pracownik fizyczny pracownicy godzinowi maja około 2300zl na rękę a ci którzy się zbuntowali pracują obecnie w akordzie i wychodzą 6000zl na rękę. Wiec stać ich na zwiększenie płacy i prawda jest taka że pensje pracownicze to grosze w porównaniu do miesięcznego dochodu pracodawcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pol

Za duze podatki zenada

! Odpowiedz
0 0 ~solver

Powinni podniesc srednia krajowa do 5000zl netto to by sie oplacalo

! Odpowiedz
0 0 ~antyczerwony

już tak mam że gdzie widzę wpływy czerwonych michników to muszę się odezwać, chociaż .... robię kupę na te ich goebelsowsko propagandowe artykuły. a gdzie tu propaganda? ano tu że artykuł sugeruje minimalną płacę za....cały miesiąc (miesiąc ma czasami 744 godzin). do szkoły matoła wysłać, ale już na własny koszt.

! Odpowiedz
0 1 ~eresa

1460 to min z min.!!!!!

! Odpowiedz
1 0 ~armi

słuchajcie co za problem wydrukować wiecej pieniedzy podnieśc pensje minimalne i by nasze Kochana państwo tyle podatków nie zabierało to by się żyło lepiej. było by mniej kradzieży itd.ludzie nie mają pieniedzy wiec z czego mają żyć!

Tusk już mówił że chce by polacy nie wyjezdzali do innych krajów za praca to sam wykjechał . . .co znaczą jego słowa gówno!!! jak wiekszosci co pcha sie do koryta, Tak naprawde powinien wygrac ten co chce rzeczywiście coś zmienić a nie znów sie nachapać lub nic nie robić.

PAMIĘTAJCIE

lepsza prawda w skórze niż gówno w garniturze!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~kali

ja mam w angażu 1480 brutto pracuje w godzinach nocnych i świątecznych przekraczam ponad 2065 brutto a na rękę mam 1169 z groszami mam bank do opłacenia a alimentów nie otrzymuję i jak mam żyć z dzieckiem ten rząd to banda złodziei bo podwyżki dostali wszyscy tylko nie ci którzy potrzebują jakoś żyć

! Odpowiedz
0 0 ~bs

Racja

! Odpowiedz
0 0 ~kali

w tym kraju nikt nie liczy się że wszystko drożeje i osoby samotnie wychowujące nie mają na życie a mają też zobowiązania w bankach i nie starcza na nic gdzie sprawiedliwość czy rząd otworzy oczy na biedniejszy lud

! Odpowiedz
2 18 ~asd

Słuchajcie zarabiasz np. 2000 zł brutto to będziesz miał ok. 1460 zł NETTO, ale należy pamiętać że pracodawca płaci łącznie 2415 zł czyli: 2415 zł-1460 zł= 955 zł tyle państwo bierze automatyczne z naszych wypłat. My dostajemy 1460 zł a państwo ZA DARMO AŻ 955 zł.Po prostu za wysokie są podatki od pracy (składki ubezpieczeniowe, zdr itd, podatek dochodowy)!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~POLAK

ludzie po 1200 a zdrajcy tusk wałesa po 120 tysiecy o to walczyli robotnicy z solidarnosci tak wyglada ta wasza demokracja i zielona wyspa uciekiniera a jak sie nie podoba to sie zwolnij KOMUNO WROC KOMUNO WROC

! Odpowiedz
3 30 ~ak

Żenada cena kg mięsa wołowego 35-50 zł a godzina pracy 7 zł netto paranoja goni paranoje w tym kraju.Cały dzień pracy żeby kupić kg mięsa czy POLSKA TO RPA ???

! Odpowiedz
0 9 ~ww

Są tacy co zarabiają 3 zł na godz i to na czarno,takie mamy państwo.

! Odpowiedz
0 4 ~ja

Gorzej!

! Odpowiedz
0 9 ~warszawiak

Płaca minimalna winna wynosić 25 złotych brutto .

! Odpowiedz
4 30 ~ja

,,Inni twierdzą, że wzrost płacy minimalnej sprawia, że pracodawca nie może legalnie zatrudniać tych osób, które z uwagi na bardzo niskie kwalifikacje nie wykonują pracy, która byłaby warta tych pieniędzy, a to z kolei prowadzi do bezrobocia." ... to chyba jakiś żart, pracuję u jednego pracodawcy od 8 lat, mam tytuł magistra (ukończone 5 letnie studia dzienne), studia podyplomowe, szkołę policealną na potrzebę zawodu który od 8 lat wykonuję i mam od samego początku najniższą krajową i w tej firmie nie ma szans na podwyżkę. to jest po prostu legalne niewolnictwo - w XXI wieku !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~olo

musisz zmienić pracę, albo własny biznes otworzyć, jesli to takie proste

! Odpowiedz
0 2 ~Marek

Ja mam 4 lat inżynierii i zarabiam powyżej średniej. Pozdrawiam magistra od bitwy pod Grunwaldem.

! Odpowiedz
2 8 ~angermanagment

Oczywiście zmniejszenie podatków w tej czy innej formie (Pit, Zus, ubezpieczenie zdrowotne) dla najsłabiej zarabiających dało by wiele. Jakby powiedzmy z tych prawie 1,7k płaconych przez pracodawcę, do ręki pracownika trafiło chociaż 1,5k różnica byłaby zauważalna. Pracodawcy to nie boli. bo płaci tyle samo, pracownik się cieszy i więcej wydaje, a co za tym idzie bardziej napędza gospodarkę, szczególnie w sferze 'dóbr luksusowych', bo powiedzmy za te 3 stówy więcej, może już sobie coś odłożyć na jakiś fajny zakup. Miło by było również gdyby pracownik mógł nie płacić dodatkowych podatków na świadczenia, z których pewnie nigdy nie skorzysta (Zus, NFZ), bo za 40 lat Zusu nie będzie, pracownika pewnie też, a do lekarza z czymś poważniejszym i tak musi iść prywatnie, bo umrze w kolejce. No, ale oczywiście nikt z geniuszy na Wiejskiej na to nie wpadnie. Oni płaczą, że zarabiają 9k i koledzy się z nich śmieją, jak ostatnio Kalisz...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mika

zmiejszenie podatków to najlepsze rozwiązanie by było, każdy miał by na papierze i na rękę to samo

! Odpowiedz
8 21 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 5 ~adaerdw

spoko jako przedsiębiorca może być za 2tysiace tylko pamiętaj o tym że wtedy posypią się stołki w firmie, ceny wyrobów zdrożeją, a za te dwa tysiące będziesz mieć tak samo jak za 1200... zauważ że kiedy jest podwyższana płaca minimalna zaraz są podwyższane ceny wyrobów i zwiększa się berobocie...tak więc nie płaca minimalna a zniesienie jej, a wtedy będzie się płacić za to jaki jest pracownik!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 4 ~fa3r odpowiada ~adaerdw

poza tym mniejsze podatki wiesz o tym matole że utrzymanie ciebie kosztuje sporo? WIĘCEJ NIŻ KWOTA BRUTTO!!

! Odpowiedz
1 19 ~Gość odpowiada ~adaerdw

Płaca minimalna powinna być na poziomie min 2000zł Co szary pracownik ma zrobić z tym nędznym 1200zł w portfelu opłacić rachunki, dojazdy itp i co zostaje pensja męża, żony o ile takową się ma. Dziwota potem iż osoby po 30ce często mieszkają z rodzicami - bo na samodzielne życie ich nie stać.. Ile państwo straciło na emigracji młodych (przyszłych odprowadzających składki, podatki) do innych państw.. Ilu studentów pracuje za "minimalną" podczas gdy ledwo kończący podstawówkę za granicą zarabiają nawet i 10x więcej a o porównywaniu jakości, stopy życiowej nie ma co mówić.. Teraz w polsce to jedynie wojsko, policja itp. coś tam jeszcze płaci .... Tylko pakować się i uciekać ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~zgredek

W tej chwili masz już 2026,25 zł brutto bo tyle gotówki naprawdę płaci minimalnie pracodawca miesięcznie na pracownika. Nie biorę pod uwagę innych kosztów jak np. sorty mundurowe czy koszty burowe. A że z tych 2026,25 zł dostajesz na rękę tylko 1237,20 zł to nie wina pracodawcy tylko rządu na którego prawdopodobnie głosowałeś. Chyba że nie byłeś na wyborach, a to też na jedno wyszło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Zając odpowiada ~adaerdw

A nie pomyślales ze jest wręcz odwrotnie.....? Wszystko drożeje wiec i płace minimalna trzeba podnieść... Na pewno nie pomyślales bo takie nowobogackie szuje jak ty dorobiły się w Polsce na ludzkiej krzywdzie i śmieją się z pracownika który pracuje za damski h*j i próbuje w tym porąbanym kraju rodzinę legalnie utrzymać

! Odpowiedz
0 0 ~prywaciarz

Basiuniadr1 nie wszystkim prywaciarzom mało, tylko prywaciarz też chce zarobić. Zeby mieć teraz klienta, który bierze sporo towaru i płaci gotówką to ze świecą szukać, wszędzie terminy, a i one nie są przestrzegane, podatki na czas trzeba jednak zapłacić, zusy też a Ty wypłatę masz pewnie jednak na czas. A z drugiej strony czemu narzekasz? Może warto byś założyła swoją firmę i spróbowała tego miodu :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~waski

Wy wszyscy polscy prywaciaze nigdy pieniędzy nie macie dla pracowników tylko wysłać całe życie i płacić jak najmniej pajac.e

! Odpowiedz
2 6 ~an

nie chce mi sie nawet tego wszystkiego komentowac mamy w Polsce glodowe pensje

! Odpowiedz
2 2 ~bu

jestescie zalosni

! Odpowiedz
3 11 ~aro

do legalnego zatrudniania powinny pracodawców "zachęcić" odpowiednio wysokie kary

! Odpowiedz
7 2 ~stm

ARO ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ I ODPROWADZAJ WSZYSTKIE SKŁADKI I PODATKI Z TYM ZWiĄEIĄZNE. JESTEŚ KIeP !!

! Odpowiedz
0 11 ~Adam odpowiada ~stm

Mam własną firmę i odprowadzam wszystkie składki i podatki a moi pracownicy otrzymują nie mniej niż 2000 zł brutto.W Polsce problemem jest nieudolne zarządzanie firmami a nie płaca minimalna.

! Odpowiedz
0 0 ~ania odpowiada ~stm

skoro kogos nie stac na pracownika to powiniem pracowac sam. albo przynajmniej doplacac w zamian za prace bez zatrudnienia powiedzmu 50% skladek.

! Odpowiedz
0 0 ~cinmar

Polska ma co2 i za to płaci kary jakieś. Energetyka powinna być tania w utrzymaniu jak może elektrownia atomowa... 30T dla atomowej elektrowni co daje tyle co polska wydaje co roku węgla... Ps. Może jest podobna i tania w utrzymaniu inna i warta inwestycji taka stacjonarna...

! Odpowiedz
0 0 ~stm

chyba nie masz pojęcia o wytworzeniu energii. nic nie jest za darmo. takie gnojki z po i psl nie zdają sobie sprawy. ich interesuje KORYTO U SOWY. pokazał klasę RYDZYK co w polskich warunkach należy robić - GEOTERMIA , GEOTERMIA , UZYSKANIE CZYSTEJ, ENERGII NA RZEKACH. MÓJ KOLEGA ZLIKWIDOWAŁ TAKĄ MAŁĄ ELEKTROWNIĘ , BO MU TUSK DOPIERDOLIŁ PODATEK, BO MU BRAKŁO NA KORYTO U SOWY

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~zypolek

Damian - pewnie jesteś dzieckiem , załóż działalność w Polsce i zatrudnij pracowników, to nie będziesz pisał takich głupot. Moja firma od 3 lat działa jako spółka w Anglii z przedstawicielstwem w Polsce. Metoda Pawła Kurnika dała mi ponad 200 tysięcy zwolnień podatkowych i dwa razy niższy ZUS. W efekcie - koło 15 tysięcy rocznych oszczędności. U nas ci, którzy kradną, zasiadają dużo wyżej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 19 ~Damian

W Polsce musi być minimalna stawka ponieważ Polscy pracodawcy to najwięksi oszuści w europie i co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości.

! Odpowiedz
4 0 ~stm

ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ . PŁać zus i podatki. żeś kiep nie ulega wątpliwości i nie obrażj polskich pracodawców

! Odpowiedz
0 1 ~max

Co robię? Umieram w ułamku sekundy. Wiele efektów mikroskopowych, np. działanie błony komórkowej albo przepływ krwi w kapilarach, po zmniejszeniu wszystkiego o parę rzędów wielkości, przestałoby po prostu działać. To nie jest zresztą pytanie guglowe. Byłem w guglu na rekrutacji w Monachium (nie, nie dostałem się), wałkowali mnie tam cały dzień, ale pytania nie były jakieś szczególne. Ot takie standardowe rozwiązywanie problemów z większym lub mniejszym udziałem programowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~nn

Żebyście nie wiem ile narzekali to i tak nic się nie zmieni .trzeba cieszyć się tym co mamy i modlić,żeby zdrowie nam pozwoliło harować na tych co ponad nami.

! Odpowiedz
1 6 ~gienon

minimalna płaca powinna być godna do utrzymania sie przez miesiąc a nie do nieraz nawet nie opłacenia podstawowych rachunków jka to zrobić mój kochany rządzei jak zarabiam netto 1400 zł z czego mam mieszkanie czynsz 400 światło 100 woda 100 i podstawowe rachynki tel internet około kolejnej 100 zostaje 700 zł i utrzymaj siebie dziecko zjedz ubierz sie itd to paranoja nie oszukujmy sie a w Polsce większośc to najniższa pensja a przedsiebiorcy krocie zarabiają ogarnijcie sie wkscu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~stm

radzę ci założyć własną firmę , płacić zus i podatki i skończy się twoje biadolenie. będziesz opływAŁ W DOSTAKU. Z URZĘDU PRACY OTRZYMASZ DOFINANSOWANIE NA UTWORZENIE MIEJSCA PRACY - POWODZENIA

! Odpowiedz
3 2 ~a dlaczego

nie 4286,50zl albo 8965zł... albo od razu 11274zl...ale fajnie. Kocham Was moi "myśliciele".

! Odpowiedz
2 7 ~Daro

A czy ci ludzie chcą wielkich pieniędzy??ja zarabiam 2 300 zł netto i szału nie ma ostatnio pożyczyłem od rodziny 13 tyś zł na wymianę centralnego ogrzewania teraz będę oddawał przez 3 lata nie wiem z czego co to jest 2 300 zł jak masz dodatkowe wydatki poza żywnością,odzieżą,opłatami a 1250 zł netto to bardziej kieszonkowe córki lekarza niż wypłata hehe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~azza

"Tak niewielka propozycja wynika ze stosunkowo niskiej inflacji" - a o tym, że płaca minimalna miała "dogonić" połowę średniej krajowej to wielki obiecywacz zapomniał ! Przypomni sobie jesienią przed kolejnymi wyborami i będzie karmił plebs tymi swoimi nigdy nie realizowanymi obiecankami !

! Odpowiedz
2 8 ~Rafi69

Ręce mi opadają jak słyszę i czytam tego rodzaju opinie, praca minimalna nie prowadzi do bezrobocia i nie zrujnuje przedsiębiorców a taka argumentacja to czysty populizm egoistycznych przedsiębiorców, polityków i "ekonomistów" ukierunkowany na wyzysk człowieka przez człowieka!!! Nawet osoba bez jakichkolwiek kwalifikacji wykonując pracę porządkowego jest ważnym ogniwem w każdej firmie ponieważ, ktoś i tak musi tą pracę wykonać, jest coś takiego jak "zależność"!!! przykład:
czy lekarz jest sam wstanie wykonać operację z którą zażąda 3 tyś zł ??? odpowiedź musi być jedna >NIE!!!< potrzebny jest zespół ludzi do tego i dlaczego np pielęgniarka czy sprzątaczka miała by dostać za 8 godzin pracy 80 zł a lekarz 3 tyś ??? Problem jest nie w tym, że ludzie nie zarabiają na siebie tylko w tym, że właśnie ten zwykły pracownik pracuje na luksusy typu :
- darmowy samochód służbowy do celów również prywatnych jak np dojazd do pracy
- telefon służbowy bez limitu rozmów w celach prywatnych
- dofinansowane wakacje za granicą
- prywatna opieka medyczna
i etc................ do tego otrzymuje wynagrodzenie często przekraczające 20-stokrotność pracownika pracującego w tej samej firmie.
Mógłbym całe litanie korzyści dodatkowych przytoczyć - osób na stanowiskach czy właścicieli firm, gdzie pracownik bez, którego firma by nie istniała!!!
Otrzymuję wynagrodzenie za, które ciężko utrzymać rodzinę.
Dlaczego np w sieci marketów Lidl pracownik nie otrzymuje tego samego wynagrodzenia co w Italii czy Niemczech gdzie cena towarów na półkach w Polsce często jest wyższa a nigdy niższa ??? Dlaczego w Polsce jest tak mało inwestycji dużych koncernów w porównaniu np do Niemiec - zbyt wysokie pensje minimalne ??? zbyt wysoki ZUS ??? bzdura !!!!
Przedsiębiorca, który twierdzi, że pracownik bez kwalifikacji, czy z niskimi kwalifikacjami nie zasługuje na minimalne 2 tyś wynagrodzenia niech sam> za tego pracownika tą pracę wykona >>,i cały zysk firmy zatrzyma dla siebie a na końcu niech wszystko zabierze do grobu!!!
A kiedy jedzie na wakacje to niech sobie sam żreć zrobi i posprząta po sobie !!!

pozdrawiam!!!
Wszystkich uczciwych polityków, ekonomistów, pracodawców, zarządzających firmami i wszystkich uczciwych mających wpływ na byt drugiego człowieka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~adamnawrocki7

tak masz wiele racji w tym co piszesz dosc z tym wyzyskiem ja za 2000 brutto bym nie wstawal do roboty niech prezes sam sobie zasuwa zobaczy jak to milo poprostu my w polsce pracujemy na cala unie jestesmy bialymi murzynami we wlasnym kraju

! Odpowiedz
4 0 ~SSTM

ZAŁÓŻ WŁASNĄ FIRMĘ. DOSTANIESZ DOTACJE NA UTWORZENIE WŁASNEJ FIRMY. NIE BĘDZIESZ MIAŁ OKAZJI DO BIADOLENIA NAD SWOIM LOSEM. ZATRUDNISZ PRACOWNIKÓW I DASZ IM PENSJĘ MINIMALNĄ U CIEBIE - 5000 ZŁ ,MAM NADZIEJĘ WIĘKSZĄ . DO ROBOTY PIECUCHU!!!

! Odpowiedz
0 2 ~jraw

ten temat i będzie pewnie jeszze setki razy poruszany a i tak gowno sie zmieni będzie ten sam syf że związki będą sie wiecznie wykłucać o marną kase i targować sie z rządem , trzeba wymusić zmiane rządu i reformy i wywołać presje społeczną jak rządom sie niechce i niezależy reform robić . związki dzisiaj to se mogą koty drzeć są za słabe i mało liczne nie ma kto bronić praw pracowniczych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~widmo

Płaca minimalna powinna być taka sama jak w innych krajach unii czyli około 5600 brutto,a nie podwyższanie jej o śmieszne kilkadziesiąt złotych na kondomy żeby dzieci nie rodziły rodzinny najuboższe bo nie będzie za co wychować! Cenami już unię przegoniliśmy teraz dorównajmy zarobkami! A Tuskowi mówimy już dość okradania najciężej pracujących a najgorzej zarabiających!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Ppp

Płaca minimalna powinna wynosić nieco powyżej 50% średniej krajowej &#8211; czyli właśnie około 2000zł w 2014 roku. Rozumiem, że podniesienie jej o ponad 300zł mogłoby być kłopotliwe, więc kompromisowo radziłbym podzielić te podwyżkę na dwa lata: teraz o 200zł, a w 2016 roku o kolejne 200 (około &#8211; zależnie od średniej krajowej).
Problem śmieciówek rozwiązałaby godzinowa płaca minimalna równa 1/176 minimalnej płacy miesięcznej i ozusowanie takie samo, jak na etacie.
Płaca minimalna jest dobrym wskaźnikiem, ale mogą być od niego wprowadzane mnożniki. Zatem składki na ZUS dla &#8220;nowego&#8221; przedsiębiorcy &#8211; od 80% płacy minimalnej. Renta socjalna i zasiłek dla bezrobotnych &#8211; 50% płacy minimalnej (teraz są to okolice 20%). W ten sam sposób można opisać inne świadczenia, czy np. mandaty.
Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~qwerty

Matematyka wycina błaznów w pień. Jeśli teraz przy płacy minimalnej 1680zł średnia płaca wynosi np. 4000zł, to gdy podniesie się minimalną do 2000zł to średnia podniesie się do np. do 4300zł i znowu nie będzie 50%. Co dalej ? Podnieść min. do 2150zł ? A ile będzie wtedy średnia ? 4500zł ! I znowu zabraknie do 50% !!!!

! Odpowiedz
0 2 ~Pragmatyk odpowiada ~qwerty

No tak, zgodnie z tym co jest napisane w Piśmie: "Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma." [Mt 13,12; Mt 25,29; Łk 8,18]. Musimy wypełniać słowa Pisma jeżeli chcemy być zbawieni...:/

! Odpowiedz
1 0 ~LOOOOL

i ile miejsc pracy zniknie . to nei wina płacy minimalnej z winy pracodawcy tylko rządu który okrada WAS 83% zabiera teraz bedzie zabierał więcej a kasy tyle samo dostaniecie

! Odpowiedz
0 3 ~miro

uuu pejsaci z lewiatana nie będa mieli na nastepne wille i jachty

! Odpowiedz
1 3 ~buhhaha

no najlepiej z pracownika zrobić niewolnika, i na śmieciówce niech robi za 5 zł!!!

! Odpowiedz
2 0 ~SSTM

NO TO DO ROBOTY. OTWÓRZ FIRMĘ I ZATRUDNIJ PRACOWNIKÓW I DAJ IM GODNE WEDŁUG CIEBIE WYNAGRODZENIE NP. 5000ZŁ. ZAPŁAĆ ZUS I PODATKI.

! Odpowiedz
0 0 ~lel

Jednym z nich był Joseph Stiglitz &#8211; współautor modelu Shapiro-Stiglitza wyjaśniającego zjawisko bezrobocia oraz wpływ płac na jego kształtowanie. Wg niego ustalenie płacy minimalnej na wyższym od rynkowego poziomu zwiększa motywację do pracy, bo ewentualne bezrobocie ma charakter przymusowy, czyli stanowi karę za &#8222;bumelanctwo&#8221;.
'
-- zwiększa motywację bo jak znajdzie pracę to z punktu będzie zarabiał tyle co stawka minimalna :-) Ale pracy nima ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gaga

Związkowcy!!! nie zapomnijcie o emerytach

! Odpowiedz
4 0 ~Chlebodawca

Prowadze mała firme zatrudniam 40 osób i naleze do tzw elity biznesowej w miescie.Stac mnie zaplacic wiecej pracownikowi ale po co?Ja mam na utrzymaniu rodzine kilka samochodów,ranczo, wycieczki.Syn ostatnio kupił porsche czy zwykły człowiek wie ile to pali. Pracownik i tak bedzie robił za 7zł bo jest do tego zmuszony bo musi jakos utrzymac rodzine

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Polonus

Drogi Chlebodawco kiedy nauczysz się robić lepsze prowokacje to może i zaczną tobie lepiej płacić. Warto spróbować.

Poza tym to, aż przykro się ogląda tą całą socjalistyczną dzicz.

! Odpowiedz
0 1 ~ira

Dnia 2014-06-02 o godz. 14:04 ~Chlebodawca napisał(a):
> Prowadze mała firme zatrudniam 40 osób i naleze do tzw
> elity biznesowej w miescie.Stac mnie zaplacic wiecej
> pracownikowi ale po co?Ja mam na utrzymaniu rodzine kilka
> samochodów,ranczo, wycieczki.Syn ostatnio kupił porsche czy
> zwykły człowiek wie ile to pali. Pracownik i tak bedzie
> robił za 7zł bo jest do tego zmuszony bo musi jakos
> utrzymac rodzine
Mało, że jesteś głupi to jeszcze beszczelny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~SSTM odpowiada ~Polonus

NIC NIE STOI NA PRZESZKODZIE ABYŚ OTWORZYŁ WŁASNĄ FIRMĘ I NIE ZAZDROŚCIŁ CHLEBODAWCY. CHLEBODAWCA JEŹDZI SAMOCHODAMI a ty możesz latać samolotami czy helipterAMI " TYLKO UWAŻAJ PÓŹNIEJ NA PUTINA"

! Odpowiedz
0 0 ~Pragmatyk

Jedyna szansa ażeby w tym kraju godnie żyć to wygrana w lotto minimum milona...:/

! Odpowiedz
0 1 ~Madera

Jak długo będziecie mamić społeczeństwo! Jakie 2000 zł skoro lwią część zabieracie dla siebie ! Nie umiecie powiedzieć, że to tylko 1450 zł ?! Ale to by zle wyglądało prawda?! Lepiej komuś wytknąć, że zarabia 2 tys. niż 1450 zł?! Wszystko w POLSCE polega na mamieniu, nie stać Was na prawdę, PRAWDA by pokazała Wasze bezeceństwa. PRAWDA ?!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rt

Nie podniosą do 2 tyś bo inflacja niska, ale jak inflacja szalała po 5-6% co roku to wtedy w ogóle nie podnosili.

! Odpowiedz
0 0 ~bea12

ŻĄŁOSNE I NIC DODAC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~mat

jebany bełkot mafii ekonomicznej. jakoś ta sama praca w niemczech czy Gb jest warta kilka razy więcej. wszędzie jest minimalna płaca ale za godzinę . a u nas o tym cisza .nawet przy minimalnej za godzinę na poziomie 10 zł , byłoby to 1600 za 8 godzin pracy w tygodniu.

! Odpowiedz
0 0 ~Wierzbno

W Niemczech nie masz płacy minimalnej na poziomie ogólnokrajowym

! Odpowiedz
0 1 ~DAREK

ZARABIAM 3 500 ZŁ MIESIĘCZNIE WIĘC NIE ZNAM TEGO PROBLEMU NA SZCZĘŚCIE ALE CZY NIE UWAŻACIE ŻE PODWYŻKA 30 ZŁ TO ABSURD I UPOKORZENIE CZŁOWIEKA BILET DO KINA POPCORN I COLA TO 35 ZŁ PRZECIEŻ TO ŻENADA.

! Odpowiedz
0 1 ~Pragmatyk

Obniżyć płace minimalną do zera, a podwyższyć płace maksymalne zgodnie ze słowami Pisma: "(...) Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma (...)" (Mt. 13:12). Musimy zintensyfikować wprowadzanie Królestwa Bożego w naszym kraju...:/

! Odpowiedz
0 0 ~moherowa zośka

Zasiłek dla bezrobotnych, opiekuńcze dla niepełnosprawnych , zasiłek pielęgnacyjny czy zapomogi dla bezrobotnych o ile wzrosną? O ile wzrośnie waloryzacja rent i emerytur? O nich Rząd zapomniał? A kiedy zniesione zostaną bezzwrotne pożyczki dla byłych parlamentarzystów alkoholików?

! Odpowiedz
1 0 ~Nyzuk

Proponuję podnieść do 10 tyś złotych! Ba! Ja tego żądam!

! Odpowiedz
0 0 ~Polonus

Masz mój głos! Będziemy mieli "dobrobyt"!

! Odpowiedz
0 0 ~sku..wy...syny

pierdzieleni politycy na usługach koncernów a nie obywateli, firmy mają na kontach 150mld zł kapitały transferują za granice a nie wiedzą, że jak podniosą płace do 2 tyś zł poprawi się w Polsce wszystko idioci i tyle dusza polaków na zlecenie kapitału z za granicy

! Odpowiedz
0 0 ~re

pier.olisz o koncernach a większość pracowników zatrudniają małe polskie firemki - one płącą pracownikom jeszcze mniej...

! Odpowiedz
0 0 ~Polonus

Pięknie się nam Pan przedstawił, poza tym, rezultatem Pana podobnych poglądów jest obecna sytuacja w naszym wspaniałym kraju. Przypomina to pow­tarzanie w kółko tej samej czyn­ności ocze­kując in­nych rezultatów (na podstawie cytatu z A.E.).

Nie wszyscy muszą się na wszystkim znać i nikt się na wszystkim nie zna, ale kreowanie się na wyrocznię w tematach o których niema się pojęcia przynosi nic innego jak wstyd, a co gorsza ktoś o równie ubogim podłożu merytorycznym któremu sama myśl otrzymywania wyższej wypłaty się podoba może dojść na tej podstawie do błędnych wniosków.

Dlatego PROSZĘ WEŹCIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ na siebie i MYŚLCIE sami za siebie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Caesar

Wygląda na to że większość posłów i senatorów, radnych etc z chwilą gdy zostaną wybrani doznają ciężkiego uszkodzenia neurologicznego skutkującego rozdwojenia jaźni czyli ciężkiej postaci schizofrenii. I tak są nader odpowiedzialni i powściągliwi w ustalaniu zasiłków macierzyńskich, rent, minimum socjalnego , płacy minimalnej. Gdy przychodzi do ustalania wynagrodzenia dla posłów nagle tracą powściągliwość i każda kwota wydaje im się nie wystarczająca i żałośnie niska. Zgodnie też ustalają że na ich pobory budżet stać. A np po jednej kadencji w Europarlamencie posłowi przysługuje od 62 roku życia emerytura w wysokości 5700 netto . Za 5 lat "pracy".....A co mógł Zamoyski za namową Zagłoby ofiarować królowi Szwecji Niderlandy, to parlament może przyznawać emerytury.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~szefuf

NFZ ma kłopoty finansowe, bo własność szpitali jest rozkradana. Amortyzacja czy nie, ale jeśli sprzedają sprzęt, który (używany) na allegro kosztuje 16 tys. za 900 zł znajomemu lekarzowi, to to nie jest rozkradanie? Czemu noc w szpitalu (nie zabieg, po prostu noc) jest 5x droższa niż w Hiltonie? Przecież pielęgniarki nie zarabiają takich olbrzymich pieniędzy? Nawet lekarz na dyżurze nie kosztuje tyle, żeby to usprawiedliwić.
ZUS - ile pieniędzy jest dawane urzędnikom, budowane są pałace i kupowane limuzyny? Może tu poszukać oszczędności?
Te problemy są rozwiązywalne, ale niestety najpierw trzeba uciąć łeb nieuczciwym praktykom w budżetówce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~radek

Zachłanność związkowców nie ma granic. Szefowie związków walczą o płacę minimalną, bo ich pensja jest obliczana jako wielokrotność płacy minimalnej, czyli jak "wywalczy" 100 zł dla robotnika, to sam zgarnie 1000 i tyle w temacie. A to, że zakład padnie, związkowców nie obchodzi, bo zdąża się nieźle nagrabić. Przy okazji, sprawdźcie sobie jakie odprawy biorą szefowie związków - jeśli zwykły pracownik wyniku redukcji załogi dostanie np. 5 pensji, to szef związków 36 pensji....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~Grzegorz Orzechowski

Moim zdaniem, o wiele lepszy efekt uzyskalibyśmy, gdyby płaca minimalna była na niższym poziomie, natomiast skrócono by ustawowo i zwyczajowo czas pracy do 6 godzin dziennie, dając tę pracę WSZYSTKIM, A NIE TYLKO NIELICZNYM. Niestety, obecne trendy polegają na wymianie ludzi na tańsze maszyny lub zamianie umów o pracę na umowy śmieciowe za znacznie niższe płace.

Ps.
Ja spróbuję w ten sposób szukać pracy. Jak myślicie, czy mi się uda? :)

po prostu wpisz w googlach frazy

grzegorz orzechowski cv

i wybierz pierwszy filmik na youtubie, jaki się pojawi w Twojej wyszukiwarce. :)

Miłego oglądania filmu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~qwerty

Podnieść kwotę wolną od podatku i obniżyć ZUS i NFZ ? A z czego dopłacać do emerytur ? Za co leczyć ? Kij ma dwa końce a 7,5 kija ma 16 końców, nie 15.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne