Kiedy dostaniesz odszkodowanie za opóźniony lot?

Podróże lotnicze mogą dostarczyć wielu wrażeń. Niestety nie zawsze są one pozytywne, o czym najlepiej wiedzą ci, których loty opóźniły się lub zostały całkowicie odwołane. Podróżni mają jednak zagwarantowane prawnie możliwości dochodzenia swoich praw z tytułu nieodbytej w terminie podróży. Zapytaliśmy o nie Eve Büchner, której firma pomaga pasażerom świadcząc usługi w zakresie uzyskiwania odszkodowań.

Klienci linii lotniczych powinni przede wszystkim pamiętać o rozporządzeniu 261/2004 Parlamentu Europejskiego, które reguluje prawa oraz obowiązki przewoźników. By uniknąć niemiłych przygód w podróży, warto zapoznać się z regulacjami europejskimi, które obowiązują dla lotów w Unii Europejskiej, jak i wylatujących i lądujących w jednym z krajów członkowskich. Mimo że rozporządzenie to obowiązuje od ponad 10 lat, niewielu polskich konsumentów jest świadomych jego istnienia.

(fot. iStockphoto / Thinkstock)

Czy rozporządzenie  261/2004 Parlamentu Europejskiego dotyczy wszystkich przewoźników?

Tak, linie tradycyjne, niskokosztowe i czarterowe podlegają temu prawu. Roli nie gra cena biletu, klasa podróży czy klasa rezerwacyjna.

Kiedy powinienem zostać poinformowany o odwołaniu lotu lub też przesunięciu terminu lotu?

Organizator podróży musi poinformować pasażerów dwa tygodnie przed lotem, jeśli nie oferuje lotu alternatywnego. W przypadku, gdy oferuje on lot zastępczy, może to zrobić do tygodnia przed planowanym odlotem. Organizatorem podróży nie zawsze jest przeprowadzająca lot linia lotnicza. Lot linii Lufthansa może być przeprowadzany przez („operated by“) Air Malta, ale organizatorem podróży jest Lufthansa.

Mój lot opóźnił się o ponad 3 godziny, co to dla mnie znaczy? 

Spóźnienie takie równoznaczne jest z odwołaniem lotu.

Straciłem połączenie z powodu krótkiego opóźnienia, na miejsce docelowe dotrę ponad 3 godziny później. Czy przysługuje mi odszkodowanie?

Próg, aby otrzymać odszkodowanie, to opóźnienie trzygodzinne lub większe. Rekompensata może wynosić w tym wypadku aż do 600 euro.

Mój lot opóźnił się o 5 godzin. Próba osiągnięcia miejsca docelowego nie służyłaby już celowi pierwotnemu mojej podróży? Co robić?

W tym wypadku podróżujący może odstąpić od umowy,  powinien on także otrzymać zwrot pełnego kosztu biletu w terminie 7 dni za całą nieodbytą podróż a także za części już odbyte. Może także żądać zapewnienie mu powrotu do początkowego miejsca wylotu.

Jakie prawa mi przysługują, jeśli mój lot został anulowany?

W zależności od odcinka pasażer ma prawo do odszkodowania od 250 do 600 euro. Przy lotach do 1500 km: 250 euro, między 1500 a 3500 km: 400 euro, powyżej 3500 km: 600 euro.

Czy są jakieś wyjątki od tej zasady?

Jednym z wyjątków jest  wystąpienie siły wyższej, do których zalicza się: warunki meteorologiczne, zagrożenie bezpieczeństwa, destabilizację polityczną czy też strajki.

Czytaj dalej: Po jakim czasie dostanę odszkodowanie?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 iwam

Osobiście raz korzystałam z usług GIVTa i bez problemowo uzyskałam odszkodowanie, aczkolwiek tak jak sporo osób już napisało, wszystko zależy od przyczyny opóźnienia, czy odwołania lotu.

! Odpowiedz
0 1 oepolisaplus

Witam, w przypadku opóźnionych, odwołanych lub przepełnionych lotów mogą być Państwo uprawnieni do odszkodowania. Rekompensata może wynieść od 250 do 600 euro w zależności od zdarzenia. Zachęcam do skorzystania z szybkiej i bezpłatnej ekspertyzy przeprowadznej przez naszych ekspertów, chętnie pomożemy odzyskać należne pieniądze. Jako jedyni w branży odszkodowań lotniczych oferujemy wybór – dwie drogi do odszkodowania, czyli obsługę prawną lub błyskawiczną rekompensatę.

Po więcej informacji zachecam do kontaktu z infolinią pod numerem 781 000 781 lub porozmawiania z naszym konsultantem na stronie: https://polisaplus.pl
Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji.

Z poważaniem,
Online Ekspert Polisa Plus

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 draghone

Widzę, że opinie są podzielone i może i sam artykuł jest sponsorowany, ale ja raz korzystałem z usług tego rodzaju firmy (Aircompensation24) i osobiście jestem zadowolony. Zapłaciłem prowizję, ale poza wypełnieniem formularza i krótkiej rozmowy telefonicznej nie musiałem robić nic więcej. Mogłem hejtować linie lotnicze i wierzyć w to, że to "złodziejstwo" to nie dostał bym nic, a tak...prawie 2000 zł do przodu! Podsumowując, ja osobiście polecam i nie podpisuję się pod tym, że to "oszustwo" czy "złodziejstwo".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 3 mirkoe

Pisałem tutaj już w styczniu , że Kancelaria Prawna Turek & Wróbel z Oławy walczy dla mnie o odszkodowanie. Dzisiaj chciałbym podziękować bo udało się. Już na przełomie maja i czerwca wszyscy dostaliśmy należne nam kwoty. Warto bylo chwilę poczekać a Ci co się wyłamali i poszli wczesniej na ugodę niech żałują bo stracili po kilkset złotych. Pozdrawiam. Mirek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 odradzam

Odradzam korzystać z takich firm. Ja skusiłam się na AirCashBack, Znajomi (wspólnie lecieliśmy opóźnionym samolotem) którzy na własną rękę walczyli o odszkodowanie od przewoźnika otrzymali je już pół roku temu! A ja ciągle czekam.Niestety firma dostaje pierwsza pieniądze jako pełnomocnik z tego pobiera prowizje i dopiero resztę przelewa do klientów ale w jakim czasie to już nie jest sprecyzowane. Warto samemu ubiegać się o odszkodowania. Zwłaszcza w dobie internetu gdzie można krok po kroku dowiedzieć się gdzie i co trzeba zrobić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~che

No i wyszło że artykuł jest sponsorowany.
Dziękujemy Ci Bankierze za udaną reklamę ścierwożerców.

! Odpowiedz
2 5 ~Pasażer

Kochani, powiem wprost - korzystanie z wyspecjalizowanych kancelarii w przypadku odszkodowania za opóźniony lot to w gruncie rzeczy opłata za dobre samopoczucie, że wesprze was profesjonalista. Za stawkę ok. 1/4 odszkodowania tego typu firma ograniczy się jedynie do wysłania pisma do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które raczej nie będzie zawierać żadnych informacji oprócz tych, które kancelarii dostarczycie. O możliwości reprezentacji przed sądem (przed którym ciężar dowodowy nota bene spoczywa na przewoźniku) możecie zapomnieć. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej oszczędzić czas i pieniądze pisząc bezpośrednio do ULC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~Gordon

a to akurat trochę nieprawda. Sam wysyłasz to czekasz na odpowiedź długo albo się nie doczekasz. Wysyła kancelaria prawna to odpowiadają na drugi, trzeci dzień. Masz czas to ok. Ja wolę zapłacić 100 czy 200 zł i nie zawracać sobie tym głowy. Godzina mojej pracy i nerwów jest więcej warta ;)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~mirkoes

Niedawno miałem opóźnienie lotu z Krety, sprawa trochę się ciągnie ale negocjacje idą w coraz lepszym kierunku. Sprawą zajmuje się Kancelaria Turek & Wróbel z czystym sumieniem mogę polecić.

! Odpowiedz
1 1 ~odszkodowania-loty

Super!

! Odpowiedz
3 3 ~prawopasazera

www.prawopasazera.pl to wiedza, doświadczenie, skuteczne i szybkie działanie oraz setki zadowolonych klientów, którym pomogliśmy uzyskać odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej: www.prawopasazera.pl lub profilu na FB: https://www.facebook. com/PrawoPasazera/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~inez_79

Aktualnie na naszym rynku jest kilka firm, które specjalizują się w odszkodowaniach lotniczych. Ja akurat korzystałam z Fly&I. Latam sporo, przytrafiło mi się 5 opóźnień powyżej 3 godzin i jeden overbooking. Tylko raz Fly&I nie uzyskało dla mnie odszkodowania, były złe warunki pogodowe i przewoźnik był zwolniony z obowiązku zapłaty bo nie mógł tego przewidzieć.
Jak dotąd jestem zadowolona ze współpracy, ale jeśli bezskutecznie staracie się o odszkodowanie to pogooglujcie sobie, na pewno znajdziecie firmę dla siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zylek

Nie ma z tym już takich problemów - opóźnienia zdarzają się rzadko i faktycznie można dostać odszkodowanie. A jeśli już macie taką sytuację, że góry wiecie iż lot odbędzie się np. 8h później, to niedaleko Okęcia jest hotel - http://www.hphotel.pl/nowosci-i-promocje Tam kupujecie miejsce na godziny i przynajmniej nie tracicie czasu, nie śpicie na podłodze!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~antonina

Polecam serdecznie kancelarię z Powiśla w Warszawie, pomogli mi dostać odszkodowanie za opóźnienie 500 euro :) jeśli ktoś chce namiary to mogę podać w mailu antoninaaa@interia.pl

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 5 ~natalie

AIR CASH BACK Kancelaria specjalizująca się w uzyskiwaniu odszkodowań za opóźnione loty. Swoje pieniądze otrzymało już setki zadowolonych klientów. Sprawnie, bez zbędnych formalności, wychodzenia z domu. http://aircashback.com/ . Więcej info nataliekwoka@gmail.com -733003990 lub pod oficjalnym numerem air cash back +48 71 786 62 32- w tej sytuacji proszę zaznaczyć numer agenta- AACB8

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~pilotozyrysa

Mój lot opóźnił się 10 godzin w sierpiniu 2014 i co ? EUROLOT, pomimo uznanej reklamacji do dziś nie wypłacił i nie wiadomo czy w ogóle wypłaci, bo bankrutuje :(

! Odpowiedz
5 0 ~laker

www.opoznionysamolot.pl

! Odpowiedz
4 2 ~natalie

mogę pomóc w uzyskaniu odszkodowania, prosze o kontakt nataliekwoka@gmail.com

! Odpowiedz
3 4 ~Iza

www.flyandi.pl - zapraszamy

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne