"Kler" z kolejnymi rekordami. Ile zarobił?

"Kler" Wojtka Smarzowskiego niecałe dwa tygodnie po premierze pobił rekord oglądalności w polskich kinach po 1989 roku - obejrzało go już ponad 2,5 mln widzów.

(fot. Kacper Pempel / FORUM)

Jak widać, Polakom gusta filmowe się zmieniają i chcą oglądać kino rodzimych reżyserów, którzy mogą odnosić sukcesy - i to nie tylko na rynku polskim, ale także na arenie międzynarodowej. Zanim jednak do sukcesu dojdzie - trzeba film nakręcić. A żeby film nakręcić, trzeba mieć na niego budżet.

"Kler" dostał dofinansowenie z PISF-u (Polski Instytut Sztuki Filmowej). Cały budżet filmu wyniósł 10 mln zł, dotacja to 3,5 mln zł. Jednak teraz twórcy będą musieli ją zwrócić, co jest normalną procedurą w momencie, kiedy film odnosi taki kasowy sukces, a z tym polemizować się nie da.

"Kler" w pierwsze trzy dni zobaczyło 935 tys. osób - co stanowi rekordową frekwencję na weekendzie otwarcia w Polsce. Zostawił za sobą tym samym dotychczasowego lidera: "Pięćdziesiąt twarzy Greya" (834 tys.) Po tygodniu film Smarzowskiego zebrał przed ekranami już 1 732 300 widzów, po 10 dniach - ponad 2,5 mln.

Oczywiście takie wyniki przekładają się także na sukces kasowy. Ceny w polskich kinach bywają różne, czasem bilety możemy znaleźć po cenie 15 zł, czasem będzie to i 35 zł. Reguły nie ma, jeśli jednak przyjmiemy dla uśrednienia, że każdy z widzów zapłacił za bilet 20 zł - daje nam to 50 milionów złotych.

"Kler" wywołał burzę na długo przed tym, zanim na ekranach kin w ogóle się pojawił. W niektórych miastach projekcja niestety się nie odbyła, chociażby w Ostrołęce czy Siemiatyczach. Wczoraj głośno zrobiło się o prezesie firmy Solbet, który miał szantażować dyrektora kina w Solcu Kujawskim, by ten przestał film wyświetlać, ponieważ ufundował projektor. 

Należy jednak pamiętać, że - jakichkolwiek przekonań by ni mieć - dzieło filmowe broni się swoją warstwą artystyczną, której filmowi Wojtka Smarzowskiego odebrać nie można.

"Kler" na pewno zagości na ekranach polskich kin jeszcze długo, więc ostateczny box office będzie o wiele większy od szacowanego.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
58 20 search

Wedlug mnie jest to cienki film artystycznie. Taki dramacik wedlug mnie.
Tematyka porusza ale nic nowego o czym by sie nei mowilo, tylko tyle ze to przedstawiono w filmie. gratulacje za odwage

! Odpowiedz
33 39 jan-kowalski

A jaka to odwaga, raczej schlebianie niskim gustom ogółu (kiedyś mówiło się o nim "gawiedź" lub "pospólstwo")?
A po "sukcesach" wcześniejszych tego typu filmów jak "Botoks" czy "Drogówka" tym bardziej mówienie o odwadze wydaje się nie na miejscu.
Odważne może byłoby zrobienie filmu o dewiacjach, równie częstych (a może nawet bardziej), w polskim środowisku filmowym (dot. to przecież nie tylko Hollywood) albo wśród tzw. (głównie przez nią samą) elity intelektualnej, w tym naukowej !
Ale na to nie ma co liczyć, bo to wymagałoby od reżysera/scenarzysty/producenta prawdziwej odwagi zadarcia z własnym środowiskiem... Tyle "w temacie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 wizytator odpowiada jan-kowalski

O jak się plebsik oburzył i dał łapki w dół. A nie sobie daje nawet do samej ziemi, niskopochyleni !

! Odpowiedz
87 24 2kbb

Atak na Kościół Katolicki w Polsce pokazuje jak Polacy zostali zdegenerowani przez okres okupacji sowieckiej po 1945 roku z bazami obcych wojsk znienawidzonego agresora jeszcze z czasów Zaborów w XVIII w ale i agresji w XX w. Bitwa Warszawska , później zagrabienie Ukrainy , Wielki Głód na Ukrainie, Operacja NKWD na Wschodzie w latach 30-tych.... To wszystko spowodowało że Polacy dzisiaj boją się być wolni i niezależni... Bardzo często przywołują w pamięci "wielką siłę" zaborcy ze Wschodu.... Te ciężkie doświadczenia Polski wynikały z tego że zostaliśmy tak brutalnie potraktowani nie tylko przez imperium zła ze wschodu ale także przez przez Zachodnie Kraje próbujące znowu odebrać Polsce niezależność i wolność.... Ani Niemcy ani Rosja nie jest zainteresowana tym aby Polska rosła w siłę w Europie i aby miała zdolność przy pomocy USA budować Sojusz Państw 3Morza....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 69 smallsaver

A co to za bełkot? Kościół sam sobie winien, prawdziwa cnota krytyk się nie boi, tu ta cnota już dawno została utracona.

! Odpowiedz
3 0 smallsaver

To miało być do 2kbb

! Odpowiedz
34 37 xemir

Wynik "Kleru" nie powinien dziwić nikogo, kto zna wyniki oglądalności programów TV (seriale takiej jak: OJCIEC MATEUSZ, DZIEWCZYNY ZE LWOWA, M JAK MILOSC, NA DOBRE I NA ZLE; sport: skoki i mecze reprezentacji, MAM TALENT!; filmy: Kevin; kabarety; wiadomości) oraz wyniki sprzedaży gazet (Fakt + SE maja tyle co wszystkie pozostale razem wziete). Po prostu, w takiej "rozrywce" Polacy gustują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
83 73 prosefor

Dajecie pieniądze tym, którzy (mówiąc bardzo delikatnie) plują w twarz nie tylko wam ale także waszym przodkom. Zastanówcie się co robicie.

! Odpowiedz
63 50 janusz26904029

Tak to już jest, ludzie dają na tacę i nawet nie pomyślą o przodkach.

! Odpowiedz
2 16 michalnowak111

Tu podają dokładny przychód - ponad 52 mln http://boxoffice-bozg.pl/kler-ma-juz-ponad-52-mln-zl-przychodu/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne