Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Kiedy wynagrodzenie prokurenta wykażemy w PIT-8C?

Zarząd naszej spółki powołał prokurenta, który jest naszym pracownikiem. W związku z tym, że zakres obowiązków w ramach stosunku pracy całkowicie nie pokrywa się z czynnościami wykonywanymi w charakterze prokurenta, zarząd podjął uchwałę o ustanowieniu dla prokurenta wynagrodzenia z tego tytułu. Jak należy opodatkować takie wynagrodzenie?

W tym przypadku wypłacone prokurentowi wynagrodzenie stanowi przychód z innych źródeł.

Z pytania wynika, że osoba powołana do pełnienia funkcji prokurenta jest jednocześnie pracownikiem spółki, zatrudnionym w ramach stosunku pracy. W związku z tym, uzyskane z tego tytułu przychody mogłyby być zakwalifikowane do przychodów ze stosunku pracy, ale tylko wtedy, gdyby umowa o pracę swoim zakresem obejmowała wykonywanie czynności związanych z prokurą oraz otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie.

W tym przypadku, jak można wywnioskować z pytania, w umowie o pracę nie ma określonego zakresu obowiązków pracownika jako prokurenta, co oznacza, że przychód z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie może być kwalifikowany do źródła przychodów ze stosunku pracy. W tym przypadku wypłacane wynagrodzenie za pełnienie obowiązków prokurenta stanowi przychód z innych źródeł. Spółka wypłacająca wynagrodzenie ma obowiązek wystawić prokurentowi informację PIT-8C (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 września 2008 r., sygn. IBPB2/415-1049/08/BD (KAN-5644/06/08).

Kwotę wykazaną w PIT-8C podatnik powinien wykazać w składanym przez siebie zeznaniu PIT-36 i opodatkować z pozostałymi dochodami według skali podatkowej.

/ Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie podatków
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne