Kidawa-Błońska: Płaca minimalna powinna być połową średniej krajowej

Płaca minimalna powinna być połową średniej krajowej; powinna rosnąć wraz ze wzrostem tej średniej - powiedziała we wtorek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

(FORUM)

Kidawa-Błońska w Polsat News przekonywała, że zawarte w programie KO kwestie dotyczące ekonomii mają doprowadzić do tego, że polska gospodarka będzie "prorozwojowa". Tłumaczyła, że praca jest wartością, dzięki której "ludzie muszą czuć, że ich życie jest lepsze, że więcej zarabiają".

Jak jednak dodała, nie popiera propozycji poniesienia płacy minimalnej, czym we wtorek ma zająć się rząd. "Zgadzam się co do tego, że ludzie powinni więcej zarabiać i płaca minimalna powinna być większa" - mówiła Kidawa-Błońska. Przekonywała jednak, że to propozycje Koalicji Obywatelskiej są lepsze od rządowych ponieważ "nie dekretując płacy minimalnej". "Do kieszeni każdej osoby trafi więcej pieniędzy" - zapowiedziała.

"Płaca minimalna ma być połową średniej krajowej, a średnia krajowa nie bierze się z księżyca - na nią składa się wiele rzeczy. Jeżeli średnia krajowa rośnie, to w ten sam sposób automatycznie rośnie minimalna krajowa. To jest bezpieczny mechanizm i dla przedsiębiorców i dla naszej gospodarki" - zaznaczyła.

Kidawa Błońska przekonywał, że zapisy programu KO nie narzucają przedsiębiorcom podwyżek. Tłumaczyła, że po obligatoryjnym podniesieniu płacy minimalnej, małe przedsiębiorstwa, prawdopodobnie będą musiały likwidować stanowiska.

Płaca minimalna w Polsce według PiS. 7 wykresów, które warto zobaczyć

Obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości sprawiły, że płaca minimalna stała się ekonomicznym tematem numer jeden w Polsce. Przytaczamy kilka istotnych faktów na jej temat.

 

Jej zdaniem lepszym pomysłem byłoby obniżenie składek ZUS i podatków. "Jeżeli obniżamy podatki, jeżeli obniżamy składki ZUS dla małych przedsiębiorstw, jest szansa na to, że przedsiębiorca zatrzyma dobrego pracownika" - mówiła. Dodała, że "nigdy nie było tak, że płaca minimalna w całości będzie obciążała przedsiębiorców".

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem rozporządzenia w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna będzie podwyższona do 2600 zł. Na sobotniej konwencji PiS zapowiedziano też, że pensja minimalna wzrośnie do końca 2020 r. do 3000 zł, a do końca 2023 r. do 4000 zł.(PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 1citizen

Ta pani nie ma pojęcia o ekonomii - wystarczy obejrzeć kilka z jej wypowiedzi na YT;). Jako kandydatka na ewentualna premier tylko się osmiesza...

! Odpowiedz
2 2 jasiek2017

Płaca minimalna wiele lat temu osiągnęła połowę średniej dla wszystkich Polaków.

! Odpowiedz
6 22 pakamera

Nie wiem jak ona to wyliczyła,bo w/g mnie powinna wynosić połowę,ale wynagrodzenia posła.

! Odpowiedz
22 30 karbinadel

A ja powiem, że płaca minimalna w ogóle nie powinna istnieć. To typowo socjalistyczny wynalazek

! Odpowiedz
6 8 --__hubert__---__--__--__--__-

Absolutnie się z tobą zgadzam AUSTRIA NIE MA PŁACY MINIMALNEJ i dają radę , ale nasi przedsiębiorcy nie są przygotowani do takiego prowadzenia biznesu ! Problem dotyczy ogromnej liczby małych firm polskich ( szacunki ok 2 mln )

! Odpowiedz
1 35 dropsik70

Tak samo powinny być wyliczane progi podatkowe i kwota wolna od podatku. Jeśli rośnie średnia płaca, to progi rosną automatycznie razem z nią.

! Odpowiedz
35 24 histeryk

Propozycja na pewno lepsza niż dekretowanie płacy minimalnej przez polityków, którzy w większości mają blade pojęcia o mechanizmach kształtowania wynagrodzeń i ich wpływu na gospodarkę.

! Odpowiedz
6 26 lightning_network

"Płaca minimalna powinna być połową średniej krajowej" - powiedziała we wtorek Kidawa-Błońska (polityczka :))

Propozycja dekretowania jest "na pewno" lepsza niż dekretowanie?
:))

! Odpowiedz
14 7 karbinadel odpowiada lightning_network

Jest o tyle, lepsza, że średnia krajowa jest jakim-takim odzwierciedleniem mechanizmów rynkowych. A płaca ustalona arbitralnie przez polityka, który nigdy w życiu normalnie nie procował, jest z reguły oderwana od rzeczywistości

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.