Kidawa-Błońska: trwają przygotowania do spotkania Tuska z Merkel

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP we wtorek, że trwają przygotowania do spotkania premiera Donalda Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Zaznaczyła, że do spotkania dotyczącego bieżącej sytuacji na Ukrainie ma dojść w najbliższych dniach.

Z kolei na stronie internetowej rządu niemieckiego poinformowano, że kanclerz Niemiec przyjmie premiera Donalda Tuska w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie w piątek, 25 kwietnia. Jako główne tematy rozmowy wymieniono bezpieczeństwo energetyczne i rozwój wydarzeń na Ukrainie. Dodano też, że szczegóły spotkania są jeszcze ustalane.

"Unia Europejska powinna przygotować jednorodne stanowisko (ws. Ukrainy - PAP), podejmować działania wspólne i do tego takie rozmowy są potrzebne" - podkreśliła Kidawa-Błońska, dopytywana o szczegóły rozmowy z kanclerz Niemiec.

Tusk w artykule opublikowanym we wtorek w dzienniku "Financial Times" napisał, że UE powinna utworzyć unię energetyczną, aby zabezpieczyć sobie dostawy gazu, ponieważ obecna zależność od rosyjskich dostaw surowców energetycznych powoduje słabość Europy. W tekście zatytułowanym "Zjednoczona Europa może położyć kres dławiącemu uściskowi energetycznemu Rosji" polski premier podkreślił, że UE już obecnie wspólnie kupuje uran do elektrowni atomowych swoich członków. Zdaniem Tuska w przypadku rosyjskiego gazu należy postępować podobnie. "Proponuję więc (powołanie) unii energetycznej. Oznaczałaby ona powrót Wspólnoty Europejskiej do jej korzeni" - napisał polski premier.

MSZ Ukrainy opublikowało w poniedziałek wieczorem oświadczenie, w którym podkreśliło, iż Rosja nie wykazuje jakichkolwiek oznak gotowości realizacji porozumień osiągniętych w Genewie. W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja stosuje wciąż nowe sposoby destabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie, a kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne nielegalne formacje zbrojne "kontynuują działania obliczone na usprawiedliwienie nowego etapu wojskowej agresji Rosji".

MSZ Ukrainy zażądało od strony rosyjskiej, aby, zgodnie z ustaleniami czterostronnego spotkania w Genewie z 17 kwietnia, publicznie odżegnała się od "uzbrojonych separatystów i prowokatorów", wezwała ich do złożenia broni i opuszczenia zajętych przez nich budynków publicznych. (PAP)

kno/ az/ eaw/ ura/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil