REKLAMA

Klient zostaje z tym, komu ufa

2015-10-26 12:14
publikacja
2015-10-26 12:14
Klient zostaje z tym, komu ufa
Klient zostaje z tym, komu ufa
fot. stockyimages / / YAY Foto

Mamy do czynienia z paradoksem: z jednej strony tzw. deklarowana ważność etycznego zachowania firm dla konsumentów spadła na przestrzeni ostatnich 5 lat z 29% do 15%, ale jednocześnie ponad 40% konsumentów zrezygnowało w ciągu ostatniego roku z zakupu ze względu na negatywną ocenę postępowania firmy.

Te i inne wnioski, czasami zaskakujące, płyną z badania "Reputacja firm w Polsce", przeprowadzonego w lipcu br. przez MillwardBrown. Istotne, że ponad połowa ankietowanych uważa, że uczciwość przedsiębiorstwa wobec klientów ma ogromny wpływ na jej reputację.

- Zaufanie klienta to podstawa budowania relacji z firmą i powód, że do niej wraca. Decyduje ono w 49% o przywiązaniu do danej firmy lub marki. Co to oznacza w praktyce? Firmy powinny wchodzić w dialog z klientami i angażować ich w długoterminowe oparte na zaufaniu relacje tak, by mieli oni poczucie, że ich potrzeby i oczekiwania są zaspakajane. Takie podejście prowadzi nie tylko do generowania przychodów, ale także do ograniczenia kosztów związanych z pozyskiwaniem i utratą klientów, procesami reklamacyjnymi czy w przypadku sektora finansowego do poprawy jakości portfela kredytowego - mówi Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Starszy Menedżer w dziale Konsultingu Deloitte

A jakie są inne źródła zaufania w finansach? Na takie pytania między innymi szukać będą odpowiedzi uczestnicy konferencji "Źródła wartości firm branży finansowej. Jak osiągać zyski i budować zaufanie?", która odbędzie się 4 listopada br. w sali Pod Kopułą Ministerstwa Gospodarki w Warszawie. I to w trakcie tej konferencji prezentowane będzie badanie "Reputacja firm w Polsce".

Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Gospodarki. Konferencja odbywa się dzięki finansowemu wsparciu Bibby Financial Services, Banku Zachodniego WBK, Eurobanku, Grupy Generali, MACIF Życie TUW i Fundacji PZU oraz merytorycznemu wsparciu firmy Deloitte.

Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Bankier.pl, CR Navigator, portal odpowiedzialnybiznes.pl, Stowarzyszenie Content Marketing Polska, ThinkTank, Franczyzabanku.pl oraz Brief.

Inicjatywami partnerskimi są Koalicja Prezesi-Wolontariusze i Dobroczyńca Roku.

Współorganizatorami konferencji są: ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, Centrum Etyki Biznesu, Akademia im. Leona Koźmińskiego, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Towarzystwo Naukowe Prakseologii.

Więcej na stronie: www.2015.nienieodpowiedzialni.pl

* * *

"Źródła wartości firm branży finansowej. Jak osiągać zyski i budować zaufanie?" to trzecia edycja konferencji Nienieodpowiedzialni, kontynuacja zeszłorocznej inicjatywy "Wybory liderów-wskaźniki czy wartości?", a także wydarzenia sprzed dwóch lat: "Dlaczego nie możemy być nieodpowiedzialni?". Ich pomysłodawcą była ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych.

Wydarzenie odbywa się w ramach Konferencji Prakseologiczno-Etycznej KPF. Towarzyszy mu ogłoszenie wyników konkursu Verba Veritatis na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu.

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki