Kidawa-Błońska: Rząd myśli o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Rząd myśli o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku - powiedziała w radiu RMF FM rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska
Małgorzata Kidawa-Błońska (fot. Karol Serewis / EastNews)

Na pytanie, czy rząd myśli o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, Kidawa-Błońska odpowiedziała: "Tak".

Zapytana, czy możliwe jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 8 tys. zł, czyli poziomu zaproponowanego w kampanii prezydenckiej przez Andrzeja Dudę, rzecznik rządu powiedziała:

"Nie, nie po to Polacy przez tyle lat ponosili trud tego, żeby uporządkować nasze finanse publiczne, aby były bezpieczne - żeby to wszystko rozmontować. Wszystkie zobowiązania muszą dawać gwarancję, że będą wykonane i nie zniszczą naszego budżetu".

Kidawa-Błońska podtrzymała również słowa premier Ewy Kopacz o tym, że wraz ze zdjęciem procedury nadmiernego deficytu rząd będzie mógł "pozwolić sobie na więcej".

Potwierdziła również, że rząd planuje podnieść płacę minimalną o 100 zł. (PAP)

kam/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~można_morzna

Nie bardzo widzę gdzie bankier.pl wylicza ile to będzie kosztowało? gdzie są ci wszyscy wasi ekonomiści by powiedzieć nam jak bardzo to złe dla nas? A nie przepraszam nie zauważyłem, że to przecież "pomysł" PO. Sugeruję przygotować dobry kalkulator, bo do jesieni będzie tyle wykwitów pomysłów naszej kofanej władzy im może braknąć wyświetlacza!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~PATRYJOTA

PO to dno..
PO to partia oszustow i kanciarzy

! Odpowiedz
0 12 ~POseł

Materiał do przemyśleń przed urną wyborczą:

1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty.

2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne.
W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.).

3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro.
W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro. Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !!!!!

4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł).
W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł!

5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych!

6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie.

7.Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska. Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!!

8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska? Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł. W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza.

9.Polski sejm pod wodzą PO i PSL odrzucił projekt ustawy, która podwyższałaby próg dochodu wolnego od podatku. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

10.Oznacza to, że osoby na progu skrajnego ubóstwa, którzy miesięcznie zarabiają powyżej 257 zł, muszą część tej kwoty zwrócić państwu. Tymczasem w Kambodży, jednym z najbiedniejszych państw świata, kwotę wolną od podatku podniesiono. W tym azjatyckim państwie dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 roku wyniósł ok.1 tys. dol. .W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13.648/dol. na osobę)

11.Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że diety polskich posłów są wolne od podatku dochodowego do wysokości 27 360 zł w skali roku!!! DLACZEGO???? Reszta polskiego społeczeństwa musi się zadowolić kwotą wolną od podatku, która jest blisko 9-razy niższa i wynosi zaledwie 3.091 zł. BRAWO POSŁOWIE. Tworzycie prawo dla narodu ale odrębne dla SIEBIE i swoich żołądków.

ww. to komentarze z Internetu.

Czy zatem rządy polityków, ekonomistów, sędziów, prokuratorów i postkomunistów, tych po OKRĄGŁYM STOLE, są w interesie POLAKÓW czyli własnego narodu ???
Czy tylko we własnym i swoich rodzin interesie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ja

Zasadniczo zgadzam się, poza tym że podatek płacimy od kwoty przekraczającej kwotę wolną od podatku, zatem jeśli zarobimy w ciągu roku 3100 zł to podatek zapłacimy od kwoty 9zł bo taka kwota nadwyżki podlega opodatkowaniu, nie mniej kwota wolna od podatku w naszym kraju jest ŻENUJĄCO niska. A może wprowadzić trzeci próg podatkowy w wysokości powyżej kwoty 300 tyś rocznie 45%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~nie

Niech rząd myśli szybko, już niedługo, zanim nareszcie zniknie....

! Odpowiedz
0 10 ~rk

Pewnie podniosą kwotę wolną, ale tylko rolnikom

! Odpowiedz
1 17 ~2222

Może warto przypomnieć pani Kidawie, iż Rząd odmówił podwyższenia kwoty wolnej.
zob. http://serwis21.blogspot.com/2015/01/brak-zgody-rzadu-na-podniesienie-kwoty.html
Nota bene w Tanzanii kwota wolna to prawie 7,5 tys. zł a u nas 3091 zł. Jesteśmy zatem biedniejsi od Tanzanii.

! Odpowiedz
4 24 ~miro

jesienią dorżniemy ryzą watahe nawet jak obieca likwidacje brukowca sterowanego przez aarona szechtera

! Odpowiedz
2 30 ~wswsws

teraz mysli... a mogl myslec wczesniej... o kilka miesiecy nie chodzi... tej ekipie juz dziekujemy...

! Odpowiedz
2 27 ~polskadogorynogami

Kilian z Bieleckim, kumple Pinokia, po odprawie po 7 baniek nie narzekają na 26 lat "wolności"
A WY?
Z sieci:

Tak zarabiają prezesi spółek Skarbu Państwa (ranking Fakt.pl):

JSW: 950 024 złote.
PGE: 1 milion 140 tysięcy złotych.
Energa: 1 443 360 złotych.
Tauron: 1,912 miliona złotych.
PGNiG: 1,935 miliona złotych.
PZU: 2,714 miliona złotych.
Lotos: 1 milion 468 tysięcy złotych.
Orlen: 2,914 miliona złotych.
KGHM: 2 miliony 277 tysięcy złotych.

PKO: 3 miliony 112 tysięcy złotych. Dziennie - 8,6 tys. zł !

" To jest nasz złoty wiek, naszego pokolenia, naszych pokoleń - powiedział Komorowski o ostatnich 25 latach."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.