Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w Polsce

2017-06-01 14:00
publikacja
2017-06-01 14:00

W 2018 r. Polska będzie gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (UNFCCC) w sprawie zmian klimatu (COP24). Miastem, w którym odbędzie się szczyt klimatyczny, będą Katowice.

/ fot. Umkatowice / Wikipedia

O organizację szczytu klimatycznego ONZ ubiegały się dwa miasta - Katowice i Gdańsk. Zgodnie z obowiązującymi zasadami ONZ , pracownicy Sekretariatu UNFCCC odbyli misję techniczną do obu miast, podczas której ocenili obie propozycje. Odwiedzili proponowane obiekty konferencyjne, hotele, odbyli rozmowy z władzami miast i regionów oraz zapoznali się z dostępną infrastrukturą komunikacyjną. W ramach podsumowania misji, przedstawili raport.

Raport stwierdził, że oba miasta posiadają potencjał pozwalający na zorganizowanie w nich konferencji - COP24. Ponadto wskazał na mocne i słabsze strony obu lokalizacji. Ocenie poddano centra konferencyjne i wystawiennicze, w tym zakres koniecznej rozbudowy z wykorzystaniem tzw. "struktur tymczasowych", tzw. lekkich pawilonów budowanych wyłącznie na potrzeby COP24, czas dojazdu do Centrum Konferencyjnego z hoteli, sieć transportu lotniczego, dojazd z lotnisk itd. Dokonana przez Ministerstwo Środowiska szczegółowa analiza wniosków z raportu misji technicznej Sekretariatu, obejmowała także warunki pogodowe w grudniu (możliwe spadki temperatur, opady śniegu i związana z tym konieczność zapewnienia ogrzewania pawilonów tymczasowych), logistykę dojazdów do centrum konferencyjnego oraz aspekty zapewnienia bezpieczeństwa konferencji i jej uczestników. Ponadto wzięto pod uwagę koszty organizacji wydarzenia.

"Władze obu miast wykazały bardzo dobre przygotowanie organizacyjne do przyjęcia delegatów, uczestników spotkania wysokiego szczebla - szefów państw, rządów, ministrów, a także przedstawicieli mediów i obserwatorów. W wyniku wszechstronnej analizy zapadła decyzja o wyborze Katowic jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia" powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Czwarta w historii prezydencja Polski w konwencji klimatycznej obejmie okres od końca 2018 do końca 2019 roku. Przypadnie więc na czas przygotowania i przyjęcia ram prawnych wdrażających porozumienie paryskie, a także konkretnych polityk i działań na rzecz osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez Narody Zjednoczone we wrześniu 2015 roku. Ma to zapewnić niskoemisyjny rozwój odpornych na zmiany klimatu gospodarek we wszystkich krajach. Zgodne z Porozumieniem paryskim, działania klimatyczne powinny uwzględniać relacje między wszystkimi elementami systemu klimatycznego - atmosferą, geosferą, hydrosferą i biosferą, przyczyniając się m.in. do zwalczania ubóstwa i likwidacji głodu. Polska podczas szczytu klimatycznego będzie chciała pokazać, jak dzięki innowacjom osiągnąć neutralność emisyjną gazów cieplarnianych - równowagę między emisją CO2, a jego pochłanianiem przez gleby czy lasy.

Region Europy Wschodniej osiągnął znaczące redukcje emisji gazów cieplarnianych dzięki zmianom politycznym i transformacji gospodarczej. Ograniczenie emisji było również wynikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy, gleby i pozostałe ekosystemy. Zrównoważona gospodarka leśna i rolnictwo przyczynia się do poprawy jakości środowiska. Warto w tym miejscy podkreślić, że Katowice to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym lasy zajmują ponad 40 proc. jego powierzchni.

"Polska pragnie wykorzystać swoją prezydencję podczas COP do przedstawienia polityki klimatycznej jako narzędzia zrównoważonego rozwoju. Cały region Górnego Śląska i Zagłębia jest bardzo ważnym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki konsekwentnej polityce zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej" podkreślił minister Jan Szyszko.

Tobiszowski: Na szczycie klimatycznym w Katowicach pokażemy czysty węgiel

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach w 2018 r. będzie okazją do upowszechnienia w świecie wiedzy, że węgiel może być czysty i ekologiczny - zapowiedział w czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Niezwykle cieszy mnie ta informacja. Jestem przekonany, że będzie to doskonała okazja do promocji miasta i regionu, ale także do zaprezentowania światu innowacyjnego polskiego górnictwa węglowego - skomentował pochodzący z Górnego Śląska wiceminister energii.

Przy okazji tego wydarzenia chcemy upowszechnić wiedzę, że węgiel, odpowiednio wzbogacany i spalany we właściwych warunkach technicznych może być paliwem czystym i ekologicznym - zapowiedział Tobiszowski.

Wiceminister Tobiszowski uczestniczył tego dnia w podpisaniu w Jaworznie porozumienia, jakie koncern Tauron zawarł z Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. W rozmowie z dziennikarzami nawiązał tam m.in. do informacji o wycofaniu się przez prezydenta Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego (prezydent Donald Trump zapowiedział, że decyzję ogłosi w czwartek o godz. 15 czasu lokalnego, czyli o godz. 21 w Polsce, jednak zdaniem amerykańskich mediów Trump zamierza się wycofać z porozumienia paryskiego - PAP).

"Los jakby powiedział, że my w Polsce nie mylimy się. Stoimy w Jaworznie przy budowie bardzo nowoczesnego bloku; o bardzo dobrych parametrach. Będzie tu spalane w przyszłości 2,5 mln ton węgla rocznie. A w miniony wieczór, wczoraj prezydent Trump wycofuje swój udział w porozumieniu paryskim" - powiedział wiceminister energii.

"To musi dać do myślenia w elitach europejskich, że założenia pakietu klimatycznego, pakietu zimowego - bez Stanów Zjednoczonych dają pytanie, na ile dynamika Unii Europejskiej może powodować, że będziemy skuteczni w walce o cele środowiskowe w momencie, kiedy Stany Zjednoczone w tym nie biorą udziału" - zasugerował Tobiszowski.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska już dwukrotnie była ich organizatorem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

kom/ mgost/ mtb/ mab/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~oko
A Katowice stać na to ? Innych ważniejszych wydatków już nie ma.
~zeflik
Skoro obecne Państwo Polskie mieni się następcą i kontynuatorem Piłsudczykowskiego, to zwróćcie nam autonomię, którą ustanowił Sejm Polski w 1923!
~Lopez
opcja niemiecka się odezwała.....
~mbbm
Pooddychają świeżym powietrzem to w żaden 'czysty' wungiel nie uwierzą.
~dziadek_franek
To wielka szansa na miedzynarodowá promocjé dla Katowic.
~Baq
No właśnie, Minister zdrowia Hahahaha. Niech to poprawia
~łowca_jeleni
Tak wygląda izolacja Polski:)
~drwal
gale MMA też przenoszą do Polski z Manchesteru ze względów bezpieczeństwa

Powiązane: Szczyt klimatyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki