Kidawa-Błońska: To nie Banaś zlekceważył prezesa PiS, to prezes Kaczyński zlekceważył Banasia

To prezes Kaczyński zlekceważył Banasia - podkreśliła w sobotę w Poznaniu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Tymi słowami odniosła się do pytania, czy Banaś nie podając się do dymisji nie lekceważy prezesa PiS i premiera.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Kandydatka w prawyborach prezydenckich w PO Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej w Poznaniu była pytana, czy brak dymisji prezesa NIK Mariana Banasia jest lekceważeniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

"To prezes Kaczyński zlekceważył Banasia. To premier Morawiecki zlekceważył Banasia. To minister Kamiński zlekceważył Banasia. Zlekceważyli człowieka, który nie powinien siedzieć w Sejmie w tym miejscu, w którym siedzi. Nie słuchali naszych ostrzeżeń i pan Banaś jest, tak podejrzewam, jak wielu urzędników, czy osób, które pełnią funkcję z nadania PiS-u. Oni takich ludzi dają na pierwsze miejsca w naszym kraju. Dlatego to nie Banaś – to oni mają z tym problem" – podkreśliła Kidawa-Błońska.

Pytana, czy skierowanie do prokuratury przez CBA zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia, jest realizacją planu "B", o którym mówili pod koniec tygodnia politycy PiS-u, odpowiedziała, że "gdyby wszystkie służby działały tak, jak powinny, ta sprawa powinna być rozwiązana dużo wcześniej".

"W dniu, w którym Banaś był zaprzysiężony w Sejmie, moi koledzy na mównicy sejmowej mówili, jaka to jest osoba. Siedział premier, siedział prezes, był marszałek Sejmu – nikt na to nie zwracał uwagi" – zaznaczyła.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył też wówczas, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera, „jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Prezes NIK, który w środę uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej, opiniującej wnioski o powołanie dwóch wiceprezesów Izby, oświadczył, że "ze spokojem" oczekuje zakończenia procedur podjętych przez urzędy państwowe w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

W czwartek w siedzibie PiS z Banasiem spotkali się prezes partii Jarosław Kaczyński i wiceprezes, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, wyrazili oni oczekiwanie podania się przez szefa NIK do dymisji.

CBA poinformowało w piątek po południu, że rano tego dnia skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Banasia. Zawiadomienie jest wynikiem przeprowadzonej przez CBA kontroli oświadczeń majątkowych obecnego prezesa NIK. W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz uzyskiwania dochodów z nieudokumentowanych źródeł.

Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zapoznał się z raportem CBA w sprawie prezesa NIK, a wnioski z niego płynące powinny skłonić Banasia do podania się do dymisji. Morawiecki wyraził przekonanie, że Banaś poda się w piątek do dymisji. "Jeśli tak się nie stanie, mamy plan B" - dodał premier. (PAP)

autor: Anna Jowsa

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 silvio_gesell

Przeczytałem komentarze i jestem pewien, że wszyscy macie coś za uszami. Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień.

! Odpowiedz
7 22 anty12

PiS to jest najwieksza patologia i zlodziejstwo na planecie. W krajach 3go swiata nie ma takiej patologii, tam wiecej maja honoru i przyzwoitosci. Banas widocznie w imie zasad sprawiwdliwosci partyjne dorabia na boku bo widocznie widzi jak inni "dorabiaja" na boku, wiec nie chcial byc gorszy. Wyscigi w okradaniu panstwa przez pisowskie miernoty juz dawno sie zaczal. A teraz zlodziej nie chce odpuscic zlodziejowi. Słodkie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 6 grzegorzkubik

W Polsce największą patologią po 1989 roku jest opozycja lewicowo - liberalna. Rządzili i pogrążali Polskę cały czas. PIS przy nich to aniołki.

! Odpowiedz
3 6 anty12 odpowiada grzegorzkubik

1) Najwiekszymi lewakiem jest PiS. W chwile moga zrobiic porzadek z LGBT, ale odwagi im brakuje lub moze za duzo tak jest miloscnikow LGBT.
2) Jarus tez byl przy okreaglym stole i chlal z nimi wode tak zachlannie az mu sie lala po brodzie.
3) Widze ze w KC kazali trolom zmienic gadke. Z krysztalowo czystych na "oni" (jacys oni ) tez kradli. Jak na razie to za Banasia I Morawieckiego sa walki na vacie.
4) W Warszawie (i penie innych miastach) zaczelo si eostre zwalniani egrupowe ludzi. Czekam az Morawiecki wyjdzie i powiedz ze to jego "zasluga" tak samo jak trabi ze wzrost gospodarczy to byla jego zasluga. Procz kretywnej ksiegowosci umie nic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 and00

I jak słuchać opozycji, jeżeli mniej więcej takie farmazony wygaduje?

Nawet jak czasami mają rację to nikt na to nie zwraca uwagi, bo myśli że insynuują, blokują i kłamią jak zawsze

! Odpowiedz
12 2 grzegorzkubik

A ja czekam na wyjaśnienia Banasia i zobaczymy co się stanie.

! Odpowiedz
0 8 anty12

Kartofel ukleknie przed Banasiem. A raczej Pinikio, bo Kartofel schowa sie do nory.

! Odpowiedz
0 0 _jasko

A te oświadczenie pana Mariana nie wystarczy Ci?
http://n-22-7.dcs.redcdn.pl/file/o2/tvn/web-content/m/p1/f/519c84155964659375821f7ca576f095/26bd5ed2-f868-458b-a1b5-ee0f6313cc70.pdf

! Odpowiedz
1 7 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=ISO_A02eSrc

! Odpowiedz
0 29 karbinadel

Przecież pan Banaś nie przyszedł do NIK z klasztoru. Przez całą poprzednią kadencję PiS pełnił wysokie funkcje, m. in szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra i ministra finansów. Ta sprawa pokazuje, ile warte są służby Kamińskiego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil