REKLAMA

Kim Dzong Un krytykuje urzędników za walkę z COVID-19

2022-05-18 07:55
publikacja
2022-05-18 07:55
Kim Dzong Un krytykuje urzędników za walkę z COVID-19
Kim Dzong Un krytykuje urzędników za walkę z COVID-19
/ Reuters

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un skrytykował urzędników za reakcję na pierwsze ognisko COVID-19 w tym kraju. Zarzucił im, że ich „niedojrzała” postawa przyczyniła się do pogorszenia kryzysu – podała w środę agencja Yonhap, cytując państwowe media KRLD.

Władze Korei Północnej zgłosiły we wtorek prawie 233 tys. nowych przypadków osób z objawami „gorączki” oraz sześć kolejnych zgonów, co podniosło oficjalny bilans przypadków śmiertelnych do 62 – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Podczas zebrania prezydium biura politycznego rządzącej partii Kim ocenił, że „niedojrzałość” urzędników na początkowym etapie epidemii w pełni ukazała „wrażliwe miejsca” i powiększyła „komplikacje i trudy” walki z wirusem. „Kryzys, z jakim się mierzymy, pozwala odróżnić zalety od wad całego systemu pracy naszego państwa” – powiedział.

Władze w Pjongjangu twierdzą, że sytuacja epidemiczna się poprawia. Urzędnicy wskazywali na „korzystną zmianę” trendu, którą przypisali „skuteczności i naukowej precyzji” zastosowanych przez siebie rozwiązań – podkreśla Yonhap.

Korea Płn. przez ponad dwa lata pandemii utrzymywała, że jest wolna od koronawirusa, ale w ubiegłym tygodniu Pjongjang ogłosił wykrycie pierwszego przypadku COVID-19. Od tamtej pory odnotowano łącznie ponad 1,72 mln przypadków „gorączki”, z czego ponad 1,02 mln osób wyzdrowiało, a ponad 691 tys. jest leczonych.

Korea Północna nie dysponuje prawdopodobnie wystarczającą liczbą testów, by potwierdzić lub wykluczyć obecność koronawirusa. Nie jest jasne, ilu chorych na „gorączkę” cierpi na COVID-19.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anannke
Jak mało antyszczepków w komentarzach :D

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki