Kilka grup politycznych chce, by PE przyjął rezolucję nt. Polski

Kilka grup politycznych w europarlamencie chce, by PE przyjął w lutym rezolucję na temat sytuacji w Polsce - poinformowało we wtorek PAP źródło unijne. Miałby to być kolejny element nacisku na władze w Warszawie, po przyszłotygodniowej debacie w Strasburgu.

(YAY Foto)

Pojawił się też wniosek o przeniesienie debaty z 19 na 20 stycznia.

Konferencja Przewodniczących europarlamentu zdecydowała jeszcze w grudniu, że PE przeprowadzi debatę o Polsce 19 stycznia. Teraz według rozmówcy PAP m.in. frakcja socjalistów w PE, do której należy szef europarlamentu Martin Schulz, wystąpiła z wnioskiem o to, by debata ta była połączona z rezolucją. Miałaby ona być przyjęta na posiedzeniu PE w lutym.

Z takim samym wnioskiem jak socjaliści wystąpili też Zieloni, a także Zjednoczona Lewica Europejska oraz Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej. Największa frakcja w PE Europejska Partia Ludowa, do której należy PO i PSL, nie wypowiedziała się w tej kwestii; podobnie Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy; przeciwko przeprowadzeniu debaty są Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, w których skład wchodzi PiS.

Rezolucja PE nie miałaby mocy prawnej, ale byłaby wyrazem woli politycznej europarlamentu. Europosłowie w takich tekstach potępiają jakieś działania lub apelują o ich podjęcie przez KE. PE przyjmował wcześniej rezolucje m.in. na temat zmian w prawie przyjmowanych przez Węgry.

Ostateczna decyzja, czy debata będzie połączona z rezolucją, ma zapaść w czwartek podczas posiedzenia Konferencji Przewodniczących PE, czyli spotkania przewodniczącego PE i przewodniczących grup politycznych.

Niewykluczone, że debata zostanie przeniesiona z 19 na 20 stycznia. Z takim wnioskiem - jak poinformowało źródło PAP - również wystąpiło kilka grup politycznych. Uzasadnieniem jest fakt, że we wtorek, 19 stycznia, sprawozdanie z półrocznej prezydencji w UE przedstawia Luksemburg. Jeśli debata odbyłaby się w środę, to głos w imieniu prezydencji zabierałby już przedstawiciel nowego, holenderskiego przewodnictwa.

W środę rozmowy z europosłami przed debatą będzie prowadził minister ds. europejskich Konrad Szymański. Premier Beata Szydło pytana o uczestnictwo w dyskusji w PE powiedziała we wtorek, że jest dla niej oczywiste, że polski premier zawsze reprezentuje Polskę, kiedy należy bronić jej dobrego imienia.

W środę na temat stanu praworządności w Polsce i kontrowersji, jakie wywołały ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz radiofonii i telewizji, będzie dyskutować na zamkniętym posiedzeniu kolegium komisarzy UE. Według unijnych źródeł wydaje się jednak mało prawdopodobne, by KE wszczęła postępowanie przeciw naszemu krajowi.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kot/ mc/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 5 ~rt

niech w nas rzucają obelgami niech na nas założą sankcje przecież właśnie o to chodzi jarusiowi, takie szczekanie na Polskę to wiatr w żagle Jarusia, łechtanie jego rządzy....

! Odpowiedz
6 4 ~rttyuiop

ja też bym życzył sobie żeby mi jarusia nie straszyli !!!, bo jak wystraszą to może nie ropierdzieli kraju i będziemy mieć wieczną degręgoladę a tu przecież żeby coś się zmieniło to musi wszystko gruchnąć, inaczej dalej będą rządziły magdalenki (tak, tak PIS też się do nich zalicza) i będziemy szorowali po dnie. Więc jaruś rozwal ten kraj bo to jedyna nadzieja dla polski - zrób to dla naszych wnuków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~Dżejms

A ja chcę rezolucji nt tych partii. A nie wiem czy wiecie że od lat trybunał obrachunkowy ciągle wytyka miliardowe przewały w UE i spoko. Jak kraść to miliardy. Nic się nie dzieje - efekt skali.

! Odpowiedz
3 18 ~domino

LEWACTWO UNIJNE PRÓBUJE ODZYSKAĆ WPŁYWY I WŁADZĘ NAD POLSKĄ PO PRZEGRANYCH W OSTATNICH WYBORACH PARTII, KTÓRA Z TAKIM ZAANGAŻOWANIEM WPROWADZAŁA U NAS ZASADY JEDYNIE SŁUSZNEJ DROGI W KIERUNKU EUROKOŁCHOZU.

! Odpowiedz
1 18 ~malkontent

Luksemburg musi bronić złodziei - w końcu z tego żyją ich banki...

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil