REKLAMA

Klienci pozywają Credit Agricole

Michał Kisiel2014-07-31 12:58analityk Bankier.pl
publikacja
2014-07-31 12:58
fot. HH / Bankier.pl

Lista pozwów zbiorowych przygotowywanych lub już złożonych przez klientów banków stale się wydłuża. W pierwszej połowie lipca na taki krok zdecydowało się 11 osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w Lukas Banku, dziś noszącym szyld Credit Agricole.

Sprawa dotyczy osób, które podpisały umowy w latach 2004-2009, a więc w czasach hipotecznego boomu. Kością niezgody jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Bank wymagał wniesienia składki z góry, za okres 36 lub 60 miesięcy. Nawet jeśli w tym czasie wskaźnik LTV (czyli długu do wartości nieruchomości) spadł poniżej wymaganego poziomu, składka nie była klientowi zwracana. Kredytobiorcy nie mieli także możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego.

Pozywający chcą zwrotu składek

Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu 25 listopada 2013 r. i przyjęty 11 lipca tego roku. „Postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym jest nieprawomocne. Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem stanowiska Sądu, zostanie podjęta decyzja co do dalszego postępowania banku w tej kwestii” poinformował nas Credit Agricole.

Pozywający będą wnosili o zwrot pobranych składek ubezpieczeniowych. Klauzula, która jest przedmiotem sporu została w 2009 roku zakwestionowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a bank zaprzestał jej stosowania.

Jeśli postanowienie sądu się uprawomocni, do pozwu zbiorowego będą mogli dołączyć inni kredytobiorcy znajdujący się w podobnej sytuacji. Zapytany o liczbę kredytobiorców, którzy w latach 2004-2009 korzystali z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, bank wskazał, że nie podaje do publicznej wiadomości tego rodzaju danych.

Michał Kisiel

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~mi
Lukas Bank (teraz Credit Agricole) to nie jest solidny i rzetelny bank. Będąc ich klientem w 2007r nie dokonali w terminie spłaty zadłużenia mojej karty kredytowej pomimo posiadanychśrodków na koncie. Ja z tego powodu zostałem ukarany finansowo a oni nie mieli nic sobie do zarzucenia. Radze go omijać szerokim łukiem.
~Klamka661
Jak to gdzie był KNF - tam gdzie jest teraz. Teraz przecież na ulicach jest mnóstwo ulotek, instytucji parabankowych i jakoś nikt nie reaguje. Z tego też będą problemy. Ale co tam parabanki... a Rodzina na swoim i skok raty? To są dopiero przekręty. Franki przy Rodzinkowcach będą w 2015roku pryszczem...
~Ciekawska
Ja się pytam gdzie była KNF ,dlaczego ignorowano skargi klientów ,dlaczego pozwalano okradać Polaków ?
~pa
KNF nie jest po to, żeby chronić klientów. KNF jest po to, żeby chronić banki, żeby w swojej chciwości nie zrobiły sobie krzywdy za bardzo i za szybko. ;)
~Pozywamzbiorowo
Osoby zainteresowane przystąpieniem do pozwu przeciw Credit Agricole zapraszamy na stronę www.pozywamzbiorowo.pl
~katani
czy dotyczy też kredytu na zakupy od przedstawicieli obwożnych ktorzy mieli umowy z lukasem i prponowali kredyty właśnie w lukasie na zakup przdmiotów podczas pokazów, jeżeli tak ( opłaciłem tzw. ubezpieczenie ochronne) to proszę o podanie kontaktu z kim można porozmawiać na ten temat -katani33@interia.pl
~aaa
...oo i następni lichwiarze, tym razem "żabole"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki