Klienci cypryjskich banków stracą 47,5 procent swoich depozytów

Kilka miesięcy temu szerokim echem na całym świecie odbiła się informacja o zagarnięciu 37,5% z ulokowanych na Cyprze nieubezpieczonych depozytów. Okazuje się, że autorzy programu ratunkowego dla wyspy nie powiedzieli wówczas ostatniego słowa.


Klienci cypryjskiego banku w kolejce do bankomatu, foto: PAP/EPA

47,5 % - tyle wyparuje z ulokowanych na Cyprze kont bankowych, na których zgromadzono środki wyższe niż 100 tys. Euro. „Haircut” obejmie klientów restrukturyzowanego Bank of Cyprus i likwidowanego banku Laiki.

Nacjonalizacja oszczędności stanowi część porozumienia między cypryjskim rządem a przedstawicielami Troiki - Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Decyzję o zagarnięciu niemal połowy nieubezpieczonych środków – czyli przekraczających ustawowy limit 100 tys. Euro – ogłosił rzecznik cypryjskiego rządu Victor Papadopoulos.

W ostatnich dniach przedstawiciele Troiki wizytowali Cypr. Celem „odwiedzin” było sprawdzenie, czy bankrutujący kraj wywiązuje się z przyrzeczonych reform, z których najistotniejszą jest restrukturyzacja sektora bankowego. Jeżeli instytucje międzynarodowe pozytywnie ocenią starania władz w Nikozji, na południową część wyspy trafi kolejna transza pomocowa w wysokości 1,5 mld euro.

/ mz
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 0 ~forex

Więcej informacji znajdziesz na: http://www.binary24.pl

! Odpowiedz
0 3 ~bezir

Zresztą u nas jest lepiej, nie był to co prawda bank ale za to klienci stracili w Amber wszytkie oszczędnosci, a gdzie to on był m.in ostro reklamowany?

! Odpowiedz
0 1 ~bezir

Zresztą u nas jest lepiej, nie był to co prawda bank ale za to klienci stracili w Amber wszytkie oszczędnosci

! Odpowiedz
0 2 ~bezir

Granica została przekroczona i już wiadomo, ze za chwile nastepne takie akcje bedą miały miejsce, no to teraz kto lubi nagłe przypływy adrenaliny niech trzyma oszczędności w banku, zmierzamy zdaje sie w kierunku ponownego otwarcia kas w miejscach pracy i wypłacania tam wynagrodzeń czyli gotówka do ręki, czyzby zmierzch kart płatniczych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~Arti

to poszukajcie sobie najnowszych zmian w Ordynacji Podatkowej. Łatwiejsze zajmowanie kont, ograniczenie tajemnicy bankowej, kontrola w domu podatnika. Furtka już się otwiera.

! Odpowiedz
1 3 ~bbb

Pożyczasz od banku, nie jesteś w stanie spłacić to bank traci. Pożyczyłeś bankowi, nie jest w stanie ci oddać, tracisz. Niektórym to się jednak socjalizm marzy, ubezpieczenia lokat gwarantowane przez (to paskudne) państwo, kontrola banków i nie wiadomo co jeszcze.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~bleeee odpowiada (usunięty)

>...taki wolny rynek to sobie w żydowie
> zastosuj ,a nie w UE ....mośku nie myty ....

Polak całkiem sensowny post musi zakończyć rzutem mięsem, bo inaczej chory będzie chodził cały dzień. Nacja durna i wredna, że ze świecą szukać. Żal się przyznać do takiego Słowianina.

! Odpowiedz
2 0 ~polak

Pozyczasz to oddaj ,a nie piernicz.............po hu brałeś

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil