REKLAMA

Kightley (NBP): Do końca roku inflacja powinna delikatnie spadać

2022-09-15 20:08, akt.2022-09-15 20:33
publikacja
2022-09-15 20:08
aktualizacja
2022-09-15 20:33

Do końca roku inflacja powinna delikatnie się obniżać, a większe spadki jej dynamiki powinny być widoczne w 2023 r. - powiedziała w TVP Info wiceprezes NBP Marta Kightley.

Kightley (NBP): Do końca roku inflacja powinna delikatnie spadać
Kightley (NBP): Do końca roku inflacja powinna delikatnie spadać
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Zapytana o to, o czym świadczy 16,1-proc. odczyt inflacji w sierpniu, Kightley powiedziała: "To świadczy o tym, że (...) w okolicach lata tego roku mamy do czynienia z sytuacją, gdy inflacja ma najwyższy poziom. Teraz powinniśmy trzymać ten poziom i ona delikatnie powinna do końca roku spadać. (...) W znacznym stopniu zobaczymy spadki inflacji w przyszłym roku" - powiedziała.

"Jak patrzymy na 16,1 proc., to 10 pkt proc. (...) za to odpowiada wojna na Ukrainie w dużej mierze. To jest energia, żywność, których cena mocno wzrosła" - dodała.

Reklama

Kightley: Podwyżka płacy minimalnej nie zmienia bardzo scenariusza na '23

Zapowiedziana przez rząd podwyżka płacy minimalnej nie zmienia bardzo scenariusza w gospodarce na 2023 r. - powiedziała w TVP Info wiceprezes NBP Marta Kightley.

"Nie będziemy mieć Ankary w Warszawie. Przyjrzeliśmy się podwyżce płacy minimalnej i to nie jest tak, że to bardzo zmienia nasz scenariusz tego, co będzie się działo w przyszłym roku. Prognozujemy sobie mniej więcej jak będą rosły płace w przyszłym roku i to tego obrazu zdecydowanie nie zmienia. Proszę pamiętać, że gospodarstwa domowe najbardziej dotknięte inflacją to są te najmniej uposażone. (...) Nie będziemy mieć scenariusza tureckiego" - powiedziała.

Rząd zapowiedział podwyżkę płacy minimalnej w pierwszej połowie 2023 r. o niecałe 16 proc. rdr, a w drugiej połowie o niemal 20 proc.

Kightley: Na koniec '23 CPI ok. 6 proc., jeżeli utrzymana zostanie tarcza antyinflacyjna

Na koniec 2023 r. inflacja w Polsce może obniżyć się do ok. 6 proc., jeżeli utrzymana zostanie tarcza antyinflacyjna i pamiętając o niepewności co do ustalenia cen regulowanych w przyszłym roku - poinformowała w TVP Info wiceprezes NBP Marta Kightley.

"Do końca jeszcze nie wiemy, jak będą wyglądać ceny regulowane, nie wiemy dokładnie jak będzie wyglądała tarcza antyinflacyjna. Musimy na to wszystko spojrzeć. Dla nas jest jasne i co ewidentnie wychodzi nie tylko z naszych modeli, ale też z innych to to, że inflacja będzie spadała w przyszłym roku. Na koniec roku, jeżeli tarcza antyinflacyjna będzie utrzymana, to ona powinna być gdzieś w okolicach 6 proc." - powiedziała. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
maniek_as
Cóż za precyzyjna i wiarygodna prognoza inflacji!
friedens
Ona co jakiś czas takie bąki puszcza. Ciemny ludu, wytrzymaj jeszcze tydzień pisowskiej hiperinflacji i módl się, a masło będzie znów po 3,99 złote kostka jak za Tuska!
emulgator
:-)))) juz to słyszymy od kilku lat jak wam idzie walka z inflacją. Nikomu przed wami tak nie szła. No chyba że takim samym jak wy komuchom z PRL
podatnik-
Kto by się przejmował inflacją i pytaniem czy będzie spadać czy rosnąć, są ważniejsze sprawy według ciągle żywego tow. Lenina! Brawo, nareszcie ktoś wykształcony w ZSRS zrobi film na miarę naszych potrzeb i ambicji(dziwna zbieżność, z wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem, zadymą z Antonim,etc). Przypomnijmy kim był bohater, ano był Kto by się przejmował inflacją i pytaniem czy będzie spadać czy rosnąć, są ważniejsze sprawy według ciągle żywego tow. Lenina! Brawo, nareszcie ktoś wykształcony w ZSRS zrobi film na miarę naszych potrzeb i ambicji(dziwna zbieżność, z wypadkiem lotniczym pod Smoleńskiem, zadymą z Antonim,etc). Przypomnijmy kim był bohater, ano był prezydentem PRLu bis, który jest bankrutem od poczęcia, czyli na początek trzeba to ogłosić i zacząć reformę finansów. Dalej w PRLu bis jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może być recesji, która dotyka gospodarki a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 15 września 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! I MATA może być Prezydentem już POLSKI! Ciekawe czy dorówna artystycznie zrobionemu w 2017 roku z wielkim rozmachem filmem "The Death of Stalin"?
wibor3m
Firmy otrzymują pisma, że muszą zapłacić 500%, 700% lub 1200% więcej za gaz i prąd, a ona widzi spadek w tym roku? Gdzie Kaczyński znajduje tych ludzi? Na oddziale psychatrycznym? Niedługo nastąpi dzień rozliczenia tych wszystkich PiS-owców, bardzo niedługo....
podatnik-
Troszkę metod w stylu Maximilien'a Marie Isidore de Robespierre, oczyściło by atmosferę? W tym problem,że ten cyrk jest tak skonstruowany,że małpy są pod ochroną.Nikt i nic nie będzie rozliczał z bardzo prostego powodu - żeby nie było precedensu! Te opowieści Tuska o rozliczeniu można między bajki włożyć!

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki