REKLAMA

Kilkadziesiąt milionów skażonych jaj trafiło na niemiecki rynek

2017-08-16 11:39
publikacja
2017-08-16 11:39

Do Niemiec trafiło nie 10 milionów, jak przypuszczano, ale kilkadziesiąt milionów kurzych jaj skażonych środkiem owadobójczym fipronil. Ujawniono to dzięki systemowi wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Jedna czwarta Niemców czasowo ograniczyła konsumpcję jaj kurzych.

/ fot. Andreas Gebert / Reuters

Tylko do Dolnej Saksonii trafiło prawie 30 milionów jaj skażonych fipronilem - takie informacje podało krajowe Ministerstwo Rolnictwa w Hanowerze. Minister rolnictwa z Dolnej Saksonii Christian Meyer przyznał, że "jest to szokująco wielka liczba". W skali całego kraju kwota ta może być dużo wyższa - piszą niemieckie media.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov, obecnie jedna czwarta dorosłych obywateli znacznie ograniczyła spożycie jaj, a część w ogóle przestała je jeść. Badania przeprowadzono tuż po wykryciu skandalu ze skażonymi fipronilem jajami.

Komisja Europejska poinformowała, że skażone jaja trafiły do 15 krajów unijnych oraz do Szwajcarii, a nawet Hongkongu.Owadobójczy środek o nazwie fipronil w większych dawkach może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, trzustki i nerek. Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności twierdzi, że zakażone fipronilem jaja nie są zagrożeniem dla dorosłych, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/em/pp

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki