REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Kernel planuje sprzedaż aktywów; wartość transakcji to ok. 210 mln USD

2022-04-27 07:18, akt.2022-04-27 14:45
publikacja
2022-04-27 07:18
aktualizacja
2022-04-27 14:45
Kernel planuje sprzedaż aktywów; wartość transakcji to ok. 210 mln USD
Kernel planuje sprzedaż aktywów; wartość transakcji to ok. 210 mln USD
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Kernel Holding, z powodu blokady ukraińskich portów Morza Czarnego w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, zdecydował o zbyciu części aktywów. Transakcja ma mieć wartość ok. 210 mln USD – podała spółka w komunikacie. Podczas środowej sesji cena akcji spółki spadała nawet o przeszło 15 proc.

"Mając na uwadze kontynuację blokady ukraińskich portów Morza Czarnego w wyniku niesprowokowanej militarnej agresji Rosji na Ukrainę, zarząd Kernel Holding zdecydował o zbyciu części podmiotów rolnych obejmujących 134 tys. ha pól uprawnych wraz infrastrukturą, maszynami i kapitałem obrotowym, by zmniejszyć ryzyko biznesowe i poprawić płynność w średnim terminie” – napisano w komunikacie.

Kernel ocenia, że niepewność co do terminu i możliwości wznowienia eksportu w regionie Morza Czarnego przy istniejących ograniczeniach alternatywnych szlaków eksportowych może przełożyć się na odłogowanie gruntów, a tym samym obniżyć przyszłe wyniki działalności rolniczej.

Kernel poinformował, że zainicjowany proces sprzedaży aktywów nie spotkał się z zainteresowaniem lokalnych i międzynarodowych graczy strategicznych, biorąc pod uwagę obecną sytuację i perspektywy biznesowe, a spółka nie otrzymała niewiążącej oferty od żadnego z potencjalnych oferentów. Po dokonaniu ewaluacji spółkę wesprzeć postanowił podmiot, który kontroluje Andrii Verevskyi, pełniący funkcje zarządcze w spółce.

We wtorek Kernel zawarł z kupującym porozumienie, zgodnie z którym kwota za nabywane aktywa ma wynieść 210 mln USD. Transakcja została zatwierdzona przez radę dyrektorów.

Realizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania zgód niektórych wierzycieli Spółki oraz odpowiednich wymogów regulacyjnych. (PAP Biznes)

doa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
leminotaurus
Wyprowadzenie ziemi z Kernela to nadzwyczajny skandal. Andriy Verevskyy, który ma 40 procent i kontroluje firmę zdecydował się wyprzedać z Kernela do kontrolowanej przez samego siebie odrębnej firmy najbardziej cenne aktywa - czyli ziemię.

136 tys. hektarów - czy rozumiecie ile ziemi w najlepszych rejonach zostaje teraz wyprowadzone
Wyprowadzenie ziemi z Kernela to nadzwyczajny skandal. Andriy Verevskyy, który ma 40 procent i kontroluje firmę zdecydował się wyprzedać z Kernela do kontrolowanej przez samego siebie odrębnej firmy najbardziej cenne aktywa - czyli ziemię.

136 tys. hektarów - czy rozumiecie ile ziemi w najlepszych rejonach zostaje teraz wyprowadzone po cenach absurdalnie niskich. Powstające wyprowadzone z Kernela gospodarstwo stanie się od razu jednym z największych posiadaczy ziemi na Ukrainie. To jest ta skala. Natomiast sam Kernel zostaje ze wszystkimi zobowiązaniami, zniszczeniami maszyn i w magazynach, zepsutymi torami kolejowymi i zaminowanymi przez Rosjan ziemiami w okolicach Charkowa itp. Jako dodatek zostawiają nam jeszcze wielomilionowy spór prawny z oligarchą Stadnykiem. Wszystko wtedy gdy spółka osiągnęła najniższe wyceny w historii. Jeszcze po zakończeniu zeszłego roku postulowano zwiększenie dywidendy. Spółka nie ma przecież żadnych specjalnych nowych wydatków. Wydatki są raczej mniejsze bo nie ma pełnych zasiewów i zmniejszy się zużycie paliwa, koszty eksportu itd. Jak widać dzięki wojnie wszystko można przepchać.

Kupując Kernela inwestorzy kupowali te magiczne ukraińskie czarnoziemy i ich stabilny potencjał na dziesięciolecia. Cała reszta i 'know how' w tej firmie to aktywa wtórne. Jeżeli w czasie wojny firma straciła na wartości to właśnie w tej całej nadbudowie i zaburzonej machinie przedsiębiorstwa. Mimo wojny akcje jakoś się trzymały tylko ze względu na ziemię. Wszyscy już dawno pogodzili się że w najbliższych sezonach nie będzie wyników sprzedażowych. Jeżeli coś zachowuje nadal wartość to przecież właśnie ziemia. No i właśnie dlatego panowie oligarchowie pokusili się na to żeby ziemię wyprowadzić. Zaskakujący poziom aroganckiej korupcji. Widać że Ukraińcy podobnie jak Rosjanie nie mają problemu żeby wydymać zagranicznych akcjonariuszy. To wszystko bez żadnych newsów czy zapowiedzi. Generalnie spółka nie ma nowych informacji korporacyjnych od grudnia 2021. Nie chce im się nawet wymyślać jakiejś bajki PR, żeby to uzasadnić. Gdzie jest reakcja władz GPW!? Gdzie nasze fundusze TFI?

Nie wiem czy ktoś jeszcze uwierzy panu Verevskyyemu, jak będzie zbierał kapitał na swoją nową spółkę rolną.

wkurzony
jan888
Ciekawe kto kupi te aktywa Kernela na Ukrainie.
zbyszek_
to kupił własciciel. Zarząd pogonił to włascicielow... za jakies klepaki.
To swiadczy ze wlasciciel nie boi sie utraty wlasnoci tych ziem. Bo moze coś wie czego ktos inny nie wie?
ddaamm
210 mln USD za 134 tys ha + majatek itd = 1567 $/ha - najlepszej ziemi rolnej na świecie gotowej do produkcji…

Prawie jak za darmo, ale czego to się na tym świecie nie da zniszczyć…

cwany_lis
6 958 z ha...
Takie ceny były w PL w 2004 roku
kmiarek
Człowiek który ma 40% akcji kernela kupuje od spółki ziemię za bezcen. To takie normalne, że po co ma się dzielić z innymi akcjonariuszami jak może mieć ziemię na własność?

Do tego ponieważ zagrożona jest Odessa, to nie zbywamy majątku tam, ale ziemię rolną która zostanie nawet jak infrastrukturę zniszczą.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki