Katowice: dwie osoby oskarżone o przywłaszczanie opłat za parkowanie

Była kasjerka i były kierownik jednego z działów Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach odpowiedzą wkrótce przed sądem za przywłaszczanie opłat za parkowanie. Chodzi o pieniądze wpłacone przez kilkudziesięciu kierowców.

Informację o zakończeniu śledztwa przekazała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Sprawą zajmie się Sąd Rejonowy Katowice-Wschód, do którego trafił akt oskarżenia.

"Mężczyzna oskarżony został o przywłaszczenie pieniędzy pobieranych za parkowanie na terenie Katowic, przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusz publiczny i działanie na szkodę interesu publicznego oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji urzędu - zaniżanie kwoty opłaty na dowodach wpłaty" - poinformowała prok. Zawada-Dybek.

Kobieta odpowie natomiast za pomoc temu oskarżonemu w przywłaszczaniu pieniędzy, a także przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji urzędu - zaniżanie kwoty opłaty na dowodach wpłaty.

Według śledztwa, do nieprawidłowości z MZUiM dochodziło od stycznia do grudnia 2013 r. Wydawany przez urząd bilet za parkowanie składał się z dwóch części, jedna wydawana była kierującemu, druga przekazywana do urzędu. Jak ustalono w śledztwie część kierowców, którzy nie dokonali opłaty parkingowej na miejscu i otrzymali upomnienie, dokonywała opłat w samej siedzibie MZUiM.

Oskarżona na polecenie oskarżonego w biletach parkingowych poświadczała nieprawdę - wpisywała inną kwotę w części przeznaczonej dla kierującego a inną zaniżoną - w części rejestrowanej w urzędzie.

"Dowody wskazują, iż różnicę wynikającą z tych kwot przywłaszczał oskarżony. Sytuacja taka miała miejsce w stosunku do 51 zgłaszających się do urzędu osób. Łączna kwota szkody to 18 tys. złotych - dodała prok. Zawada-Dybek.

Oskarżona kasjerka przyznała się do winy; wyjaśniła, że działała na polecenie przełożonego i bojąc się zwolnienia z pracy. Złożyła wniosek o wydanie wobec niej wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie kary 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwa lata. Oskarżony mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8.

kon/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil