Kim Dzong Un przewodniczy obradom KC WPK

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa KCNA przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un przewodniczy kilkudniowym obradom plenarnym KC Partii Pracy Korei (WPK) poświęconym m. in. "sprawom obrony".

Według KCNA obrady poświęcone są "ważnym zagadnieniom rozwoju partii i państwa, w tym obrony narodowej". Nie podano bliższych szczegółów.

Obserwatorzy podkreślają, że obrady odbywają się na kilka dni przed końcem roku, kiedy upływa wyznaczony Stanom Zjednoczonym przez Pjongjang termin wznowienia rokowań poświęconych przezwyciężeniu rozbieżności w kwestii północnokoreańskiego programu nuklearnego.

Pjongjang ostrzegł niedawno Waszyngton, że jeśli rozmowy nie zostaną wznowione, to może otrzymać "niechciany podarunek" na święta Bożego Narodzenia. Według ekspertów USA może chodzić o test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył wówczas, że Stany Zjednoczone "poradzą sobie” z jakimkolwiek „podarunkiem świątecznym" Pjongjangu.

W atmosferze narastającego napięcia w stosunkach dwustronnych Pjongjang dokonał w tym miesiącu dwóch kolejnych prób rakietowych.

Reuter przypomina, że tydzień temu odbyły się obrady Centralnego Komitetu Wojskowego WPK poświęcone - jak poinformowano oficjalnie - zwiększeniu potencjału obronnego kraju. Zapowiedziano wówczas, że przed końcem roku odbędą się plenarne obrady KC WPK w celu "przedyskutowania i podjęcia zasadniczych decyzji wobec zmienionej sytuacji w kraju i za granicą".

jm/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil