REKLAMA

Kim Dzong Un odrzucił ofertę pomocy żywnościowej Rosji. Nie chciał być odebrany jako ubogi krewny

2023-09-24 11:29
publikacja
2023-09-24 11:29

Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un odrzucił propozycję przekazania jego pogrążonemu w głodzie krajowi dziesiątek tysięcy ton pszenicy – podał południowokoreański dziennik "Korean Timies", powołując się na rosyjskiego dyplomatę. Uciekinierzy z Północy twierdzą, że "nieludzki, okrutny i egocentryczny" Kim zrobił tak, by zachować twarz i nie być postrzegany jako "ubogi krewny, żebrzący o jedzenie".

Kim Dzong Un odrzucił ofertę pomocy żywnościowej Rosji. Nie chciał być odebrany jako ubogi krewny
Kim Dzong Un odrzucił ofertę pomocy żywnościowej Rosji. Nie chciał być odebrany jako ubogi krewny
fot. JASON LEE / / Reuters

"Zaoferowaliśmy naszą pomoc i dostarczyliśmy 50 tys. ton pszenicy w 2020 roku. Była to nieodpłatna pomoc humanitarna" - powiedział ambasador Rosji w Korei Północnej Aleksander Macegora, cytowany przez media rosyjskie. "Byliśmy gotowi zrobić to teraz ponownie" – dodał.

Jednak z relacji Macegory wynika, że Kim odrzucił ofertę Rosji, zapowiadając wszelako, że zwróci się po wsparcie, jeśli sytuacja żywnościowa się pogorszy.

Odrzucenie przez Kima oferty pomocy humanitarnej wywołało gniew w środowisku północnokoreańskich uciekinierów mieszkających w Korei Południowej, którzy zwracają uwagę, że obywatele KRLD cierpią z powodu niedożywienia i odnotowano wiele przypadków śmierci głodowej, nawet w stolicy - Pjongjangu.

Sytuacja żywnościowa na Północy jest najgorsza od czasu wielkiego głodu, który zabił setki tysięcy Koreańczyków z Północy w połowie lat 90. – twierdzą rozmówcy "Korean Times"

Kwon Tae-jin, ekonomista think tanku GS&J Institute, wśród kluczowych przyczyn poważnych niedoborów żywności w tym roku wymienia trwające trzy lata zamknięcie granic z powodu COVID-19, zamknięcie rynków i słabe zbiory zbóż w zeszłym roku.

"Na początku tego roku Korea Północna importowała zboże z Chin. Całkowita wielkość dostaw zboża z tego kraju była największa od 2020 roku" – powiedział bez precyzowania danych. "Ale import nie pomógł złagodzić niedoborów żywności, ponieważ nieoficjalny import żywności został zakazany. Nieoficjalny import żywności stanowi większą część całego zaopatrzenia Korei Północnej w żywność".

Kwon dodał, ze obywatele, którzy nie dostają racji żywnościowych od rządu, cierpią największy głód.

"Jeśli chcesz kupić żywność, potrzebujesz pieniędzy. Ale oni ich nie mają" – dodał.

Kim Seong-min, szef Free North Korea Radio w Seulu, zaatakował północnokoreańskiego przywódcę za odrzucenie oferty Rosji, nazywając go "nieludzkim, okrutnym i egocentrycznym".

"Właśnie wróciłem z seminarium, które odbyło się w Seulu i spotkałem kilku uciekinierów z Korei Północnej, którzy wołali o pomoc, ponieważ ich rodziny, krewni i przyjaciele, których zostawili na Północy, głodują" - powiedział dziennikowi "Korea Times". "Ale Kim przymyka oko na biednych Koreańczyków z Północy".

Zapytany, dlaczego jego zdaniem Kim odrzucił pomoc humanitarną Rosji, uciekinier powiedział, że Kim próbował zachować twarz. "Nie chciał być postrzegany jako potrzebujący, ubogi krewny żebrzący o jedzenie" - powiedział. "Jest skupiony na zabezpieczaniu technologii związanych z bronią jądrową oraz pociskami rakietowymi i nie obchodzi go, jak zdesperowani są mieszkańcy Korei Północnej". (PAP)

krp/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pstrzezek
Czyli jednak program „rakiety za ryż” do końca nie wypalił :)
jas2
"zapowiadając wszelako"

Zna język staropolski.

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki