Kilka tysięcy ludzi znów wyszło na ulice Hongkongu

Kilku policjantów zostało niegroźnie rannych w niedzielę w starciach podczas antyrządowych protestów w Hongkongu. Na ulice miasta znów wyszło kilka tysięcy ludzi. Kilka osób zostało aresztowanych, policja użyła gazu łzawiącego.

(fot. Kyodo / MAXPPP)

Główne protesty miały miejsce na placu Chater Garden w centrum miasta. Tam manifestanci zaatakowali grupę policjantów po cywilnemu, którzy doznali niegroźnych obrażeń. W odpowiedzi służby mundurowe użyły gazu łzawiącego i zatrzymały kilka osób, wśród nich jednego z organizatorów manifestacji.

"Brońmy Hongkongu! Walczmy o wolność" - skandowali demonstranci, spośród których wielu ubranych było na czarno i miało zakryte twarze by utrudnić identyfikację. Niektórzy wymachiwali amerykańskimi lub brytyjskimi flagami, inni szli z niebieskimi transparentami, na których widniały niepodległościowe hasła.

W odpowiedzi na niedzielne protesty władze administracyjne Hongkongu wydały oświadczenie, ostrzegające przed jakąkolwiek zagraniczną ingerencją w sprawy miasta. Władze ChRL wcześniej wielokrotnie oskarżały inne kraje, głównie Stany Zjednoczone, o podżeganie do zamieszek w Hongkongu w celu sabotowania decyzji Pekinu.

Antyrządowe demonstracje trwają w Hongkongu już od pół roku. Początkowo ich powodem był projekt kontrowersyjnej ustawy o ekstradycji, umożliwiający przekazywanie osób podejrzewanych o przestępstwa sądom w Chinach kontynentalnych. Wkrótce jednak protesty przekształciły się w szerszy ruch, domagający się demokratycznych reform i dochodzenia w sprawie brutalności policji podczas demonstracji oraz amnestii dla ponad 6 tys. osób zatrzymanych od początku akcji protestacyjnej.

W listopadzie 2019 roku kandydaci prodemokratyczni odnieśli bezprecedensowe zwycięstwo w wyborach do rad dzielnic Hongkongu. (PAP)

zm/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 takeda83

"Na ulice miasta znów wyszło kilka tysięcy ludzi" dziękuje więcej nie czytam wiarygodność informacji poraża nawet jak na chińską komunistyczną propagandę . proponuje pooglądać nagrania dziesiątek tysięcy demontujących wolnych ludzi z honkongu ludzi którzy poznali co to wolność słowa wolnośc ogólnie pojęta dzięki brytyjskiej koloni dziś nikt nie chce tam być pod butem komuchów chińskich totalnej kontroli i ich systemów SCS zamordyzmu i obozów pracy...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 innowierca

Rozmawialem ostatnio z chinka I pytalem o zdanie na temat wydarzen w Hongkongu.
Byla wrecz przekonana ze te protesty sa podsycane przez kraje zachodnie.
Zgodnie z umowa Hongkong po uplywie 50 lat od przekazania przez Brytoli ma stac sie czescia Chin(koniec ze statusem odrebnosci ) .Minela juz prawie polowa tego czasu.Za cwierc wieku Hongkong to beda Chiny jak I cala reszta kraju.To moze sie "reszcie swiata " nie podobac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 komentator1962 odpowiada innowierca

Zupełnie pokręciły Ci się ustalenia traktatowe w tej materii. Hongkong już jest częścią Chin kontynentalnych ale przez 100 lat od przekazania go Chińczykom maja być respektowane zasady wolnorynkowe i wartości demokratyczne (to tak w dużym uproszczeniu). Stąd Hongkong jest już obecnie częścią Chin w ramach ich własnego programu "jeden kraj dwa systemy".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 innowierca odpowiada komentator1962

Przykro mi ale ty pokreciles.
Ustalenia traktatowe sa na 50 lat i pozwalaja HongKong na utrzymanie wlasnej waluty (HongKong dollars) a takze utrzymanie ekonomicznego systemu kapitalistycznego.
Na tym polega status odrebnosci. Oczywiscie ze jest czescia Chin ale na zasadzie odrebnosci.
Mnie raczej chodzilo o to ze po tym okresie bedzie juz "prawdziwymi chinami" w pelnym tego slowa znaczeniu.Kazdy obywatel w HongKong bedzie rowny reszcie obywateli ::))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil