Kiszczak prawomocnie skazany ws. stanu wojennego

B. szef MSW gen. Czesław Kiszczak jest już prawomocnie skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu w sprawie stanu wojennego w 1981 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w poniedziałek apelację obrony od takiego wyroku sądu I instancji.

(fot. Wojtek Laski / EastNews)

89-letni dziś Kiszczak został oskarżony przez IPN o udział w "związku przestępczym o charakterze zbrojnym", który na najwyższych szczeblach władzy PRL przygotowywał stan wojenny. O kierownictwo grupy oskarżono gen. Wojciecha Jaruzelskiego (w 2011 r. sąd zawiesił jego sprawę z powodu złego zdrowia - Jaruzelski zmarł w maju 2014 r.).

W 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza o charakterze zbrojnym pod wodzą gen. Jaruzelskiego w celu likwidacji NSZZ "Solidarność", zachowania ustroju komunistycznego oraz osobistych pozycji we władzach PRL. Kiszczaka skazano na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

W 2013 r. SA zawiesił badanie apelacji Kiszczaka z powodu jego złego zdrowia. W 2014 r. SA, na wniosek IPN, zlecił jego ponowne badania lekarskie. Lekarze nie uznali, że stan zdrowia podsądnego uniemożliwia proces odwoławczy, lecz "tylko utrudnia" - dlatego proces podjęto.

Obrońca mec. Grzegorz Majewski wnosił, aby SA uniewinnił Kiszczaka, umorzył sprawę lub też zwrócił ją sądowi I instancji. Pion śledczy IPN (nie składał apelacji) chciał utrzymania wyroku skazującego z 2012 r. - z dodaniem, że Kiszczak popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości.

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie nie uznał czynu Kiszczaka za zbrodnię przeciw ludzkości. (PAP)

sta/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~wqrw

To się nazywa szybkość sądu! Czy prawnicy maczający w tym paluchy maja świadomość, ze powinni wisieć? Kurwakurwiełbanieurwie

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~wanker

Kiszczak. A co z resztą?

! Odpowiedz
0 0 ~Kaloria

Reszta już w większości wyzdychała.

! Odpowiedz
1 7 ~PATRYJOTA

Szkoda ze Polska to nie Rumunia bo juz przed 25 laty powinni byc osadzeni i wyroki byly by wykonane na Jaruzelskim ,Kiszczaku ,Kociolku i ninnych i juz by o nich tylko bylo w histori slychac.

! Odpowiedz
0 1 ~sdf

Tam zaraz Rumunia. Po sąsiedzku, Honecker musiał wiać z DDR....

! Odpowiedz
0 3 ~PATRYJOTA odpowiada ~sdf

jak mordowali to sie innymi nie przejmowali..wiec jak w bibli stoi oko za oko zab za zab..czyli zycie za zycie..

! Odpowiedz
6 7 ~zeb2569

...... kiedy za ciągłe i notoryczne strajki , a co za tym idzie miliardowe straty dla Polski i Polaków odpowiedzą solidaruchy . Za oddanie za bezcen polskich fabryk i zakładów pracy odpowiedzą tzw. ministrowie skarbu- teŻ solidaruchy ?. Za bilionowe zadłużenie Polski zostaną pociągnięte styropianowo - malarsko -solidaruchowe rządy - to są dopiero zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu . - skąd w chrześcijanach taka zajadłość i krwiożerczość - dla tych co wierzą , ten Pan stanie niedługo przed Najwyższym - i wy też - usłyszycie wtedy sprawiedliwy wyrok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~endi

ruch polityczny Solidarnosci to wymysl wladzy z PRL ktorzy wiedzieli ze ten ustroj i w takiej formie musi upasc,stad ten zbrodniczy okragly stol wraz z elita Solidarnosc,gdzie doszlo do podzialu Polski,miedzy siebie podzielili ten kraj ,rozkradli i zatracili po wejsciu do niemieckiej UE,zadnej zmiany ustrojowej nie doczekalismy sie, w 1989 roku zbankrutowala komuna,ktora dalej utrwalila sie przy wladzy,kazdy minister skarbu stal sie bandyta i zlodziejem,mieli wlasny folwark i bialych murzynow do roboty za glodowe staeki,a komu sie nie podobalo musial wyjechac za chlebem,niestety kanalie zostaly typu Bolek Walesa,perfidny klamczuch i kolaborant na uslugach Kiszczaka i Jaruzelskiego,ktory dobrobyt zapewnil sobie notorycznymi wygranymi w toto lotka,dlatego jest tak zle w tym kraju ze wszechobecna komuna dalej trzyma wladze,dobrze ze bieda posunela obywateli do dzialania,przez co nie udalo sie im sfalszowac kolejnych,tym razem prezydenckich wyborow,jest to prawdziwe swiatelko w tunelu zapewniajace wreszcie zmiany na lepsze,choc komunisci wcale nie odpuszczaja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~PATRYJOTA

kiszczak na szubienice i pozostali czerwoni bandyci..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil