REKLAMA

Katowice zwolnią na miesiąc restauratorów z opłat czynszowych

2020-10-26 10:33
publikacja
2020-10-26 10:33
fot. Daniel Jedzura / Shutterstock

Restauratorzy, którzy wynajmują miejskie lokale w Katowicach będą przez miesiąc zwolnieni z czynszów – zdecydował prezydent Marcin Krupa, który w poniedziałek poinformował o reaktywacji wdrożonego wiosną Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy.

Zgodnie z decyzją rządu, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem od soboty cała Polska została uznana za strefę czerwoną, z dodatkowymi obostrzeniami. Przez najbliższe dwa tygodnie restauracje, kawiarnie i bary będą zamknięte; mogą wydawać dania tylko na wynos.

„Podjąłem decyzję, by reaktywować Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy w zakresie zwolnienia z czynszów w miejskich lokalach dla katowickich restauratorów na okres jednego miesiąca. Rozmawiałem z wieloma przedstawicielami tej branży, którzy mówią, że mogą nie przetrwać kolejnego okresu, w którym ich firmy będą zamknięte. Dlatego, jako miasto, ponownie chcemy pomóc tej branży” - napisał prezydent Krupa na Facebooku.

Jak przypomniał, wiosną lokalne władze wprowadziły pakiety rozwiązań na rzecz przedsiębiorców mających na celu ochronę miejsc pracy. „Przyniosły one pozytywne skutki. Dlatego mam nadzieję, że radni wszystkich klubów ponownie pokażą mieszkańcom Katowic, że w trudnym czasie potrafią działać wspólnie” - zaznaczył.

Szczegółowe rozwiązania mają zostać przedstawione w najbliższą środę. Lokalne władze mają bazę restauratorów, którzy korzystali wiosną z pakietu adresowanego do przedsiębiorców. W najbliższych dniach będą ponownie informowani, w jaki sposób mogą uzyskać zwolnienie z czynszu.

Krupa przypomniał, że z wdrożonych wiosną programów osłonowych w ramach walki z pandemią skorzystało ponad dwa tysiące podmiotów z Katowic. „Będziemy elastycznie i niezwłocznie reagować, jeśli obostrzenia miałyby być przedłużone – aby w ten sposób pomóc katowickiej gastronomii” - oświadczył.

Wśród wprowadzonych wiosną w Katowicach rozwiązań dla przedsiębiorców znalazły się zwolnienia z czynszów i opłat dzierżawnych, podatków od nieruchomości, a także doradztwo kryzysowe. Lokalny samorząd przygotował także wówczas pakiety dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki