Kidawa-Błońska: ZUS dla małych firm powinien być liczony od płacy minimalnej

ZUS dla małych firm powinien być liczony od płacy minimalnej - to rozwiązanie bezpieczne, które pozwala płacić ZUS wszystkim - powiedziała we wtorek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Taka propozycja - według niej - jest w programie KO.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Podczas sobotniej konwencji w Lublinie premier Mateusz Morawiecki mówił, że PiS idzie "w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują". W poniedziałkowym wywiadzie dla PAP podkreślił, że rozwiązanie to wychodzi na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców.

O zapowiedź PiS dotyczącą ZUS Kidawa-Błońska została zapytana na porannym briefingu w Warszawie. "My proponujemy proste rozwiązanie, żeby dla tych małych firm ZUS był odliczany od płacy minimalnej, żeby to było bezpieczne, żeby wszyscy mogli ten ZUS płacić i żeby było to zabezpieczenie późniejszej emerytury i żeby nie było takiej dziury, że kogoś nie stać na płacenie ZUS i potem zostaje bez środków do życia" - powiedziała.

Obecnie składki ZUS, które przedsiębiorcy płacą na zasadach ogólnych, naliczane są od podstawy wynoszącej 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej - w 2019 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne wynosi 4765 zł, więc podstawa wymiaru składek wynosi 2859 zł.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera przekonywała, że program KO jest prorozwojowy, w którym liczą się ludzie pracujący, ale równocześnie taki, który oferuje środki osobom, które z różnych powodów pracować nie mogą. "Praca musi się w naszym kraju opłacać, bo jest naprawdę wartością. Musimy ludzi, którzy pracują, szanować. Musi być nowy etos pracy" - zaznaczyła posłanka PO. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.