REKLAMA

Kilkadziesiąt przedsięwzięć wsparła PFN w walce z koronawirusem

2021-01-11 07:31
publikacja
2021-01-11 07:31
fot. Virrage Images / Shutterstock

Polska Fundacja Narodowa wsparła do końca 2020 r. kilkadziesiąt przedsięwzięć w walce z koronawirusem – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. Dofinansowanie otrzymały nie tylko szpitale, czy kombatanci, ale też programy społeczne.

"PFN od momentu pojawienia się COVID-19 w Polsce czynnie włączyła się w walkę z chorobą" – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Fundacji Marcin Zarzecki. "Zarząd uznał za kwestię priorytetową udzielenie wsparcia i pomocy najbardziej potrzebującym, wstrzymując decyzję o rozpoczęciu realizacji niektórych projektów lub ograniczając już realizowane" – przypomniał ubiegłoroczne decyzje.

"Wszyscy funkcjonujemy w okresie niezwyczajnym, który jest jednocześnie czasem próby dla idei człowieczeństwa. Udzielając wsparcia dążymy do jak najbardziej punktowej, konkretnej i efektywnej pomocy osobom i instytucjom, które z racji różnych czynników znajdują się w grupie najwyższego ryzyka lub w swojej codzienności walczą ze skutkami pandemii" – zapewnił szef fundacji.

Pomoc trafiła do placówek szpitalnych, domów pomocy społecznej, hospicjów i laboratoriów badających COVID-19, by zrealizować naszą najważniejszą misję – pokazywania, że w momentach wymagających integracji i współpracy jesteśmy solidarni - zaznaczył.

Środki finansowe przekazywane w ubiegłym roku przez Polską Fundację Narodową były przeznaczane m.in. na zakup materiałów ochronnych i sprzętów bezdotykowych, aby ograniczyć transmisję wirusa, a także zapewnić pacjentom sprzęty przeznaczone wyłącznie dla nich, gdy doszło do zakażenia. Wsparcie ze środków PFN otrzymali też kombatanci i Polacy mieszkających poza granicami – powiedział PAP wiceprezes PFN Michał Góras.

"To zadania, które nie tylko zgodne są z celami statutowymi Polskiej Fundacji Narodowej, ale przede wszystkim pozwalają na szybką i realną pomoc podmiotom zaangażowanym w udzielanie pomocy osobom z grup najwyższego ryzyka" - dodał.

PFN m.in. sfinansowała zakup materiałów i sprzętu dla blisko 20 szpitali i DPS, wsparła prace polskich inżynierów nad projektem polskiego respiratora, łatwego do wydrukowania na drukarkach 3D "VENTILAID", kupiła przyłbice wysyłane w konwojach MSZ z antyseptykami i pakietami ochronnymi do Gruzji, na Ukrainę, Białoruś i Litwę.

Pieniądze Fundacji przeznaczono też na działania kulturalne – np. testy dla uczestników koncertu Jednego Serca, Jednego Ducha w Rzeszowie, czy produkcję edukacyjnych programów radiowych dla młodzieży w ramach kampanii "Zostań w domu".

Podczas pandemii PFN w porozumieniu z Ministerstwem Sportu wsparła dodatkowo polskich sportowców przygotowujących się do olimpiady i korzystających z programu Team100. Przeznaczyła też środki na pomoc powstańcom warszawskim, żołnierzom AK i kombatantom.

Wizerunkowe akcje o tym, jak polska gospodarka radzi sobie podczas pandemii umieszczono ze wsparciem PFN m.in. w najbardziej opiniotwórczych dla gospodarki i biznesu periodykach świata, jak Washington Post, Financial Time czy Wall Street Journal. W globalnej kampanii PFN upowszechniała wizerunek Polski, jako kraju przyciągającego uwagę inwestorów, przedsiębiorców oraz operatorów turystycznych, którzy w kryzysie usilnie poszukują bezpiecznych rynków i wiarygodnych kontrahentów.

PFN wspierała też nagrody w projektach konkursów m.in. dotyczących dokumentowania czasów pandemii.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ itm

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki