REKLAMA
WAŻNE

Katecheci nie garną się do zawodu

2019-10-25 06:43
publikacja
2019-10-25 06:43

Starsi katecheci odchodzą na emeryturę, a młodzi nie garną się do zawodu - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

/ fot. Piotr Mecik / FORUM

"Katechetów ubywa. Z danych Katolickiej Agencji Informacyjnej wynika, że w roku szkolnym 2008/09 było ich 32 096, a w 2017/18 o ponad 2 tys. mniej. Katechezę mogą prowadzić osoby świeckie, ale w większości kurie kierują do szkół wikariuszy. Jednak młodych księży także jest coraz mniej. W tym roku w Białymstoku naukę w seminarium rozpoczęło dziewięciu kleryków, w Szczecinie pięciu, a w Olsztynie w pierwszym naborze nie zgłosił się nikt" - czytamy w "GW".

Gazeta powołując się na dane z raportu "Przewodnika katolickiego" pisze, że odejście z zawodu przed osiągnięciem wieku emerytalnego rozważa 47 proc. nauczycieli religii.

"Powód to kiepskie płace, brak doceniania pracy, niska ranga przedmiotu" - podaje dziennik.

Jak pisze "GW", na pensje katechetów MEN co roku przeznacza 1,4 mld zł (pensje pozostałych nauczycieli pokrywa samorząd). W Słupsku nauczyciele religii niemal od razu zarabiają średnio ok. 3,7 tys. zł brutto, czyli tyle, ile nauczyciel mianowany po pięciu latach pracy. (PAP)

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sammler
Bo to nie jest żadna religia, tylko katecheza katolicka. Nie rozumiem, jak jakikolwiek rodzic może przymuszać do tego swoje dziecko. Ono ma prawo samo decydować o tym, w co wierzy lub nie wierzy. Ba, prawo! Do wiary nikogo zmusić nie można. Najwięcej laicyzacji przysługują się... szkolni katecheci.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki