Kiedy przedawniają się zaległości w abonamencie RTV

Poczta Polska masowo wysyła wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV -szczególnie tym, którzy przestali płacić abonament, a nie wyrejestrowali odbiorników. Kwota na wezwaniu sięgnąć może nawet 1500 zł wraz z odsetkami.

Ustawodawca przyjął, że każdy, kto posiada odbiornik w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór – używa go. Jeśli więc nawet nasz zarejestrowany telewizor stoi  tylko i się kurzy – i tak jesteśmy zobowiązani do płacenia abonamentu. Taki obowiązek mają również ci, którzy opłacają telewizję kablową. Mimo takiego wydatku i tak należy opłacić abonament.

» 5 mitów na temat abonamentu RTV

Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty, czyli 579 zł w przypadku posiadania telewizora i 177 zł, gdy mamy tylko radio. Jeżeli okaże się, że abonent posiadający radio czy telewizor nie opłacał abonamentu, będzie musiał zapłacić zaległości sięgające nawet 5 lat wstecz.

3 czy 5 lat? Kiedy przedawnia się zaległość

Do redakcji przychodzi wiele e-maili, w których czytelnicy piszą o wezwaniah do zapłaty wystawione przez Pocztę Polską. W jednym z nich czytamy:  „Do kiedy dokumenty związane z abonamentem RTV (wnioski o wyrejestrowanie, zarejestrowanie odbiornika) mamy przechowywać w domu? Problem dotyczy sprawy wyrejestrowania przeze mnie odbiornika w sierpniu 2007 roku. Niestety po upływie 5 lat niszczę dokumenty. Jednak okazało się, że Poczta Polska zgubiła wydruk wyrejestrowania odbiornika i zostają bezpodstawne należności do zapłacenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Poczta nie ma tego wniosku wyrejestrowania, ja także go nie mam. W dodatku czy ta należność nie powinna się przedawnić?”

W przypadku zaległości w abonamencie RTV istnieje spór między prawnikami, jaki okres przedawnienia stosować do zobowiązań z tego tytułu. Większość, w tym Poczta Polska wskazują, że zasadniczo zaległości z tytułu abonamentu RTV przedawniają się w tym samym czasie, co zobowiązania podatkowe, czyli 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Z kolei inni wskazują na uchwałę Sądu Najwyższego z 7 maja 2009 r (III CZP 20/09) i na tej podstawie na 3-letni okres przedawnienia. - Moim zdaniem prawda może leżeć po środku, albowiem faktycznie skłonny jestem uznać, że okres przedawnienia wynosi 5 lat, choć biorąc pod uwagę, że zobowiązanie tego rodzaju jak abonament RTV jest świadczeniem okresowym, a przepisy ordynacji podatkowej należałoby stosować odpowiednio do tego zobowiązania, nie wprost, to okres 5 lat liczyłbym od daty, w jakiej zobowiązanie miało zostać uiszczone, a nie od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności – tłumaczy nam Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci.

» Uprzejmie proszę o umorzenie 17 zł abonamentu RTV

Dodaje, że zobowiązania z tytuł abonamentu RTV nie są zobowiązaniami rozliczanymi rocznie. Dlatego w odniesieniu do zobowiązania upływającego w sierpniu 2007 roku okres przedawnienia mijałby w sierpniu 2012 r. Jeśli Poczta Polska przystąpiła do dochodzenia świadczeń po tej dacie, żadne dokumenty nie powinny być potrzebne - wystarczy powołać się na zarzut przedawnienia.

Co w przypadku, gdy brak jest potwierdzenia wyrejestrowania

Jeśli chodzi o późniejsze zobowiązania i konieczność wykazania, że nie użytkujemy już odbiornika TV, tu sytuacja może być bardziej kłopotliwa. Zgodnie z obowiązującymi do 1 stycznia 2014 roku przepisami dotyczącymi rejestracji i wyrejestrowania odbiorników RTV na posiadaczu ciążył obowiązek zgłoszenia zagubienia wniosku o wyrejestrowanie.

Niedokonanie takiego zgłoszenia może obciążać użytkownika. - W przypadku dokonania zgłoszenia o wyrejestrowaniu odbiornika należy zgłosić reklamację na poczcie. Poczta miała i pod rządami nowych przepisów (od 1 stycznia 2014 roku) ma również obowiązek przechowywania takich dokumentów. W takiej sytuacji ciężar dowodu rozkładał się będzie po równo, na każdą ze stron. Być może uda się przy pomocy innych dowodów, świadków (?) udowodnić fakt niekorzystania z telewizora – zauważa Stefański.

Barbara Sielicka
Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 6 ~anna

Prowadziłam z pocztą korespondencję, powołując się na Rozporządzenie Ministra Transportu z 2007 r., też żądałam udokumentowania, na jakiej podstawie żądają opłaty, skoro są już Spółką Akcyjną i po wielu pismach w obie strony w efekcie ZUS zabiera mi co miesiąc prawie 600 zł - czy ZUS ma takie prawo ? czy są jakieś przepisy, na jakiej podstawie zmniejszają mi moją rentę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~luna

jedno wielkie szambo trzeba by było wrócić do średniowiecza pozbyć się wszystkiego ciekawa jestem do czego wtedy by się doczepili i jaki podatek i od czego musielibyśmy płacić chyba od tlenu bo oddychać musimy żałość bierze na to wszystko

! Odpowiedz
3 8 ~maxx

i banda zlodzieji sciagla mi 1600zl

! Odpowiedz
5 11 ~Andrea

Jestem na emerytuze jak wiadomo ze ustawowo zniesiono oplaty za abonament dla rencistow i emerytow wiec dlaczego Poczta Polska przesyla upomnienia czyzby nie znali przepisow ,a moze wyslac ich na kurs przygotowawczy do pelnienia swoich obowiazkow.

! Odpowiedz
1 3 ~Ewi

To jak nie jest polecony to wiadomo ze nie dojdzie?

! Odpowiedz
0 7 ~Reniu

a ja od 10 lat nie mieszkam w Polsce i dostałem 1200 do zapłaty abonamentu CO TO JEST?

! Odpowiedz
0 4 ~zainteresowana

A wyrejestrowany był?też jestem ciekawa jak to się ma jak ktoś wyjechał

! Odpowiedz
3 5 ~Agniecha

Super! Ja chyba jestem w lepszej sytuacji pod koniec ubieglego roku tj. 17.12.2015 Urzad Skarowy wszedl na moje konto bankowe dobrze, ze nie mialam tam zadnych oszczednosci. Bo glupia nie zamknelam go wyjezdzajac z kraju 17.05.2007r. Pismo odnosnie wyrejestrowania odbiornika wyslalam poczta, tj. wrzucajac list do skrzynki (dodam, ze wczesniej zrobilam kopie), ale widac zaginal skoro zablokowano mi konto. Z US ostatni raz rozliczalam sie w 2008 i w 2014 roku wszystkie dokumenty wraz z kopia o wyrejestrowanie zniszczylam. Mam adresy zamieszkania z innych Panstw wraz z roczymi rozliczeniami, jednak Poczta Polska nie chce o tym slyszec i zmusza mnie do oplacenia abonamentu pytam sie jak i na jakiej podstawie skoro nie jestym rezydentem ani podatnikiem Polskim. Z tego co wiem w UE mozna byc zameldowanym tylko w jednym panstwie , w ktorym jest sie rezydentem lub podatnikiem. Faktycznie nie zglosilam adresu zmiany zamieszkania, poniewaz uwazalam to za zbyteczne jezeli w 2007 roku wyslalam pismo z prosba o wyrejestrowanie, ale widocznie tak jak paczki, ktore moje mama wysyla do nas za posrednictwem Poczty Polskiej zaginal (ostatnia paczka-list zostala wyslana do mnie we wrzesniu ubieglego roku do dnia dzisiejszego jej nie otrzymalam i to nie jest jedyny taki przypadek w ciagu pieciu lat zaginely paczki o lacznej wartosci 2000 zl i mam pytanie kto mi zwroci te koszty?). Dodatkowo w Urzedzie Miasta i Gminy, gdzie jestem zameldowana (wymogi aby miec dowod osobisty) zglosilam tymczasowe wymeldowanie, poniewaz nie chcialam aby rodzina ponosila koszty oplat spoldzielczych. W zwiazku z czym mam kolejne pytanie dlaczego nikt tego nie sprawdzil majac moj nr PESEL w kazdym innym kraju UE na tej podstawie kazdy wie gdzie aktualnie mieszkam, ale widac polski system administracyjny szwankuje. To po co kolejne numery takie jak PESEL czy NIP, jezeli Poczta Polska sobie.
Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~ja

Wartościowe przesyłki można ubezpieczyć, wtedy gdy zaginie otrzyma Pani zwrot. Ponadto listy lepiej wysyłać jako polecone wtedy ma Pani dowód nadania.

! Odpowiedz
0 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~zainteresowana

Nie rozumiem jak mogą wejść komuś na konto zająć jakiekolwiek pieniądze ludzie co w tym chorym kraju się wyrabia

! Odpowiedz
0 0 ~zainteresowana odpowiada (usunięty)

i co odpisali?

! Odpowiedz
1 0 ~jagoda59 odpowiada (usunięty)

Jaka jest odpowiedz w tej sprawie, proszę o informację. Z góry dziękuję.

! Odpowiedz
2 14 ~-lobos

mądrze zrobili ci co wogóle nie rejestrowali odbiorników i teraz się z nas śmieją. ja idiotka przez 50 lat płaciłam od 4 lat przestałam i sie mnie czepiają . niech najpierw wyegzekwują od tych co mają po kilka odbiorników i nie zarejestrowali i nie zapłacili nawet grosza.

! Odpowiedz
2 6 ~GG

ta sama sytuacja, jestes ok , a później dostajesz po dupie

! Odpowiedz
0 8 ~jota

czyli płace jak idiota 3000 zł za TV do gier a teraz jeszcze mam im zapłacić jeszcze 1600 bo go mam, przepraszam ale czy takie działanie jest legalne w swietle prawa Polskiego bądz europejskiego, jeżeli nie przyjęli zgłoszenia o wyrejestrowaniu? co mam teraz robić? moge zrzec się obywatelstwa? bądz przepisać to na niezyjącego dziadka?

! Odpowiedz
6 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~RR

Witam w klubie , jesteśmy w podobnej sytuacji US przysłał nam na nowy adres zajęcie wierzytelności ale chodzi o adres gdzie nie mieszkamy już 13 lat - należy napisać do PP US i KRT , opisać całą sytuację i może - ale jak już ściągnęli to po ptakach - brak słów na to bezprawie, pozdrawiam

! Odpowiedz
1 5 ~Janusz

A jak sie ma sciąganie opłat do dekoderów wprowadzonych po 2013 roku.Starsze telewizory nie maja możliwości odbioru programu więc nie nadają się do eksploatacji a nie każdy kupił dekoder(nie ma takiego obowiązku)

! Odpowiedz
1 6 ~ADA

Z tego wynika, że NIKT nie ma teraz zarejestrowanego RTV - jeśli

! Odpowiedz
1 13 ~artur

a pisać do króla europy kim do łuska vel dyzma co darł książeczkę i wzywał do niepłacenia abonamentu. oszust powinien siedzieć w więzieniu po przepadku majątku

! Odpowiedz
3 8 ~marietta

no własnie ludzie nie płacą całe zycie za RTV i moga nie płacić ?

! Odpowiedz
5 47 ~Gadżecik


Gdy dostaniecie pismo wzywające Was do zapłaty zaległego abonamentu RTV,odeślijcie je spowrotem na adres nadającego i załączcie pismo nastepującej treści :

Zgodnie z art 73 Kodeksu Postepowania Administracyjnego,w załączeniu zwracam Wasze pismo adresowane do mnie,celem jego uzupełnienia w szczególności o :
- wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mnie takie roszczenia
- abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do mnie o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA - jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna macie Państwo obowiązek takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie możecie postąpić inaczej. Ja nigdy nie zawarłem z Państwem takiej umowy .
- ponieważ niedopełniliście obowiązku wynikającego z Rozporządzenia Ministra Transportu z 25 września 2007 r nie macie prawa żądać ode mnie jakichkolwiek opłat abonamentowych

Pismo z odpowiedziami na powyższe,przesłać na mój adres,w terminie wskananym w KPK na mój adres,celem podjęcia przeze mnie decyzji w przedmiotowej sprawie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 ~Dominik

nie wiem czy coś to daje bo przyszło mi pismo że oni nie mają takiego obowiązku i podali tam pare ustaw i że do domu przyszła informacja że zamieniają książeczki na numer i to wystarczy nie wiem gdzie leży prawda i czy trzeba płacić czy nie te zaległości nie można nigdzie znaleźć aktualnych odpowiedzi wszystko najwyżej z maja !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~emeryt

Wysłałem w odpowiedzi na pismo wzywające mnie do zapłaty zległego abonamentu RTV pismo o załączonej przez Gadzecika treści i otrzymałem tylko potwierdzenie,ze to pismo otrzymali bez zadnej odpowiedzi.Po krótkim okresie czasu otrzymałem z urzędu skarbowego egzekucję tej nalezności wraz z odsetkami.Znając polski wymiar sprawiedliwości i jego mobilność,zeby uchronić się przed płaceniem galopująco narastających odsetek-zapłaciłem ten haracz,poczym otrzymałem z poczty polskiej pismo bez daty napisania tego pisma,natomiast z datą nadania numeru identyfikacynego w 2008 r.Jest to wielkie oszustwo.Zadaję sobie pytanie czy kopanie się z koniem ma sens?Poniewaz jestem wiekowym człowiekiem,a znając nasze sądy i mając niską emeryturę zrezygnuję z dochodzenia roszczeń.Podejmę natomiast interwencję przez RPO. Gdyby wszyscy zainteresowani zaczęli inerweniować u Rzecznika Praw Obywatelskich,to moze dałoby to jakiś skutek.Drugi sposób myślenia toczy abonament jest podatkim?Jeśli jest podatkiem,to egzekucja moze być dokonana przez Urzędy Skarbowe,jeśli zaś nie jest podatkiem,to tylko przez Sądy.Poniewaz ta władza nie potrafi rozwijać państwo poprzez cięzką i rzetelną pracę obywateli w sposób uczciwy,to łupi obywateli poprzez podwyzszanie podatków,wyciąganie od najbiedniejszych w sumie ogromnych pieniędzy takich jak np. abonament Na skutek urzędniczej indolencji ci państwo nie mając pomysłu na zarabianie pieniędzy "głowkują"jak zarobić pieniądze na dobre zycie bez większego wysiłku,handlowanie bowiem papierosami,gadzetami nie wypaliło,to znalezli przy pomocyKRRiT "wspaniały sposób na wyciąganie pieniędzy od szarych bezbronnych i najbiedniejszych obywateli.Smutna to refleksja.Kto cię obywatelu w tymj państwie wezmie w obronę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~kama

Co do zasady faktycznie powinna zostać zawarta umowa cywilno- prawna gdyby nie jedno małe "ale" :

Rozporządzenie Ministra Transportu z 25 września 2007 r

§ 5. 1. Dotychczasowe dowody zarejestrowania odbiorników w formie imiennej książeczki opłaty abonamentowej za używanie odbiorników stanowią dowód zarejestrowania odbiorników nie dłużej niż przez okres dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia

Jeżeli nie został nadany numer indywidualny można uznać, że już się nie jest abonentem.

Proponuje podawać pełne informacje jak już się służy radą

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~kama odpowiada ~Dominik

zgodnie z rozporządzeniem § 5. 1. mają rację, ale moim zdaniem powinni udowodnić, że faktycznie taki dokument przesłali. Każda firma musi ewidencjonować pocztę wychodzącą proszę próbować w tą stronę.

! Odpowiedz
0 3 ~kasia odpowiada ~kama

Jeśli nie PRZESŁALI ZAWIADOMIENIA O NADANIU INDYWIDUALNEGO NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO UŻYTKOWNIKOWI ODBIORNIKA RTV -(prawdopodobnie nie wysyłali NIKOMU !) nie mogą żądać należności. Wszystkie REJESTRACJE RTV STRACIŁY WAŻNOŚĆ w listopadzie 2008 r - Dz.U. z dnia 25 września 2007 r. NIE MAJĄ PODSTAW DO ŚCIĄGANIA OPŁAT. Proszę napisać do POCZTY POLSKIEJ do Bydgoszczy (za potwierdzeniem odbioru) - ZGODNIE Z ART. 73 KPA PROSZĘ O WYDANIE Z AKT SPRAWY UWIERZYTELNIONYCH KOPII DOKUMENTÓW, na podstawie których wysunięto przedmiotowe roszczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Jolka odpowiada ~emeryt

Nie potrzebnie roszczenie zostało uregulowane - TO POCZTA NAWALIŁA i teraz wszystkim na siłę chcą ściągnąć - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU -z 25 września 2007r - proponuję- art 73 kpa. POWODZENIA.

! Odpowiedz
1 1 ~Gosia odpowiada ~kasia

o czym wy piszecie to jest państwo w państwie zabrali mi z konta 1674,- za 5 lat i 5 miesięcy tj od,
01-01-2010 do 31 -05- 2015 mieszkam od 2012 w Niemczech i tam opłacamy abonament ,

! Odpowiedz
7 13 ~Nieznany

Niech płacą wszyscy księża i biskupi oraz cała brać kościelna, oni z ludzi zdzierają, to
niech płacą. Premier Tusk wprowadził ludzi w błąd, żeby nie płacić, a teraz nasyła
do ukarania , niech płaci PO i wszystkie pozostałe partie.

! Odpowiedz
0 13 ~OKO

Jest ustawa ok,,, opłate ustala KRRiT ok.... wpływ musi trafić do budżetu Panstwa, Poczta Polska, Telewizja i Radio są SPÓŁKAMI Akcyjnymi ,działają na podstawi Kodeks Handlowy,, Ministerstwo Finansów łamie Prawo sciąga przychód i dotuje prywatne SA , ,,,,,,tak że niema abonametu rtv.... OKO

! Odpowiedz
14 9 ~Ini

Nie mieszaj oszołomie Kleru

! Odpowiedz
4 5 ~Refrento

Nie chodzisz do Kościoła, na składkę nie dajesz to o co paję drzesz?

! Odpowiedz
0 0 ~zenfr

nieznany.Jak nie masz nic do powiedzenia to nie zaśmiecaj forum.

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 ~malgosia414

zlecilam takiej kancelarii niby anulowanie mojego dlugu,za pismo do poczty Polskiej zaplacilam 300 zl,Przyszla koperta ktora przyniosl kurier,zaplacilam 300 zl,w srodku odpowiedz na moje wezwanie do zaplaty.To bylo pol roku temu,wczoraj zawital do mnie komornik skarbowy z wyrokiem.Owszem,kancelaria swoim pismem spowodowala anulowanie zadluzenia za 2009 r bo przedawnienie zaleglosci wynosi 5 lat,wiec od 2010 do 2014 roku wynioslo 1500 + odsetki.Wyszlam na tym jak Zablocki na mydle bo zadluzenie wynosilo 1750 zl. liczac 300 zl ktore wyslalam prawnikowi z kancelarii,która znalazlam przez internet,okazalo sie ze zaplace jeszcze wiecej.To tak ku przestrodze dla wszystkich,nie dawajcie sie oszukiwac bo to blef.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~Ala odpowiada ~malgosia414

Dziękujemy - Ważne !!!!! przeczytaj Małgosie.... ZAPŁACIŁAŚ TO WSZYSTKO NIE SŁUSZNIE !!!

! Odpowiedz
4 8 ~KAROL

może by tak zastosować prawo że każdy kto posiada samochód musi płacić za autostrady!!!!!!!!!(tak jak odbiorniki rtv)

! Odpowiedz
5 5 ~ktoś

Dnia 2014-04-03 o godz. 18:53 ~KAROL napisał(a):
> może by tak zastosować prawo że każdy kto posiada samochód
> musi płacić za autostrady!!!!!!!!!(tak jak odbiorniki rtv)

Każdy kto posiada samochód płaci za autostrady pajacu.
Sprawdź sobie ile z ceny każdego litra paliwa idzie na te cele.

! Odpowiedz
4 2 ~Hans_aus_Breslau odpowiada ~ktoś

Nazywasz kogoś pajacem, więc sam sprawdź jak rozłożone są procenty w opłacie za paliwo. Nie ma tam ani słowa o podatku drogowym.

! Odpowiedz
0 3 ~jota odpowiada ~ktoś

nawet Ci co nie mają samochodu płacą za drogi...
widze dużo ludzi nie wie na co idą ich pieniądze

! Odpowiedz
1 8 ~endi

Po zapoznaniu się z artykułem przychylam się do tezy , że Polska to jeden wielki dom war iatów ...

! Odpowiedz
0 15 ~stajan

POWINNO BYĆ ZABRONIONE NADAWANIEW PAŃSTWOWEJ TELEWIZJI TYCH REKLAM ,KTÓRE ZMUSZONY JESTEM OGLĄDAĆ -TE REKLAMY OGŁUPIAJĄ LUDZI--A PRZECIEŻ ZA TE REKLAMY POBIERA TELEWIZJA OLBRZYMIE PIENIĄDZE--TE PIENIĄDZ Z -REKLAM WYSTARCZYĆ POWINNY A ABONAMENT WINIEN BYĆ ZNIESIONY--ALBO BEZ REKLAM TYLKO WTEDY OPŁATA ABONAMENTU--

! Odpowiedz
4 12 ~Karol134

Pamiętamy słowa premiera Donalda Tuska, który stwierdził, że abonament to forma "archaicznego haraczu", a wymaganie opłat od emerytów "urąga poczuciu sprawiedliwości".
Teraz napuszcza na nas komorników- odpłacimy mu na wyborach!!!!.

! Odpowiedz
3 5 ~gość

i jaki fałszywy ryży, a glupi ludzie myśleli, że mówi poważnie

! Odpowiedz
3 5 ~889ks

8 lat temu pewna ruda ciotka obiecał mi autostrady, stadiony, Irlandię, robotę, emeryturę, służbę zdrowia, spokój, porządek, zero nepotyzmu, zero mordów zwykłych i politycznych, bezpieczeństwo, sprawną policję, własne wojsko, urlop na Karaibach, zero złodziejstwa, wizy do USA, polskie wojsko tylko w Polsce etc , etc, etc .... te obietnice są na necie i nie przykrył ich ,,kurz''.... kiedy ruda ciotka dostanie rachunek za to wraz z odsetkami?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~ryżyKUNDEL

niech idą do roboty darmozjady za 1200 pln/mc lub na umowę śmieciową -- ile kto da nieudacznikom ?

! Odpowiedz
0 6 ~ekonom

Od kiedy to można ściągać podatki od kwot uprzednio opodatkowanych? A poza tym nie życzę oglądania w tych oplaconych z mego haraczu ideologicznych tubach kreatur, kanalii i szumowin w rodzaju różnych paligłupów itp itd

! Odpowiedz
1 6 ~lemir

Teraz wprowadzą "opłatę audiowizualną" - czyli podatek w innej formie (pobierany z np z rachunkiem za prąd) i nazwie - i ściągna od wszystkich - czy masz TV czy nie masz.... To jest sprawiedliwość? Banda pie......ych decydentów

! Odpowiedz
1 0 ~luna

A co jak ktoś nie ma zarejesrtowanego pudła nie ma kablówki cyfry itp.pierdół będą łazić po wszystkich domach mieszkaniach i sprawdzać no cóż ten kraj schodzi na psy

! Odpowiedz
0 8 ~nic dodać

Wszyscy ci, którzy zakupili lub zakupują radio lub telewizory już zapłacili podatek. VAT !! Jeśli TVP jest tak pazerna to niech sobie pobiera opłaty z VATu. Podwójne opodatkowanie to zwyczajne oszustwo. Dlatego się na to nie zgadzamy. Może jeszcze wprowadzą podatek od posiadanych mebli, zasłon, lamp, wanien? Raz zapłacone nie jest więcej liczone! PRL już się skończył, ale TVP chyba nie potrafi się z tym pogodzić...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~jota

podatek jest tez od skladek emerytalnych, gdy juz dozyjesz emerytury znowu jest od niej pobierany podatek. jak nie dozyjesz to cała idzie do panstwa, z czego tez pobiera sie podatek, wiec nawet jesteś potrojnie wydymany, My WSZYSCY

! Odpowiedz
0 1 ~zainteresowana

Nie głupi wymyślił że w tym chorym kraj płacimy Podatek od Podatku Podatkowego

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 3 ~REJ

TVP .Spółka akcyjna to najbardziej złożona forma spółki handlowej, OBOWIAZUJE JA .Kodeks spółek handlowych..... NIE MAJĄ PRAWA POBIERAĆ OPŁAT < PISMA KIEROWAĆ DO SĄDU .. w PL istnieją setki SA i nie pobierają opłat

! Odpowiedz
0 4 ~Inwestor 2

Po co na poczcie zgłaszacie ,że posiadacie radia i telewizory ?.Wystarczy cicho siedzieć i kto ma wiedziec ,że posiadacie te urządzenia .Znam ludzi którzy od urodzenia do dzis nie płacą ,a mają już po 50 lat.

! Odpowiedz
1 12 ~Gość

Wyjątkowo parszywy podatek. Zważywszy gdzie trafia.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne