REKLAMA

Katowice: demonstracja w obronie obecności Polski w UE

2021-10-10 17:49
publikacja
2021-10-10 17:49

Setki osób zebrały się w niedzielę po południu na manifestacji na katowickim rynku w obronie obecności Polski, a także Śląska, w Unii Europejskiej. Powiewały europejskie, polskie i śląskie flagi. Wznoszono hasła m.in. „Zostajemy” i „Wolne sądy”. Nie było incydentów.

Katowice: demonstracja w obronie obecności Polski w UE
Katowice: demonstracja w obronie obecności Polski w UE
fot. Arkadiusz Ławrywianiec / / FORUM

Manifestujący wypełnili większość głównej płyty rynku w Katowicach – między domem handlowym Skarbek i Teatrem Śląskim. Demonstracja trwała półtorej godziny.

Wśród przemawiających była wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), która nawiązując do czwartkowego orzeczenia TK, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę są niezgodne z konstytucją, oceniła, że wyrok ten został wydany, „aby dopiąć nadzór nad wymiarem sprawiedliwości”.

„Bo to przecież Unia Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE zahamowały pochód zawłaszczania polskich sądów i prześladowania polskich sędziów. A przecież Ziobro chce robić to dalej i ten pochód ma trwać. Więc wmawia się nam, że UE narzuca nam swoje prawa” – diagnozowała wicemarszałek Senatu.

„A przecież to my w 2003 r. w referendum chcieliśmy wejść do Unii Europejskiej, to my weszliśmy do UE, nie dlatego tylko, aby otrzymać europejskie pieniądze, ale również, a może zwłaszcza po to, aby nigdy więcej żadna autorytarna władza nie zabrała nam naszej demokracji, aby żadna autorytarna władza nie przekreśliła podstawowych wartości, którymi kieruje się Unia Europejska: wolność, równość, solidarność, państwo prawa, poszanowanie godności każdej osoby ludzkiej” – akcentowała.

„Pokój w Europie. Po to właśnie powstała Unia Europejska” – przypomniała Morawska-Stanecka, dodając, że obecne pokolenia nie wiedzą już o tym, jakim nieszczęście jest wojna.

„A Polska znajduje się w takim miejscu w Europie, że dla nas wybór jest jeden: albo będziemy w świecie państw zachodnich, z zachodnimi wartościami, albo będziemy narażeni na to, co niesie Rosja i Wschód” – zdiagnozowała.

Szczególnie oklaskiwane było przemówienie europosła Wiosny Łukasza Kohuta (Wiosna, S&D), który przekonywał, że to co „dzieje się w Polsce PiS, to nie przypadek”.

„To celowo od kilku lat wprowadzana polityka antyeuropejska, która jest na rękę Putinowi. Używa się w niej taktyki salami: Kaczyński i PiS odcinają plasterek po plasterku kolejne instytucje demokratyczne, kasuje się kolejne wolności europejskie i szczuje się na kolejne grupy społeczne i mniejszości. Od siedmiu lat trwa zohydzanie Unii Europejskiej, wyprowadzono flagi europejskie z Rady Ministrów, trwa bezczelna propaganda antyeuropejskość” – mówił Kohut.

„Ja tego po prostu nie rozumiem, tak po prostu, pokoleniowo. Rozumiem spory ideologiczne, gospodarcze, ale to co robi PiS na arenie międzynarodowej, to w tej chwili jest jakieś szaleństwo albo świadoma dywersja” – ocenił europoseł.

„Całe moje pokolenie, pokolenie moich rodziców, moich dziadków chciało, aby Polska zakotwiczyła w rodzinie państw europejskich, rodzinie zachodnich wartości” – wyjaśniał.

„Czy chodziło o lepszy poziom życia? Oczywiście też, być może nawet najbardziej, bo Polska była wtedy biedna i zamknięta. Ale chodziło także o poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty, dumy z bycia Europejczykami, dostęp do wspólnego rynku, możliwość podejmowania nauki i pracy w innych krajach członkowskich i przekraczanie granic bez czekania w kolejkach” – uściślił.

Zaznaczył, że od wstąpienia Polski do UE nie udało się wprowadzić odpowiedniej edukacji obywatelskiej, europejskiej, ekonomicznej, podobnie, jak regionalnej, seksualnej.

„Chyba dlatego mamy to co mamy. Od siedmiu lat trwa demolka państwa prawa, demolka społeczeństwa obywatelskiego. Pamiętamy początki: łamanie konstytucji, przejęcie Trybunału Konstytucyjnego, nielegalną Izbę Dyscyplinarną, neoKRS i kolejne próby niszczenia młodej jeszcze przecież polskiej demokracji” – wymieniał.

Przyznał, że w dotychczasowych protestach przeciw władzy były błędy: błędy opozycji, liderów ruchów społecznych, ale była i jest też „permanentna propaganda, która każdy protest i każdego lidera sprowadzi w końcu do parteru i prędzej czy później ośmieszy”.

„Czy jesteśmy w stanie wygrać z totalitarnymi mediami i reżimem PiS – dyktaturą ciemniaków? Tak, jesteśmy” – przekonywał. „Ale musimy być jak jedna pięść i robić oddolnie pracę u podstaw” – zastrzegł Kohut.

„Czy Unia Europejska jest idealna? Nie, nie jest. Weszliśmy do UE dużą grupą 10 państw w 2004 r. i to rozszerzenie było bardzo trudne dla wszystkich. Nastały nowe czasy walki z katastrofą klimatyczną i trudnej digitalizacji, czasy dużych wyzwań cywilizacyjnych. Ale właśnie te czasy wymagają nowych rozwiązań i większej integracji” – stwierdził europoseł Wiosny.

Podkreślił, że Unia Europejska potrzebuje wspólnej polityki zdrowotnej, zagranicznej, migracyjnej czy obronnej – i Unia Europejska o tych kwestiach dyskutuje.

„I potrzebujemy także wzmocnienia regionów i społeczeństwa obywatelskiego. I tego boi się Kaczyński i PiS, którzy zostali gdzieś ze swoimi poglądami w XX w. w centralistycznych państwach narodowych, w populizmie i nacjonalizmach. A Unia Europejska musi iść drogą dalszej integracji i federalizacja, bo to jest naturalny kierunek” – ocenił.

Kohut przypomniał, że największe poparcie dla wstąpienia Polski do UE w referendum akcesyjnym było na Górnym Śląsku – w woj. opolskim i śląskim, na poziomie ponad 85 proc. „ My się Europy nie boimy, bo my jesteśmy Europą” – zaakcentował.

„Jeżeli Polska będzie dalej iść w tym kierunku i dalej brnąć w stronę polexitu, na Śląsku powstaną komitety +Śląsk zostaje+. Biorę to na klatę” – zadeklarował Kohut.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki