"Kler" z kolejnymi rekordami. Ile zarobił?

"Kler" Wojtka Smarzowskiego niecałe dwa tygodnie po premierze pobił rekord oglądalności w polskich kinach po 1989 roku - obejrzało go już ponad 2,5 mln widzów.

(fot. Kacper Pempel / FORUM)

Jak widać, Polakom gusta filmowe się zmieniają i chcą oglądać kino rodzimych reżyserów, którzy mogą odnosić sukcesy - i to nie tylko na rynku polskim, ale także na arenie międzynarodowej. Zanim jednak do sukcesu dojdzie - trzeba film nakręcić. A żeby film nakręcić, trzeba mieć na niego budżet.

"Kler" dostał dofinansowenie z PISF-u (Polski Instytut Sztuki Filmowej). Cały budżet filmu wyniósł 10 mln zł, dotacja to 3,5 mln zł. Jednak teraz twórcy będą musieli ją zwrócić, co jest normalną procedurą w momencie, kiedy film odnosi taki kasowy sukces, a z tym polemizować się nie da.

"Kler" w pierwsze trzy dni zobaczyło 935 tys. osób - co stanowi rekordową frekwencję na weekendzie otwarcia w Polsce. Zostawił za sobą tym samym dotychczasowego lidera: "Pięćdziesiąt twarzy Greya" (834 tys.) Po tygodniu film Smarzowskiego zebrał przed ekranami już 1 732 300 widzów, po 10 dniach - ponad 2,5 mln.

Oczywiście takie wyniki przekładają się także na sukces kasowy. Ceny w polskich kinach bywają różne, czasem bilety możemy znaleźć po cenie 15 zł, czasem będzie to i 35 zł. Reguły nie ma, jeśli jednak przyjmiemy dla uśrednienia, że każdy z widzów zapłacił za bilet 20 zł - daje nam to 50 milionów złotych.

"Kler" wywołał burzę na długo przed tym, zanim na ekranach kin w ogóle się pojawił. W niektórych miastach projekcja niestety się nie odbyła, chociażby w Ostrołęce czy Siemiatyczach. Wczoraj głośno zrobiło się o prezesie firmy Solbet, który miał szantażować dyrektora kina w Solcu Kujawskim, by ten przestał film wyświetlać, ponieważ ufundował projektor. 

Należy jednak pamiętać, że - jakichkolwiek przekonań by ni mieć - dzieło filmowe broni się swoją warstwą artystyczną, której filmowi Wojtka Smarzowskiego odebrać nie można.

"Kler" na pewno zagości na ekranach polskich kin jeszcze długo, więc ostateczny box office będzie o wiele większy od szacowanego.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 pentasmz

cały film kler mozna ogladać na stronie: http://forom.pl/kler
cały film kler mozna ogladać na stronie: http://forom.pl/kler
cały film kler mozna ogladać na stronie: http://forom.pl/kler
cały film kler mozna ogladać na stronie: http://forom.pl/kler

! Odpowiedz
5 0 pentasmz

najlepsza ajkosc

! Odpowiedz
5 7 prs

"Mówili Maria ma syna
Maria ma syna, Maria ma syna
Maria syna, Maria syna
Maria ma syna, Maria ma syna, Maria ma syna
Maria syna, Maria syna

Kiedy dorośnie będzie tym
który odmieni nasze dni
Pomoże nam, pomoże wam
to czego nie możesz dostać sam
kiedy dorośnie będzie miał
u stopy swojej cały świat
który nadzieję ludziom da
panować będzie po wsze czas
kiedy dorośnie wtedy on
przyniesie wojnę pod Twój dom
i ojca synów, i bratu brat
stawi na przeciw pana świat
nie ma wiary bez niewoli
nie ma bólu, co nie boli
zostaw, postaw, tak pozostaw
to na pana w niebie rozkaz

Maria ma syna, Maria ma syna, Maria ma syna
Maria syna, Maria syna
Maria ma syna, Maria ma syna, Maria ma syna
Maria syna, Maria syna"...
Fragment tekstu piosenki grupy Kult.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 4 skaurus

Oho cenzura na wątku, czyżby autorowi powyższego nie spodobała się negatywna opinia tak inna od wpisów które dominują, więc niby równość wyrażania pogladów ale tylko nasz opinia się liczy?! Odpowiedz
6 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 6 karbinadel

Czyżby nowa polityczna poprawność o zabarwieniu kościelnym? Kolega wszak żadnej nieprawdy nie napisał...

! Odpowiedz
3 23 3bet

Nieśmiało przypominam, że w Polsce od Kazimierza Wielkiego panuje wolność wyznania. Więc jak ktoś czuje potrzebę powrotu do "tradycyjnych wierzeń polskich Słowian" to ma do tego pełne prawo. Tylko ze składaniem ofiar z ludzi i handlem niewolnikami może być problem.

! Odpowiedz
13 13 karbinadel odpowiada 3bet

Wolność teoretycznie istnieje, ale z tolerancją nie jest za różowo - co wie każde dziecko, które zamiast religii chce wybrać etykę.

! Odpowiedz
15 2 janusz26904029 odpowiada 3bet

Ośmieszasz się z tym Kazimierzem Wielkim, w praktyce wolność wyznania nie oznaczała, że można sobie coś wybrać. W tamtych czasach po prostu oznaczała, że jeśli urodziłeś się wśród katolików, to masz być katolik, a jak nie, to możesz sobie być kimś innym. Czyli też nie dowolnie, a tak, jak twoje otoczenie.

! Odpowiedz
0 15 3bet odpowiada karbinadel

Uwaga - zwrot akcji: tak się składa, że w czasach szkolnych byłem zadeklarowanym ateistą i jedynym uczniem w klasie, który nie chodził na religię. Jeśli wzbudzałem tym jakieś emocje to raczej była to ciekawość.

! Odpowiedz
10 2 janusz26904029 odpowiada 3bet

Za Kazimierza Wielkiego byłeś w tej szkole?

! Odpowiedz
83 62 antypropaganda

Zebrali się wszyscy czytelnicy GW, Faktu i jeszcze kilku innych śmieciowych gazetek, no i napędzili rekordy oglądalności. Normalny człowiek nie pobrudzi się takim gniotem. Znam nawet kodziarza który był na tym filmie 5 razy tylko po to aby podbić rekordy oglądalności.

! Odpowiedz
28 33 karbinadel

Obawiam się że twoja definicja "normalnego człowieka" dość mocno odbiega od normalności :)

! Odpowiedz
4 19 xemir odpowiada karbinadel

Masz rację, dziś "normalny" człowiek to taki który: Idzie do kina na 50 twarzy greya, czyta Fakt, SE, ogląda wiadomości TVP/TVN/Fakty, śmieszą go żarty z kabaretów TV, większość wolnego czasu spędza przez TV albo w galeriach handlowych. Jednym zdaniem, społeczeństwo zmierza w kierunku wizji przedstawionej w "Idiokracji".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 karbinadel odpowiada xemir

Według tej definicji nie jestem zbyt normalny... :)

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 30 pluto85md

Malo odwazny film? To skad taki hejt na niego? Moze patrzycie z perspektywy wielkiomiejskiej. Ja znam osoby dla ktorych odwazne jest samo obejrzenie filmu, gdy z ambony probosz nadaje ze "obejrzenie filmu Kler jeat grzechem ciezkim i moze sie zdazyc ze takim osobom bede odmawial sakramentow". Dla niektorych sakramenty sa wazne. Dla mnie wazne jest dzis wspierac takie osoby, kosciol nie konczy sie na jednej parafi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 michalnowak111

Tu podają dokładny przychód - ponad 52 mln http://boxoffice-bozg.pl/kler-ma-juz-ponad-52-mln-zl-przychodu/

! Odpowiedz
83 73 prosefor

Dajecie pieniądze tym, którzy (mówiąc bardzo delikatnie) plują w twarz nie tylko wam ale także waszym przodkom. Zastanówcie się co robicie.

! Odpowiedz
63 50 janusz26904029

Tak to już jest, ludzie dają na tacę i nawet nie pomyślą o przodkach.

! Odpowiedz
34 37 xemir

Wynik "Kleru" nie powinien dziwić nikogo, kto zna wyniki oglądalności programów TV (seriale takiej jak: OJCIEC MATEUSZ, DZIEWCZYNY ZE LWOWA, M JAK MILOSC, NA DOBRE I NA ZLE; sport: skoki i mecze reprezentacji, MAM TALENT!; filmy: Kevin; kabarety; wiadomości) oraz wyniki sprzedaży gazet (Fakt + SE maja tyle co wszystkie pozostale razem wziete). Po prostu, w takiej "rozrywce" Polacy gustują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 69 smallsaver

A co to za bełkot? Kościół sam sobie winien, prawdziwa cnota krytyk się nie boi, tu ta cnota już dawno została utracona.

! Odpowiedz
3 0 smallsaver

To miało być do 2kbb

! Odpowiedz
87 24 2kbb

Atak na Kościół Katolicki w Polsce pokazuje jak Polacy zostali zdegenerowani przez okres okupacji sowieckiej po 1945 roku z bazami obcych wojsk znienawidzonego agresora jeszcze z czasów Zaborów w XVIII w ale i agresji w XX w. Bitwa Warszawska , później zagrabienie Ukrainy , Wielki Głód na Ukrainie, Operacja NKWD na Wschodzie w latach 30-tych.... To wszystko spowodowało że Polacy dzisiaj boją się być wolni i niezależni... Bardzo często przywołują w pamięci "wielką siłę" zaborcy ze Wschodu.... Te ciężkie doświadczenia Polski wynikały z tego że zostaliśmy tak brutalnie potraktowani nie tylko przez imperium zła ze wschodu ale także przez przez Zachodnie Kraje próbujące znowu odebrać Polsce niezależność i wolność.... Ani Niemcy ani Rosja nie jest zainteresowana tym aby Polska rosła w siłę w Europie i aby miała zdolność przy pomocy USA budować Sojusz Państw 3Morza....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
58 20 search

Wedlug mnie jest to cienki film artystycznie. Taki dramacik wedlug mnie.
Tematyka porusza ale nic nowego o czym by sie nei mowilo, tylko tyle ze to przedstawiono w filmie. gratulacje za odwage

! Odpowiedz
33 39 jan-kowalski

A jaka to odwaga, raczej schlebianie niskim gustom ogółu (kiedyś mówiło się o nim "gawiedź" lub "pospólstwo")?
A po "sukcesach" wcześniejszych tego typu filmów jak "Botoks" czy "Drogówka" tym bardziej mówienie o odwadze wydaje się nie na miejscu.
Odważne może byłoby zrobienie filmu o dewiacjach, równie częstych (a może nawet bardziej), w polskim środowisku filmowym (dot. to przecież nie tylko Hollywood) albo wśród tzw. (głównie przez nią samą) elity intelektualnej, w tym naukowej !
Ale na to nie ma co liczyć, bo to wymagałoby od reżysera/scenarzysty/producenta prawdziwej odwagi zadarcia z własnym środowiskiem... Tyle "w temacie".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 wizytator odpowiada jan-kowalski

O jak się plebsik oburzył i dał łapki w dół. A nie sobie daje nawet do samej ziemi, niskopochyleni !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne