Kiepskie zyski banków to zła wiadomość dla pracowników

analityk Bankier.pl

Kolejne banki pokazują rozczarowujące wyniki finansowe. Dwucyfrowe spadki zysku kwartał do kwartału to w dużej mierze efekt nie problemów w sprzedaży czy braków w zarządzaniu, ale raczej obciążeń regulacyjnych. Dla pracowników sektora to jednak i tak złowrogi sygnał – nacisk na ograniczenie kosztów nie zelżeje w najbliższym czasie.

Pierwsza porcja wyników banków za I kwartał już za nami. Obraz, który wyłania się z przeglądu zysków jest raczej przygnębiający. Z kilku instytucji, które już opublikowały najnowsze dane, tylko dwie pochwaliły się wzrostem tego wskaźnika rok do roku. Pozostałe giełdowe banki odnotowały dwucyfrowe spadki.

(YAY Foto)

W I kwartale 2019 r. mBank zarobił na czysto 164 mln zł. To spadek o 60,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (412 mln zł zysku netto). Chociaż instytucja poprawiła wynik odsetkowy (930 mln zł kontra 816 mln zł w I kw. 2018 r.), a na opłatach i prowizjach zarobiła tylko o 14 proc. mniej, to zysk skurczył się znacząco. Przyczyną jest składka na BFG (kwartalna) i fundusz przymusowej restrukturyzacji banków (roczna) – o niemal 100 mln zł wyższa niż rok wcześniej.

Podobnie wygląda sytuacja w innych bankach. Citi Handlowy pokazał zysk niższy o 59,3 proc. niż rok wcześniej. „Raportowany zysk netto wyniósł 59 milionów złotych ze względu na dodatkową opłatę regulacyjną w wysokości 95 milionów złotych (to niemal dwukrotny wzrost tego obciążenia w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku)” – poinformowała instytucja.

Porównanie wyników banków w I kw. 2018 i I kw. 2019 r.

Bank

Zysk netto w I kw. 2018 r.

Zysk netto w I kw. 2019 r.

Zmiana rdr

Alior Bank

157 mln zł

103 mln zł

-34,4 proc.

Bank Pekao

392 mln zł

243 mln zł

-38 proc.

Bank Millennium

155 mln zł

160 mln zł

+ 3 proc.

Citi Handlowy

145 mln zł

59 mln zł

- 59,3 proc.

ING Bank Śląski

322 mln zł

325 mln zł

+ 1 proc.

mBank

412 mln zł

164 mln zł

-60,3 proc.

Santander Bank

441 mln zł

350 mln zł

-20,5 proc.

Źródło: Raporty kwartalne banków.

Zwiększone obciążenia regulacyjne sprawiają, że dla właścicieli biznes bankowy staje się coraz mniej atrakcyjny. Jeszcze kilka lat temu wskaźnik ROE (zwrotu na kapitale) w sektorze był dwucyfrowy. W ostatnim raporcie mBank informował, że w pierwszych trzech miesiącach roku wyniósł w tej instytucji 4,4 proc. Misją zarządzających instytucjami jest poszukiwanie sposobów na poprawę wyników.

Droższe usługi, mniejsze zatrudnienie

Jedną z opcji jest podnoszenie cen usług bankowych. W górę mogą pójść opłaty i prowizje oraz koszty kredytów, w dół – oprocentowanie lokat. Druga droga to cięcie kosztów, w bankowości detalicznej oznaczająca przede wszystkim jeszcze mocniejszy nacisk na obsługę w kanałach elektronicznych. Dodatkowym efektem tego trendu jest ograniczanie sieci placówek i redukcja zatrudnienia.

W raportach banków mówi się wprost o przewidywanym wpływie takich działań na rentowność. Bank Pekao ogłosił niedawno, że zamierza zmniejszyć liczbę etatów o 900 miejsc. Początkowo będzie to oznaczało spore wydatki, szacowane na 90 mln zł, ale w dłuższym okresie ma poprawić wyniki instytucji.

W zeszłorocznej edycji badania „Jak się pracuje w bankach?” odnotowaliśmy, że pracownicy sektora mniej niż w poprzednich latach obawiają się zwolnień. Spadająca rentowność bankowego biznesu może jednak sprawić, że nadejdzie kolejna fala redukcji. Gorąco zachęcamy do udziału w tegorocznym wydaniu badania.

Do wyrażenia opinii zachęcamy zarówno zatrudnionych obecnie w bankach, jak i osoby, które w ostatnim roku odeszły z pracy w bankowości. Czy nacisk na sprzedaż nieco zelżał? Jak ocenia się efekty pracy w bankach? Na te i inne pytania chcemy odpowiedzieć, prosząc o Wasze opinie.

Kliknij tutaj i wypełnij kwestionariusz. Zapraszamy też do przekazania, jeśli będziecie Państwo mieli taką chęć, dodatkowych uwag.

Kliknij, aby przejść do badania
Kliknij, aby przejść do badania (Bankier.pl)


Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
15 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 42 momotaro

Nadal mamy za dużo placówek bankowych. Likwidacja kolejnych będzie w następnych latach pewna. Odchodzi stare pokolenie nadchodzi młode które wszystko załatwia przez internet.

! Odpowiedz
9 32 summit

No cóż rozdawnictwo kosztuje...! Ale niestety zła kondycja banków i to SP, odbije się czkawką!!!

! Odpowiedz
2 14 forfun

nie wiem czy taki np credit agricole z cenami za konto karte i wypłaty po 30zł miesięcznie może mieć kłopoty ?

! Odpowiedz
3 13 zzibi2

i jak myślisz ile osób korzysta z tego najdroższego konta? bo myślę ze pewnie z 1% albo i mnie, a reszta korzysta z darmowego / prawie darmowego konta

! Odpowiedz
7 37 piano350

Lada moment wyczerpie się pula chętnych na kredyt - chyba, że zrobią tak jak w USA, czyli kredyty dla małolatów na fikcyjne studia. Cienka błona balona kredytowego (panaceum na powstrzymanie kryzysu 2008) jest przeźroczysta - nawet huku nie będzie.

! Odpowiedz
1 9 marek11311

Ważniejsze jest ile kredytobiorców będzie stać spłacać kredyty hipoteczne gdy skoczy inflacja? Wówczas będzie prawdziwy test dla tej branży. Kredyt na kwoty wyższe niż 80% wartości nieruchomości i okresy dłuższe niż 20 lat to ... .

! Odpowiedz
1 37 bigmaciek

Czy do "pracowników" zalicza się zarządy banków a w szczególności prezesów? Bo ci chyba raczej nie mogą narzekać? Może cięcie kosztów zacząć od nich? Przecież w większości przypadków to pozerzy - zwykły "overhead".

! Odpowiedz
4 8 marek11311

"... składka na BFG (kwartalna) i fundusz przymusowej restrukturyzacji banków (roczna)... " - od kiedy branża, która uważa się za tak dobrze zarządzaną i ... musi składać się na takie cele. To wszystko nie trzyma się całości. Ale chyba nic dziwnego, jeżeli pomimo tylu organów nadzorczych i tylu ich wysiłków obraz jednego z banków potrafi się diametralnie zmienić po publikacji raportu kwartalnego - gdyż okazuje się, że ma 1,9mld straty. Co drzemie w pozostałych? Czy te zyski są rzeczywiste czy tylko papierowe? Tak więc popieram. Należy stworzyć jeszcze kilka innych organów i odprowadzać do tych organów następne składki. A co, będzie jeszcze pewniejszy sektor, a i politycy będą mieli pole do kreatywności. Ach, żeby nie być tak zaskakiwanym proponuję raporty robić tylko raz na rok a może raz na pięć lat. Będzie dopiero jazda. I nic nie zaskoczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 kratek01

Oj prawda. I jeszcze na to trzeba nałożyć absurdalnie wysokie koszty kredytów. Stopy NBP na poziomie 2%, RRSO kredytów gotówkowych na poziomie 16-18%.
Moim zdaniem płacimy za ten nadzór my wszyscy, a banki i tak mają dobrze, bo konkurencja na tym rynku jest tak mała (paradoksalnie dzięki zgodom organów regulacyjnych), że koszty tego wszystkiego ponosi klient. A także gospodarka, bo drogi kredyt to brak inwestycji....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.