REKLAMA
WEBINAR

Klienci Idea Banku oszczędzają na dłużej

2012-04-05 11:10
publikacja
2012-04-05 11:10
Ponad połowa klientów, którzy zdeponowali w Idea Banku swoje oszczędności, wybrała lokaty o rocznym i dłuższym okresie zapadalności. Zachęciły ich bardzo atrakcyjne warunki oszczędzania oferowane nawet na trzy lata. Bank ma już 2,5 mld zł depozytów.

Lokaty o terminie zapadalności 12 miesięcy i dłużej stanowią 56% salda depozytów terminowych Idea Banku, które wynosi już 2,5 mld zł. Średnia ważona zapadalność depozytów wynosi natomiast 9,5 miesiąca. To wyjątkowa sytuacja uwzględniając fakt, że przez pierwszą połowę ubiegłego roku Idea Bank działał wyłącznie jako bank internetowy, a pierwsze placówki uruchomił dopiero w lipcu 2011 r.

- Osoby, które korzystają tylko z bankowości elektronicznej różnią się od klientów, którzy przychodzą do oddziałów. Przede wszystkim aktywnie poszukują najwyżej oprocentowanych lokat na rynku i w związku z tym łatwo przenoszą pieniądze z banku do banku. Poza tym są to osoby stosunkowo młode, które potrzebują stałego dostępu do gotówki, dlatego preferują lokaty krótkoterminowe, na przykład 3-miesięczne. Nam udało się zachęcić je do oszczędzania na znacznie dłuższe terminy - mówi Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Było to możliwe dzięki bardzo atrakcyjnym propozycjom lokat rocznych, dwuletnich, a nawet trzyletnich przeznaczonych dla osób prywatnych oraz prowadzących działalność gospodarczą. Bank wprowadził na przykład w ubiegłym roku dwuletnią "Lokatę Antyinflacyjną", której oprocentowanie uzależnione jest od wskaźnika inflacji (przykładowo w czerwcu wynosiło 6,5% w skali roku). Inny przykład to "Lokata Idealna", która w wariancie na trzy lata była oprocentowania w grudniu na poziomie 6%. Kolejne rozwiązanie to lokata Tax Free, która w wariancie na 18 miesięcy była oprocentowania w styczniu tego roku na poziomie 6,3%.

Według danych NBP, w 2011 roku w grupie nowych depozytów dla gospodarstw domowych, na które składają się zarówno lokaty przeznaczone dla osób fizycznych, jak i dla prowadzących działalność gospodarczą, najwyżej oprocentowane były te o terminie zapadalności od 3 miesięcy do 6 miesięcy włącznie (średnio 4,55%) oraz od miesiąca do 3 miesięcy włącznie (średnio 4,51%). Średnie oprocentowanie lokat od 6 miesięcy do roku włącznie wyniosło natomiast 4,25%.

- Co ciekawe, klienci Idea Banku chętnie przyjmują też propozycje oszczędzania na bardzo długie terminy. W lutym bank wprowadził do oferty Indywidualne Konto Emerytalne. - Trzy czwarte naszych klientów zadeklarowało, że chce oszczędzać z nami na emeryturę. Na IKE zdecydowało się już 5 tysięcy osób - podsumowuje Jarosław Augustyniak. Dla porównania, w 2011 roku, wszystkie banki w Polsce uruchomiły niespełna 3,4 tysiąca kont emerytalnych w formie depozytu bankowego.


Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki