Kilkanaście tysięcy migrantów ukrywa się przed wydaleniem ze Szwecji

Szwedzka policja ma problemy z ustaleniem faktycznej liczby uchylających się przed deportacją ze Szwecji migrantów. Służby szacują, że chodzi o ponad 12 tysięcy osób.

Ta liczba pokazuje jedynie liczbę wydanych w ubiegłym roku przez Urząd Migracyjny decyzji o deportacji migrantów starających się o pozwolenie na pobyt w Szwecji. - Do końca nie wiemy ile osób przebywa w kraju nielegalnie. Nie mamy możliwości ich policzenia - powiedział gazecie "Svenska Dagbladet" Patrik Engstroem, szef sekcji granicznej szwedzkiej policji.

Wciąż nie ma informatycznego systemu ewidencji osób bez prawa pobytu w Szwecji. Powoduje to brak możliwości szybkiej wymiany informacji co może tym osobom pomagać w ukrywaniu się. - Wiele z nich po przyjeździe do Szwecji nigdy nie została zarejestrowana przez służby migracyjne. Do tego trzeba również doliczyć tych, wobec których nakaz deportacji uległ po czterech latach przedawnieniu - dodaje Engstroem.

Szwedzki Urząd Migracyjny prognozuje, że w latach 2017-2019 przed deportacją ze Szwecji uchylać się może ponad 33 tysiące migrantów. W 2017 roku jednym z poszukiwanych, którym odmówiono azylu w Szwecji był Achmed Akiłow. Uzbek, który w kwietniu wjechał ukradzioną ciężarówką w tłum ludzi, zabijając pięć osób.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/kj

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil