Kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV

Poczta Polska masowo wysyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV -szczególnie tym, którzy przestali płacić abonament, a nie wyrejestrowali odbiorników. Kwota na wezwaniu sięgnąć może nawet 1500 zł wraz z odsetkami.

Ustawodawca przyjął, że każdy, kto posiada odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi  tylko i się kurzy – i tak jesteśmy zobowiązani do płacenia abonamentu. Taki obowiązek mają również ci, którzy opłacają telewizję kablową. Mimo takiego wydatku i tak należy opłacić abonament.

» 5 mitów na temat abonamentu RTV

Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, czyli 579 zł w przypadku posiadania telewizora i 177 zł, gdy mamy tylko radio. Jeżeli okaże się, że abonent posiadający radio czy telewizor nie opłacał abonamentu, będzie musiał zapłacić zaległości sięgające nawet 5 lat wstecz.

3 czy 5 lat? Kiedy przedawnia się zaległość

Do redakcji przychodzi wiele e-maili, w których czytelnicy piszą o wezwaniah do zapłaty wystawione przez Pocztę Polską. W jednym z nich czytamy:  „Do kiedy dokumenty związane z abonamentem RTV (wnioski o wyrejestrowanie, zarejestrowanie odbiornika) mamy przechowywać w domu? Problem dotyczy sprawy wyrejestrowania przeze mnie odbiornika w sierpniu 2007 roku. Niestety po upływie 5 lat niszczę dokumenty. Jednak okazało się, że Poczta Polska zgubiła wydruk wyrejestrowania odbiornika i zostają bezpodstawne należności do zapłacenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Poczta nie ma tego wniosku wyrejestrowania, ja także go nie mam. W dodatku czy ta należność nie powinna się przedawnić?”

W przypadku zaległości w abonamencie RTV istnieje spór między prawnikami, jaki okres przedawnienia stosować do zobowiązań z tego tytułu. Większość, w tym Poczta Polska wskazują, że zasadniczo zaległości z tytułu abonamentu RTV przedawniają się w tym samym czasie, co zobowiązania podatkowe, czyli 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Z kolei inni wskazują na uchwałę Sądu Najwyższego z 7 maja 2009 r (III CZP 20/09) i na tej podstawie na 3-letni okres przedawnienia. - Moim zdaniem prawda może leżeć po środku, albowiem faktycznie skłonny jestem uznać, że okres przedawnienia wynosi 5 lat, choć biorąc pod uwagę, że zobowiązanie tego rodzaju jak abonament RTV jest świadczeniem okresowym, a przepisy ordynacji podatkowej należałoby stosować odpowiednio do tego zobowiązania, nie wprost, to okres 5 lat liczyłbym od daty, w jakiej zobowiązanie miało zostać uiszczone, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności – tłumaczy nam Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci.

» Uprzejmie proszę o umorzenie 17 zł abonamentu RTV

Dodaje, że zobowiązania z tytuł abonamentu RTV nie są zobowiązaniami rozliczanymi rocznie. Dlatego w odniesieniu do zobowiązania upływającego w sierpniu 2007 roku okres przedawnienia mijałby w sierpniu 2012 r. Jeśli Poczta Polska przystąpiła do dochodzenia świadczeń po tej dacie, żadne dokumenty nie powinny być potrzebne - wystarczy powołać się na zarzut przedawnienia.

Co w przypadku, gdy brak jest potwierdzenia wyrejestrowania

Jeśli chodzi o późniejsze zobowiązania i konieczność wykazania, że nie użytkujemy już odbiornika TV, tu sytuacja może być bardziej kłopotliwa. Zgodnie z obowiązującymi do 1 stycznia 2014 roku przepisami dotyczącymi rejestracji i wyrejestrowania odbiorników RTV na posiadaczu ciążył obowiązek zgłoszenia zagubienia wniosku o wyrejestrowanie.

Niedokonanie takiego zgłoszenia może obciążać użytkownika. - W przypadku dokonania zgłoszenia o wyrejestrowaniu odbiornika należy zgłosić reklamację na poczcie. Poczta miała i pod rządami nowych przepisów (od 1 stycznia 2014 roku) ma również obowiązek przechowywania takich dokumentów. W takiej sytuacji ciężar dowodu rozkładał się będzie po równo, na każdą ze stron. Być może uda się przy pomocy innych dowodów, świadków (?) udowodnić fakt niekorzystania z telewizora – zauważa Stefański.

Barbara Sielicka
Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 ~Gość

Wyjątkowo parszywy podatek. Zważywszy gdzie trafia.

!
0 4 ~Inwestor 2

Po co na poczcie zgłaszacie ,że posiadacie radia i telewizory ?.Wystarczy cicho siedzieć i kto ma wiedziec ,że posiadacie te urządzenia .Znam ludzi którzy od urodzenia do dzis nie płacą ,a mają już po 50 lat.

! Odpowiedz
1 3 ~REJ

TVP .Spółka akcyjna to najbardziej złożona forma spółki handlowej, OBOWIAZUJE JA .Kodeks spółek handlowych..... NIE MAJĄ PRAWA POBIERAĆ OPŁAT < PISMA KIEROWAĆ DO SĄDU .. w PL istnieją setki SA i nie pobierają opłat

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~nic dodać

Wszyscy ci, którzy zakupili lub zakupują radio lub telewizory już zapłacili podatek. VAT !! Jeśli TVP jest tak pazerna to niech sobie pobiera opłaty z VATu. Podwójne opodatkowanie to zwyczajne oszustwo. Dlatego się na to nie zgadzamy. Może jeszcze wprowadzą podatek od posiadanych mebli, zasłon, lamp, wanien? Raz zapłacone nie jest więcej liczone! PRL już się skończył, ale TVP chyba nie potrafi się z tym pogodzić...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~jota

podatek jest tez od skladek emerytalnych, gdy juz dozyjesz emerytury znowu jest od niej pobierany podatek. jak nie dozyjesz to cała idzie do panstwa, z czego tez pobiera sie podatek, wiec nawet jesteś potrojnie wydymany, My WSZYSCY

! Odpowiedz
0 1 ~zainteresowana

Nie głupi wymyślił że w tym chorym kraj płacimy Podatek od Podatku Podatkowego

! Odpowiedz
1 6 ~lemir

Teraz wprowadzą "opłatę audiowizualną" - czyli podatek w innej formie (pobierany z np z rachunkiem za prąd) i nazwie - i ściągna od wszystkich - czy masz TV czy nie masz.... To jest sprawiedliwość? Banda pie......ych decydentów

! Odpowiedz
1 0 ~luna

A co jak ktoś nie ma zarejesrtowanego pudła nie ma kablówki cyfry itp.pierdół będą łazić po wszystkich domach mieszkaniach i sprawdzać no cóż ten kraj schodzi na psy

! Odpowiedz
0 6 ~ekonom

Od kiedy to można ściągać podatki od kwot uprzednio opodatkowanych? A poza tym nie życzę oglądania w tych oplaconych z mego haraczu ideologicznych tubach kreatur, kanalii i szumowin w rodzaju różnych paligłupów itp itd

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne