Katowice: b. szefowie oddziału GDDKiA prawomocnie skazani za korupcję

Oskarżeni o przyjęcie prawie 1,9 mln zł łapówek były dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof R. oraz jego zastępca Henryk P. są prawomocnie skazani na 7 lat więzienia. Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał w piątek wyrok w ich sprawie.

CAkt oskarżenia, który złożono w sądzie w 2011 r., objął pięć osób. Trzej przedstawiciele rudzkiej firmy, którzy - według ustaleń postępowania - wręczali łapówki, już wcześniej usłyszeli wyroki. W śledztwie przyznali, że dawali szefom katowickiego oddziału GDDKiA część kwoty z każdej zapłaconej faktury i dobrowolnie poddali się uzgodnionej z prokuratorem karze - pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywny w wysokości od 25 tys. do 70 tys. zł.

W grudniu 2017 r. skazani zostali dwaj b. szefowie GDDKiA. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uznał, że przyjmowali łapówki od wcześniej skazanych osób. Poza karami 7 lat więzienia, sąd orzekł przepadek korzyści z przestępstwa (po 941 tys. zł), wymierzył R. i P. po 216 tys. zł grzywny i zakazał im zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji przez 8 lat. Zobowiązał ich także do pokrycia kosztów procesu - chodzi w sumie o około 50 tys. zł.

Wyrok zaskarżyła obrona, która domagała się uniewinnienia lub uchylenia wyroku i nowego procesu, zaś w sprawie zarzutów mniejszego kalibru - złagodzenia kar. Adwokaci przekonywali, że nie ma wystarczających dowodów, że ich klienci przyjmowali korzyści majątkowe od przedstawicieli rudzkiej firmy. Sąd okręgowy nie podzielił ich argumentacji i utrzymał wyrok w mocy, b. szefów GDDKiA obciążył też kosztami postępowania. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil